Astsubaylıktan siyasete geçti

Milletvekili seçiminde aday olma yani aktif siyasetin içinde yer almak için istifa eden Hakan Fidan, 25 Mayıs 2010’da atandığı MİT Müsteşarlığı görevinde kritik roller üslendi.

Astsubaylıktan siyasete geçti Siyaset

Milletvekili seçiminde aday olma yani aktif siyasetin içinde yer almak için istifa eden Hakan Fidan, 25 Mayıs 2010’da atandığı MİT Müsteşarlığı görevinde kritik roller üslendi.. Fidan; başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgedeki ülkelerde yaşanan iç savaşlar nedeniyle yeniden yapılandırılan MİT’in, bölgesel etkinliğini artırmaya yönelik uygulamalar gerçekleştirdi. 7 Şubat 2012’de savcı tarafından Oslo görüşmeleri nedeniyle ifadeye çağrılan Fidan, devletin paralel yapıya karşı başlattığı mücadelede de etkin güvenlik bürokratları içinde yer aldı.

Resmi biyografisi
Fidan 1968’de Ankara’da doğdu. University of Maryland University College’den Yönetim vesiyaset Bilimi üzerine lisans dereceleri aldı. bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Viyana), Birleşmiş MilletlerSilahsızlanma Enstitüsü (Cenevre) ve Verification Technologies Research Center (Londra) da akademik araştırmalarda bulundu.

15 yıl TSK’da görev aldı
Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde dersler verdi. 1986-2001 arasında 15 yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Almanya’da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargâhı’nda yurtdışı görevinde bulundu. 2001-2003 yılları arasında AvustralyaBüyükelçiliği’nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak çalıştı. 2003-2007 (Kasım) arasında Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı görevini yürüttü. 14 Kasım 2007’de dış politika ve güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’na atandı. MİT Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildikten kısa bir süre sonra 25 Mayıs 2010’da MİT Müsteşarı olarak atandı.

Resmi biyografisinde, “15 yıl süreyle TSK’da görev yaptı” ifadesiyle belirtilen dönemde, Fidan, astsubay olarak görev yaptı. 1992’ye kadar genelde korgeneral rütbesindeki komutanlardan atama yapılan makama,  sivil olarak Şenkal Atasagun ve Emre Taner teşkilatın içinden yükselerek müsteşar oldu. Fidan, bu atama geleneğinin dışından MİT’in başına gelen ilk isim oldu. Astsubaylığın ardından sivil hayata geçen Fidan, Ak Parti iktidarının ilk yıllarında Başbakanlık’taki görevi ile yeniden kamuya geçmişti.
7 Şubat 2012’de Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, Fidan’ı ifadesini almak için çağırdı. Savcının çağırdığı saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da hastanede ameliyatta olması gerekiyordu. Ancak Erdoğan’ın ameliyatı özel bir nedenle ertelenmişti. Erdoğan, devreye girerek Fidan’a kesinlikle ifade vermeye gitmemesi talimatını verdi. İfadeye çağrılma nedeni Oslo görüşmeleriydi. Bu gelişme, Türk siyaset tarihine 7 Şubat operasyonu olarak geçecekti.
Musul Başkonsolosluğu’nun IŞİD tarafından rehin tutulan personelinin kurtarılmasında MİT’in oynadığı rol Fidan’ın, başarı hanesine yazılan artılardan biri oldu.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom