Kurban Bayram Namazı Saatleri Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramını yaşayacağımız 12 eylül 2016 sabahında kılınacak olan ve bayram namazında Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlan

Kurban Bayram Namazı Saatleri Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Bölgesel

Kurban Bayram Namazı Saatleri Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramını yaşayacağımız 12 eylül 2016 sabahında kılınacak olan ve bayram namazında Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan hutbeyle birlikte namaza başlanacak. Bayram hutbesinde ülkemizin yaşadığı zorlu sürece vurgu yapılacağı ve dualarla bayram namazının tamamlanacağı bekleniliyor. Tüm illerde bayram namazı saat kaçta? Bayram namazı nasıl kılınır, İstanbul'da bayram namazı saat kaçta, Ankara'da bayram namazı saat kaçta, bayram namazı kılmanın pratik yolu olan iki salla bir bağla nedir gibi soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Karamürsel için Kurban bayramı namazı vakti: 07:19

Kurban bayramının yaklaşmasına  sayılı günler kala evlerde bayram coşkusu yaşanmaya başladı. Ülkemizde yaşanan geleneksel bayram hazırlıkları devam ederken, kurban kesecek olanlar da son hazırlıklarını tamamlamaya çalışmaktalar.Ramazan ve Kurban bayramının birinci günlerinde kılınan bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazı iki rekattır ve cemaatle kılınan bir namazdır. Bayram sabahında bayram namazı için müminlerin camide toplanması ve hutbenin başlamasıyla bayram namazı kılınır. 

Bayram namazı nasıl kılınır?

1- Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhaneke duası” okunur.

2- Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir (Allahüekber)getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha suresini , sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

3- İkinci rekatta, imam önce Fatiha  suresini ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir ( Allahüekber)getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. 

bayram namazı kılmanın pratik yolu  nedir?

Kısaca akılda kalması için bayram namazı şu şekilde uygulanır: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

Bayram namazı nasıl kılınır adlı videoyu haberimizin sonunda bulabilirsiniz.

Kurban bayramında namazdan önce ne yapılırsa sevaptır?

Gusül abdesti almak, temiz kıyafetler giymek,güzel kokular sürmek, dişleri temizlemek, hurma ve benzeri şeyler yemek, fitreyi namazdan önce vermek,yolda yavaşça tekbir okumak müstehap olan davranışlardır.

Bayram namazlarının şartları nelerdir?

Cuma namazıyla aynı şartları taşımaktadır. Bayram namazlarında hutbe sünnettir ve namazın bitmesiyle okunmaya başlar.

Siz de sevdiklerinize bayram mesajı yayınlamak isterseniz ya da haberimiz hakkında ki fikirlerinizi söylemek isterseniz yazımızın altında bulunan yorum kısmına düşünce, eleştiri ve dileklerinizi yazabilirsiniz. Yorumunuz editörümüzün onayının ardından yayınlanacaktır.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom