Ereğli Cazibe merkezi olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentteki tarihi dokuyu korumak amacıyla restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli'nin her köşesinde yer alan tarihi yapılar

Ereğli Cazibe merkezi olacak Karamürsel Haber

Ereğli Evleri hayat buluyor

KARAMÜRSEL(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ'nin Karamürsel İlçesi'nde sahil beldesi Ereğli'de bulunan tarihi evler "Ereğli Evleri Hayat Buluyor" projesi kapsamında restorasyonları yapılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentteki tarihi dokuyu korumak amacıyla restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli'nin her köşesinde yer alan tarihi yapılar restore edilerek, gelecek kuşaklara miras bırakılıyor. Adını balıkçılıkla duyuran, Osmanlı'dan günümüze küçük bir balıkçı kasabası özelliğini koruyan Karamürsel Ereğli'de yenileme hareketi yaşanıyor. "Ereğli Evleri Hayat Buluyor" projesi ile bir zamanlar Yeşilçam filmlerinin çekildiği bölgedeki tarihi evler yenilenecek. Sahil yolunun kenarında yan yana uzanan tarihi Ereğli Evleri geçmişin ruhunu yaşatması için restore edilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından 9 tescilli evin restorasyon projeleri hazırlanıyor. Projeleri tamamlanan ve kamulaştırılan Çapalı Konak olarak tanınan yapı restore edilerek sosyal ve kültürel etkinliklerin mekanı haline getirilecek. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi restorasyon uygulaması kapsamında 2 parselde daha kamulaştırma çalışması sürüyor.

Ereğli Evleri kendine has yapıları ve dar sokaklarıyla dikkat çekiyor. Karamürsel Ereğli'nin deniz havasını evlere yansıtan kültürel yapısı, dış mekanda balıkçılığı andıran motiflerin kullanılmasında etkili olmuş, Türk sinemasının Yeşilçam filmlerinin bazıları da bu tarihi evlerde çekilmişti.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom