KHK ile atılan muhalif akademisyenler odalarını boşalttı

Kocaeli Üniversitesi’nden 672 sayılı kararname ile "FETÖ'cü" iddiasıyla ihraç edilen Barış için Akademisyenler bildirisi imzacısı bilim insanları, odalarını

KHK ile atılan muhalif akademisyenler odalarını boşalttı Bölgesel

Kocaeli Üniversitesi’nden 672 sayılı kararname ile "FETÖ'cü" iddiasıyla ihraç edilen Barış için Akademisyenler bildirisi imzacısı bilim insanları, odalarını boşaltmak için gittikleri üniversiteye alınmadı. Akademisyenler uzun süre bekletildikten sonra odalarını boşalttı. 19 bilim insanı kendilerine destekleyenlere hitap ederek, "Bu kısa bir veda. Öğrencilerimizi de bu okulu da hiç kimselere bırakmayacağız" dedi.

Darbe girişimi ardından 2 Eylül'de yayımlanan 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden atılan 2 bin 346 öğretim üyesi arasında bulunan ve sol muhalif kimlikleriyle tanınan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeleri dün odalarını boşalmak için gittikleri üniversiteye saatlerca alınmadı.

'OHAL fırsatçılığı'

FETÖ'cü suçlamasına maruz kalan ancak bu yapılanmaya da iktidarın uygulamalarına da muhalif kimlikleriyle bilinen ve pek çok yönüyle eleştirilen kararnameye dahil edilmeleri, "OHAL fırsatçılığı" olarak değerlendirilen akademisyenlere, Kocaeli Üniversitesi yönetiminden "Çarşamba gününe kadar odalarınızı boşaltın" tebligatı yapıldı.

'Odanızı boşaltın' diye çağıran rektörlük okula sokmadı

Bunun üzerine dün sabah kendilerine destek veren akademisyen ve öğrencilerle birlikte üniversitenin Anıtpark ve Umuttepe yerleşkelerine giden akademisyenler kampusa alınmadı. Üniversiteye sokulmama gerekçesi olarak da yine kendilerine tebligatta bulunan rektörlüğün kararı söylendi.

Odalarını nezaretçilerin eşliğinde boşalttılar

11 Ocak'ta yayımlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisinin de imzacısı olan Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Tıp Fakültelerinde görevli 19 akademisyeni güvenlik görevlileri uzun süre kapı önünde bekletti. Avukatlarının itirazı üzerine daha sonra öğrencileri ve destekçileri dışarıda bekletilerek kendileri içeri alınan 19 bilim insanı, odalarının anahtarının bile değiştirildiğini gördü. Akademisyenler, üniversite bürokratlarının yanlarına atadığı nezaretçilerin eşliğinde odalarını boşalttı.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom