Engelli kadına acımadılar

Karamürsel’de yürüme engeli ve konuşma bozukluğu olan 45 yaşındaki Nuran Karataş, işyerinde kendisine para kazandıracağını söyleyen bir şahıs tarafından

Engelli kadına acımadılar Karamürsel Haber

Karamürsel’de yürüme engeli ve konuşma bozukluğu olan 45 yaşındaki Nuran Karataş, işyerinde kendisine para kazandıracağını söyleyen bir şahıs tarafından 26 bin lira dolandırıldı.

Karamürsel Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda örgü dükkanı bulunan, yüzde 60 yürüme engeli ve konuşma bozukluğu olan Nuran Karataş, yaklaşık 15 gün önce dükkanına alışveriş yapmak için gelen ve Urfa'dan yeni taşındığını emlakçılık ve otomobil alıp sattığını söyleyen Sinan D. ile tanıştı. Sık sık dükkana gelen Sinan D., Nuran Karataş'ın kısa zamanda güvenini kazandı. Karataş, Sinan D.’ye dükkanının yanında bulunan tütüncü dükkanını almayı düşündüğünü ve kredi çekmeyi planladığını söylemesi üzerine Sinan D. kendisine kefil olacağını ve buradaki toptantıcılardaki tütün fiyatının yüksek olduğunu Urfa'dan çok daha ucuza tütün getireceğini söyledi. Bunun üzerine bankadan yaklaşık 30 bin lira kredi çeken Nuran Karataş yan tarafında bulunan tütüncü dükkanını 10 bin liraya devir alırken aylık da 200 liraya kiraladı.

KOVUŞTURMAYA YER YOK
Sinan D. çekilen kredinin bir kısmını işletip Nuran Karataş'a daha fazla para kazandırabileceğini söyleyerek önce 7 bin lira sonra da tütün almak 11 bin lira aldıktan sonra zaman zaman da kasasındaki günlük kazancını aldı. Ardından Urfa'ya gideceğini söyleyerek Karataş'ın kredi kartını alıp limit yükseltimi yapacağını söyleyerek kredi kartından da parasını kullanarak toplamda 26 bin lira dolandırdı. Bunun üzerine Karamürsel Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulunan Karataş'ın şikayetiyle ilgili kovuşturmaya gerek yoktur kararı verildi.
 
GÜNLÜK KAZANCIMI BİLE ALDI
Günlük kazancını bile dolandırıcıya verdiğini söyleyen Nuran Karataş, “Kendi kendime çalışıyordum. Yan dükkanda olan tütün dükkanını almayı düşünüyordum. Sonra bu şahısla tanıştım. Kendisine danıştım dükkanı almak için ve Kendisi bana dükkanı açacağını söyleyerek bana güven sağladı. Buradaki toptancılara oranla memleketten daha düşük fiyata tütün getireceğini söyledi. Ben kredi çektikten sonra yanıma sokulmaya başladı. Kendisi emlakçı olduğunu söyledi ve araba sattığını söyledi. Bankadan çektiğim krediden 7 bin lirayı kendisine verdim. Bu parayı  çalıştırıp bana vereceğini söyledi. Gelip gidip benden malzeme parası istedi ve bende istediği paraları verdim. Memlekete gideceğini söyleyerek limitini yükselteceğini söyledi ve kredi kartımdan da para çektiğini öğrendim. Ayrıca günlük kazandığım kasamda biriken paradan da kendisine verdim. 26 bin lira toplam para verdim kendisine” dedi.

BENİ ENGELLİ VE SAF DİYE DOLANDIRDI
Dolandırıcının kendisini engelli ve saf diye kandırdığını söyleyen Karataş konuşmasını söyle sürdürdü: “Benim engelli olduğumu görünce bana kötülük yapacağını düşünmedim. Tipi 'ben kötüyüm' diyordu ve her yerinden de kötülük fışkırıyordu ama bana yapmaz diyordum. Kendisiyle ilgili savcılığa gittim şikayette bulundum ama elden verdiğim için dava kapandı. Bu borcu ben ödeyemem. Beni bitirdi zannediyor ama kaç sene gerekiyorsa çalışacağım fakat benden başkasını dolandırmasın. Daha önce de kendisi bir çok insanı da dolandırmış. Benden sonraki insanları dolandırmasın diye sesimi duyurmaya çalışıyorum. Ben konuşma bozukluğumla ilgili tedavi görüyordum. Tedavimi de etkiledi daha kötü konuşuyorum ve şuanda tedavi göremiyorum. O parayı ödeyebilmek için akşam 20.00-21.00 sıralarına kadar çalışıyorum. Babamı küçük yaşta kaybettim. Annemle birlikte kalıyorum.”

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom