Yalova ve Marmara'da Art Arda Depremler

Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Yalova ve Marmara’da art arda 3 düşük seviyede sarsıntı yaşandı. İşte detaylar.

Yalova ve Marmara'da Art Arda Depremler Bölgesel

Son dakika Yalova ve Marmara’da deprem. Sabah saatlerinde Yalova Çınarcık'ta ard arda gelen iki küçük sarsıntılı deprem bölgede kısa süreli paniğe sebep oldu. Ardından yine Yalova'da gerçekleşen fakat bu sefer Marmara açıklarında bir deprem daha meydana geldi.

İlk sarsıntı saat 07.51 sıralarında meydana geldi. Kandilli Rasathanesi tarafından tarafından depremin yerin 9.7 km derinliğinde meydana geldiği ve büyüklüğünün 2.0 olduğu açıklandı. Diğer deprem saat 09.13 sıralarında artçı bir sarsıntı daha yaşandı. Yerin 10.1 km derinliğinde meydana gelen bu sarsıntının büyüklüğü ise 2.3 olarak tespit edildi. Bu artçıların ikiside Çınarcıkta meydana geldi.

Ardından saat 09.22 sıralarında ise yerin 26 km derinliğinde büyüklüğü 2.1’lık son sarsılma meydana geldi. Bu sarsılma Yalova açıkları Marmara Denizinde gerçekleştiği bildirildi.

Depremlerin Şiddeti ve Etkileri

Depremin şiddeti 1 ile 4 arasında sallantılar olsa bile binalar ve eşyalar zarar görmez.

Şiddet 5’te ise mutfak eşyalarından ve pencere camlarından bir kısmı kırılabilir.

Şiddet 6: Herkes tarafından duyulur. Pencere camları ve cam eşyalar kırılır. ağır eşyalardan bir bölümü yerinden oynar. Sıvalarda çatlaklar oluşur.

Depremin şiddeti 7: Ayakta durmak zorlaşır. Asılı cisimler düşer. Eşyalar hasar görür. D türü yapılarda (kerpiç, taş gibi zayıf malzeme, kötü harç, standart dışı işçilikle yapılmış binalar) çatlak ve hasarlar oluşur. C türü yapılarda (alelade işçilik ve harçla yapılmış binalar) çatlaklar oluşur.

Depremin şiddeti 8: Araba kullanmak zorlaşır. C türü yapılarda kısmen yıkılma, B türü yapılarda (iyi işçilik ve harç donatılı) az hasar oluşur. A türü yapılarda (iyi işçilik, harç ve tasarım) hasar olmaz. Zayıf duvarlar ve heykeller, kuleler ve bacalar yıkılır. ağaç dalları kırılır. Ağır eşyalar ters döner. Kayalar düşer ve heyelanlar olabilir.

Gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için karamursel.tv adresini takipte kalın. 

karamursel.tv'yi sosyal ağlarda takip ederek son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz;

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom