Kocaeli'de 12 Bin Kişiye İş İmkanı

Kocaeli'de yeni kurulan Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) 12 bin kişiye iş imkanı verilecek. Kandıra Gıda İhtisas OSB’de 5 bin ve Dilovası Islah OSB’de ise 7 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Kocaeli'de 12 Bin Kişiye İş İmkanı Bölgesel

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son dönemde kurulan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 5 bin, Ceyhan OSB'de 4 bin ve Dilovası (Köseler) Islah OSB'de ise 7 bin olmak üzere toplam 16 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Özlü, son dönemde Adana ve Kocaeli'de kurulan OSB'lere ilişkin açıklamalarda bulundu. OSB'lerin bölgesel ihtiyaçların karşılanmasında, işsizlik, çarpık kentleşme ve çevre sorunlarına çözüm bulunmasında büyük rol oynadığına işaret eden Özlü, söz konusu bölgelerin, planlı kalkınmanın önemli bir unsuru olduğunu ve bulundukları illerin sanayisinin gelişmesinde büyük katkı sağladığını söyledi.

İŞÇİ ÜSLERİ OLACAKLAR

Bakan Özlü, mayıs ayı itibarıyla Kocaeli'de 1 milyon 940 bin metrekare alana, “Kandıra Gıda İhtisas OSB”nin kurulduğunu hatırlattı. Kurulan bölgenin gıda alanında önemli bir OSB olacağını belirten Özlü, “Kandıra Gıda İhtisas OSB'nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle 5 bin kişiye istihdam sağlamasını öngörüyoruz” diye konuştu. Adana'da ağustos ayı başında yaklaşık 1 milyon 210 bin metrekare alana “Ceyhan OSB”nin kurulduğunu hatırlatan Özlü, karma olarak düzenlenen bölgenin tam kapasite faaliyete geçmesiyle de yaklaşık 4 bin kişiye istihdam imkanı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

CEYHAN'DA 7 BİN İŞSİZE İŞ

Bakan Özlü, Ceyhan OSB'nin ardından, Kocaeli'de 2 milyon 700 bin metrekare sahaya “Dilovası (Köseler) Islah OSB”nin de kurulduğunu bildirdi. Bölgenin karma olarak tasarlandığını anlatan Özlü, söz konusu OSB'nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle ise yaklaşık 7 bin kişiye istihdam imkanı oluşturmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.
2023 hedefi bir milyon kişiye ilave istihdam Bakanlık kuruluş işlemleri tamamlanan 290 OSB bulunduğuna dikkati çeken Özlü, bu bölgelerde 49 bin 311 sanayi parselinde üretime geçildiğini ve yaklaşık 1 milyon 620 bin kişiye istihdam imkanı sağlandığını belirtti. OSB'lerdeki boş parsellerin tahsisinin yapılması ve tamamının üretime geçmesiyle bu sayıyı 2 milyon 200 bin kişiye ulaştırmak istediklerinin altını çizen Özlü, “2023 hedefimiz ise 70 yeni OSB daha kurarak 1 milyon ilave istihdam oluşturmak” ifadesini kullandı. Özlü, bakanlığın 2016 yılı Yatırım Programı'nda, 9'u yeni proje toplam 89 OSB projesinin yer aldığını dile getirdi. Yıl sonu itibarıyla 8 OSB projesinin daha tamamlanarak sanayicilerin hizmetine sunulacağını açıklayan Özlü, bu kapsamda daha çok istihdam sağlayacaklarını söyledi.

YENİ NESİL OSB'LER GELİYOR

Yakın gelecekte enerji ve hammaddelerin verimli kullanıldığı, atıkların minimize edildiği, işletmeler arası malzeme ve enerji değişimlerinin üst düzeyde olduğu, yerel toplumla entegrasyonun sağlandığı, ekonomik büyüme, ekolojik kalite ve toplumsal dengenin kurulduğu “Yeni Nesil OSB”ler kurmayı planladıklarına işaret eden Bana Özlü, sözlerine şöyle devam etti:
“Böylece Türkiye'nin yüksek teknolojiye dayalı, verimli, çevreye duyarlı, dışa bağımlılığı azaltan ve yüksek katma değerli üretim yapısına sahip sanayisinin gelişimine katkı sağlayacağız.”

 

BU KAPSAMDA İŞÇİ İLANLARI BURADAN YAYINLANACAKTIR. SİZDE ÖN BİLGİLENDİRMEDEN HERKESİ HABERDAR ETMEK İÇİN BU HABERİMİZİ PAYLAŞIN

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom