ÜNİVERSİTEDE GERGİNLİK BÜYÜYOR

Karamürsel Meslek Yüksek Okulunda bugün sınıf temsilcilerinin katılımı ile 01.11.2016 Tarihinde yapılan öğrenci konseyi başkanlığı seçimi usulsüzlük olduğu

ÜNİVERSİTEDE GERGİNLİK BÜYÜYOR Eğitim

Karamürsel Meslek Yüksek Okulunda bugün sınıf temsilcilerinin katılımı ile 01.11.2016 Tarihinde yapılan öğrenci konseyi başkanlığı seçimi usulsüzlük olduğu için iptal edilerek 18.11.2016 Tarihinde yapılması için tekrar gün verilmişti. Bu gün sabah saatlerinde Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Okuluna gelen Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük öncülüğünde yapılan seçimler adeta bir kaosa dönüştü. Seçimler de ismi bulunan 18 Sınıf temsilcisinin katılması gereken seçimde sadece 6 kişi oy kullandı. Nedeni ise diğer çoğunluğun desteklediği adayın seçime katılamamış olması! Seçime katılamayan adayın dün saat 15:30'da verdiğini iddia ettiği başvuru belgesi işleme konulmadığı için aday olamayan öğrenci temsilcisi ve destekleyenleri seçime tepki göstererek salonu terk edip oy kullanmadıkları için tek aday olan başkan adayı başkan seçildi. Başkanlık seçimlerinde iptal olan seçimin yerine yapılacak seçimin son başvuru tarihi yazmadığı için seçim gününden bir gün öncesi mesai bitimine kadar başvuru yapacağını düşünen adaylar. Daha sonradan asılan bildiride tükenmez kalemle paraf olduğunu ve katılımın mesai bitimine kadar değil saat 12.30 kadar yapılması gerektiğinin ardında bir kasıt yattığını düşündüklerini bildirdiler.  Seçime katılmayı düşünen öğrenciler bizler okula gelip derslerimize giriyoruz ve kantinde oturuyoruz. Kantinde asılan bildirinin altında herhangi bir paraf olmadığını söyleyen öğrenciler bizler mesai bitimine kadar başvuru yapılabileceği için bu kadar rahat davrandık yoksa dün öğleden sonra başvuru yapmak yerine sabah başvuru yapardık dediler.


İŞİN İÇİNE SİYASET GİRDİ
Okulda haklarının tecavüze uğradıklarını düşünen öğrenciler MHP ilçe Başkanı Çetin Öksüz  ve MHP Ülkü Ocağı başkanı Ferhat Günaydını okula çağırdılar. Okula gelen yöneticiler bizler buraya okulda gerginlik yaşanmasın ve her şey adaletli olsun diye geldik. Fakat, görüyoruz ki burada adaletin zerresi yok. Burada başkan zaten kağıt üzerinde seçilmiş. Değil 18 oyun yarısını 1 oy bile alsa karşısında rakip olmadığı için zaten başkan seçilecek. Ben Karamürsel İlçe başkanı olarak ilk amacım bu ilim yuvalarının siyaset ile değil ilim, irfanla isminden söz ettirmesidir. Bizler bu gün buraya Ülkü Ocağı başkanımla geliyorsak bunun tek bir amacı ve gayesi vardır. Bizler bizim kapımıza gelip bizlere güvenmiş kimsenin hakkını kimseye “YEDİRTMEYİZ” bunu da gayet demokratik ve anlayışlı bir şekilde yapmaya çalışırız. Fakat bizim sabrımızı kimse zorlamasın. İktidarın gücü ile bir iş yapılmaya çalışılıyor ise herkes orada dursun. Evet bu çocuklar genç çocuklar bazı şeylerin  “ŞEYTANİ” hesaplarını yapamayacak düşünceye sahip olmamaları bu çocukların zulüm görmelerini gerektirmez. Bu okulda 18 Sınıfın temsilcisi var. Bu çocuklar seçecekleri kişi seçime katılamadığı için tepki göstererek seçimden çekiliyor ve kalan 6 kişi ile oylama yapıp “BAŞKAN” seçiliyorsa… Bizler her zaman olduğu gibi gene mazlumun yanında olacağız ve bu arkadaşların mağduriyetinin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız dedi.

DİNAMİTİN FİTİLİ ATEŞLENDİ
Seçim sonrası görüştüğümüz Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük biz gerekli resmi işlemleri yaptık. Önümüze konulan adayı ve oy kullanan öğrencilerimizin oyları ile başkan seçimini yaptık. Yasal olarak üzerimizdeki sorumluluğu attık dedi. Kendisine seçime diğer kişininde katılıp bu işin sükunet ile çözülüp çözülemeyeceği sorulduğunda ise Küçük, biz yasal prosedür ne ise ona göre davranırız burada inisiyatif kullanma şansımız yok dedi. Yargı yollarının açık olduğu ve gerekli itirazları yapabileceklerini bildirdi.


PEKİ, OKULDA SÜKUNET NASIL SAĞLANACAK?
Seçimlerin sonrasında büyük çoğunluğun desteklemediği ve seçime katılamayan kişiler bu yapılan haksızlık karşısında sessiz kalmayacaklarını belirtirken. Seçilen başkanın zan altında bırakılarak sanki seçilmemiş de oraya konulmuş havası yaratılması hem seçilen başkanı hem de destekleyenleri büyük sıkıntıya soktu. Gazetemize bilgi veren bir öğrenci biz adaletli bir seçim yapılmasını isterdik. Kimse kimsenin hakkına girmesin istedik. Şimdi okulda sürekli tartışmalar olacak, huzur olmayacak, oysa ki bizler hem aynı okulda okuyoruz hemde sürekli yüz, yüze bakacağız. Neden bu iş çözülmedi biz şimdi okulda nasıl huzurlu ders yapacağız diyerek sitemlerini dile getirdi. 

 

ŞİMDİ GÖZLER İTİRAZDA
Bu kadar sıkıntının yaşandığı seçim döneminden sonra haklarının yenildiğini düşünen sınıf temsilcileri ve öğrenciler bizler hakkımızı sonuna kadar arayacağız dediler. 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom