AHMET ÇALIK, ARTIK YETER DEDİ

Karamürsel CHP Meclis üyesi Ahmet Çalık bu ay içerisinde 2 defa yapılan 2017 Performans planlarıda belediyenin tutumuna sitem etti ve bir bildiri yayınladı.

AHMET ÇALIK, ARTIK YETER DEDİ Siyaset

Karamürsel CHP Meclis üyesi Ahmet Çalık bu ay içerisinde 2 defa yapılan 2017 Performans planlarıda belediyenin tutumuna sitem etti ve bir bildiri yayınladı.

Sayın başkan,

4 Ekim Salı günü yapmış olduğumuz Belediye Meclis toplantımızda 2017 yılı Performans planının görüşülmek üzere, Plan Bütçe Komisyonuna havale edilmesine karar verilmişti.

Komisyon geçtiğimiz hafta içinde birkaç kez toplanmış ve performans planı içindeki hataları tespit edip bir uzlaşmaya varmıştı.

Uzlaşılan konulardan biriside stratejik planların en az 2 yıl uygulandıktan sonra Vizyon, Misyon ve amaçlarda değişiklik yapılmadan, sadece hedeflerde değişiklik yapılabileceğine

 

dair hükümdür. Belediyemizin hukuka aykırı olarak misyon ve amaçlarda değişiklik yaptığı bu durumun da düzeltilmesi gerektiği idi. Komisyon ilgili daire amirinden bunların düzeltilmesini istemiştir.

Fakat şu an önümüzde bulunan 2017 performans planında uzlaşılan konularda değişiklik yapılmadığı, komisyonun boşuna çalıştırılarak görüşünün dikkate alınmadığı görülmektedir.

Bu durumu Belediye Meclisimizin bir organı olan ve çoğunluğunu AKP’li üyelerin oluşturduğu Plan Bütçe komisyonumuzun çalışmalarına saygısızlık olduğu gibi, uzlaşma kültürüne ve hukuk kurallarına aykırı bir davranış olarak değerlendiriyoruz.

Ayrıca bu toplantımızda şerh maddelerimizden biri olan bina dış cephe giydirmelerine yüksek bütçe ayrılması konusu tartışılırken şu şekilde de bir açıklama Belediye Meclisimizde yapılmıştır.

Sayın Başkan,

Şehirlerin bir nizam içinde bulunması görsel olarak estetik bir yapıda olması güzel bir düşüncedir. Fakat yapılan uygulamalarla şehrin dokusu ve ruhu kaybedilmemelidir. Belediyemizin şehri güzelleştirmek adına yapmaya çalıştığı bu uygulamanın iyi yönleri olduğu gibi eksik yönlerinin de olduğunu düşünmekteyiz.

 

İyi yönleri, görsel kirliliğin ortadan kaldırılmasıdır. Bu kirlilik eski boyası dökülmüş, kırılmış, simetrisi bozulmuş ve işletmelerin büyüklüğüne göre çok büyük veya minik tabelalar olarak karşımıza çıkmakta veya mağaza üstlerinden geçen çeşitli amaçlı kablolar olarak görülmektedir. Bu anlamda tabelalara boyut ve estetik olarak bir düzen getirilmesi kabloların tabelaların arkasına gizlenerek kaybedilmesi doğru bir yaklaşımdır.

Ancak bütünüyle tek tip olarak yapılan düzenlemeler şehre güzellik yerine monotonluk vermekte, yeknasaklık oluşturmaktadır. Bu monotonluğun ve tekdüzeliğin ortadan kaldırılması özellikle şehre ilk kez gelen insanlarda olumlu algı yaratması açısından o şehirde her türlü ürünün ve firmanın bulunduğu, bu şehirde ihtiyacını karşılayabileceği düşüncesinin yaratılması için, ulusal ve uluslar arası ticarette kabul görmüş, toplum tarafından talep edilen markaların bayilerinin tabelaları orijinal haliyle kalmalıdır. Örneğin: İş Bankası, Turcell, Taç, Arçelik, İstikbal, Profilo, Şok v.s. gibi kendi logosu ve markasıyla kabul bulmuş, şehre renk ve canlılık veren, algıda kaliteyi çağrıştıran tabelaların orijinal haliyle kalması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom