Karamürsel Emniyeti Tarih Yazdı ve Teşekkür Belgesi Aldı

Emniyet teşkilatının sürekli uyarmasına rağmen vatandaşlar dolandırıcıların ağına düşmeye devam ediyor. Kendisini savcı olarak, polis olarak tanıtan dolandırıcılar, “Paralarınız PKK terör örgütüne aktarılıyor” diye kurbanını kandırıyor ve şahsın parayı kendilerine getirmesini sağlayarak onu dolandırıyor. Benzer bir olay geçtiğimiz günlerde Karamürsel’de yaşandı. Üstelik dolandırıcıların bu kez kurbanı emekli bir öğretmendi.

Karamürsel Emniyeti Tarih Yazdı ve Teşekkür Belgesi Aldı Karamürsel Haber

Karamürsel İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı polis ekipleri, emekli bir öğretmeni telefonlara arayıp dolandıran, 45 bin lirasını alan şahsı kıskıvrak yakaladı. Karamürsel Kaymakamı, dolandırıcıyı yakalayan polislere başarı belgesi verdi.

 

Emniyet teşkilatının sürekli uyarmasına rağmen vatandaşlar dolandırıcıların ağına düşmeye devam ediyor. Kendisini savcı olarak, polis olarak tanıtan dolandırıcılar, “Paralarınız PKK terör örgütüne aktarılıyor” diye kurbanını kandırıyor ve şahsın parayı kendilerine getirmesini sağlayarak onu dolandırıyor. Benzer bir olay geçtiğimiz günlerde Karamürsel’de yaşandı. Üstelik dolandırıcıların bu kez kurbanı emekli bir öğretmendi.


SAVCI OLARAK TANITTI
Alınan bilgilere göre; İstanbul’da ikamet eden E.T. isimli dolandırıcı, Karamürsel’de ikamet eden 64 yaşındaki emekli öğretmen Z.Ö.’yü telefonla arayarak, kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıttı ve “Banka hesaplarınız şu anda PKK’ya aktarılıyor. Para akışını durdurmamız lazım. Hesabınızda ne kadar para var?” diye sordu. Emekli öğretmenden “46 bin lira param var” yanıtını alan E.T. (29), emekli öğretmeni şu sözlerle ikna etmeyi başardı:


BANKADAN 45 BİN TL ÇEKTİ
“Tamam, hemen paranın 45 bin lirasını bankadan çek. Ancak bin lirasını bırak, hesabını kapatma ki çektiğin 45 bin liranın seri numaralarını savcılık olarak kayıt altına alsın. Sonra paranı aynı hesaba yatıralım. Bankadaki paranın PKK terör örgütüne akışını durdurmamız için bu şart.” Dolandırıcının sözlerine kanan Z.Ö., bunun üzerine bankaya giderek 46 bin liranın 45 bin lirasını çekti. Dolandırıcı şahıs, olayı şansa bırakmamak için emekli öğretmenle irtibatı telefonda koparmadı.

 

 

TELEFON 2 SAAT AÇIK KALDI
Emekli öğretmenin birilerine danışmasını ya da polise durumu bildirmesini engellemek için telefonu 2 saat boyunca açık tutan ve onu acele bir şekilde bankaya yönlendiren E.T. isimli dolandırıcı, Z.Ö. parayı çektikten sonra bir süre kendisini takip etti. Karamürsel sokaklarında telefonu açık bir şekilde emekli öğretmeni gezdiren E.T., polisin ya da başka bir kişinin takip etmediğini anladığı bir sırada Z.Ö. Efe Dayı Sokak’a geldiğinde “Şimdi yanına sivil polis gelecek, parayı ona verirsin” diyerek telefonu kapattı.


PARAYI KAPIP KAÇTI

Tabii emekli öğretmenin yanına gelen bir başkası değil, E.T.’nin kendisiydi. Dolandırıcı, Z.Ö.’nün yanına geldiğinde “Ben sivil polisim, parayı alayım” dedi. Müşteki Z.Ö. ise “Bana savcılıktan bir kağıt verecektiniz, o kağıdı verin parayı teslim edeyim” cevabını verdi. Bu soru üzerine dolandırıcı E.T., müşteki Z.Ö.’nün elinden parayı kaparak hızla olay yerinden kaçmaya başladı. Z.Ö. dolandırıldığını anladığında artık çok geçti. Ancak şans yüzüne güldü.

 

DEVRİYE GEZİYORLARDI
O sırada bölgede devriye gezen Karamürsel Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı sivil polisler, durumdan şüphelendi ve olay yerinden kaçmaya çalışan E.T.’yi durdurdu. Polislerin şahsı yakaladığını gören emekli öğretmenin üzüntüsü bir anda sevince dönüşürken, suçüstü yakalanan dolandırıcı polis ekiplerince gözaltına alınarak emniyete götürüldü. E.T. isimli şahıs emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, dolandırılan Z.Ö.’ye paraları polis ekiplerince eksiksiz bir şekilde teslim edildi.


BAŞARI BELGESİ VERİLDİ
Emekli öğretmenin paralarını kurtaran ve zanlıyı yakalayarak başka insanları da dolandırmasını engelleyen polis memurları Cemal Burak, Hüseyin Duran ve Alper Kale’ye teşekkür eden Z.Ö., paralarını teslim aldıktan sonra evine gönderildi. Öte yandan polislerin bu başarısı karşılıksız kalmadı. Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Emniyet Müdürü Coşar Özler ve Jandarma Komutanı Sadık Eroğlu’nun katılımı ile dolandırıcıyı yakalayan başarılı polisleri başarı belgesi ile ödüllendirdi.


VATANDAŞLARI UYARDI
Karamürsel Kaymakamlığı’nda düzenlenen toplantıda Kaymakam Ahmet Narinoğlu yaptığı konuşmada, “Karamürsel Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı sivil memur arkadaşlarımızın normal görevlerinin üstünde, üstün çaba ve gayretleri bizlerin taktirini topladı. Buna istinaden başarı ödülü ile arkadaşları ödüllendirmek istedik. Yaptıkları çalışmaları taktir ediyoruz, bir bakıma da kamuoyuna bir mesaj veriyoruz. Halkımızı bu tür dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaya çağırıyoruz. Hiç bir polis ya da savcı sizden para talep etmez” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom