Karamürsel'de Yerli Domates Yetiştiriciliği

Karamürsel'de Yerli Domates Yetiştiriciliği Tarla Günü Etkinliği düzenlendi.

Karamürsel'de Yerli Domates Yetiştiriciliği Karamürsel Haber

Karamürsel Kaymakamlığı, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yerel tohum çeşitlerini yaygınlaştırma projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, domates tarlaları gezildi.

İlçe Tarım Müdürü Mahmure Kuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, yerel tohumları yaygınlaştırmak amacıyla yöresel domateslerden topladıkları tohumları çimlendirdiklerini söyledi.

50 çiftçiye, 60 bin domates fidesi dağıttıklarını ve hasat zamanı her çiftçiden 100 gram tohum alacaklarını ifade eden Kuk, "Şimdi hasat zamanı verdiğimiz her çiftçiden şimdi 100 gram domates tohumu alacağız. Biz bu yörenin domates ve sebzelerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak istiyoruz." dedi.

Çiftçi Ahmet Demir de 3 ay önce 800 domates fidesi aldıklarını bildirdi.

Fidelerden güzel verim aldıklarını aktaran Demir, "Halkımız bu domatesin lezzetinin tadını aldığında, bu domatesi tercih edecektir."dedi.

Tarla gününe, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Asım Yağcı, Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Memduh Birinci ve çiftçiler katıldı. 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom