Karamürsel'de adalet

Karamürsel'de adalet Köşe Yazısı

Ben bu ilçede “ADALET” kelimesinin ne anlama geldiğini unuttum.

İlçede ne kadar iktidara yakın iseniz her konu güllük gülistanlık!

Yok, uzaklaştınız, hele hele birde karşı durdunuz, vah halinize vah…

Rütbeniz, makamınız, tahsiliniz, kişiliğiniz hiçbir anlam içermiyor.

Sakın hukuktu, adaletti, dürüstlüktü aklınızın ucundan geçmesin!

Bunun nedenini, açık açık yazacağım yazmasına ama yazsam ne olur?

Biri kral çıplak dese ne olur?

Kralın çıplak olduğunu görmeyen mi var sanki?

Çok değerli bir hukukçu büyüğüm sen yeter ki elinde belge tut, merak etme,  adalet er yâda geç bir gün tecelli edecek, dediği için hala biraz ümidim var!

Elbet “ADALET” bir gün tecelli edecek, buna canı gönülden inanıyorum.

Her zaman etmiş çünkü!

İlçede öyle ilginç, öyle enteresan işler ve paralar dönüyor ki, akıl alır gibi değil.

Şimdi diyeceksiniz neden gerekli yerlere şikâyette bulunmuyorsunuz?

Sakın böyle bir soruyu aklınızdan geçirmeyin, çok ama çok gülerim.

Şikâyetçi olacağınız kişi, şikâyet edeceğiniz kişi ile her akşam vur patlasın çal oynasın yaptıktan sonra, sizde bunlara sürekli olarak şahit olduktan sonra, nasıl gidip şikâyetçi olabilecek siniz?

Ancak fotoğraflarını çeker, albümünüze katarsınız, ileride dosyanızdaki belgeleri, fotoğraflarla tasdiklemek için.

 GELELİM NELER OLUYOR BÖLÜMÜNE

Dün sabah ilçemizde Karamürsel Belediyesine ait birçok işyerinin ihalesi oldu. Tabi ki her zaman olduğu gibi şeffaf belediyecilik anlayışı ile ne Karamürsel Belediyesi, resmi internet sitesinde yayınlandı, nede kimsenin benimde dâhil hiçbir şeyden haberi olmadı.

Yâda yalan konuşmayayım, tatbiki benim her zaman olduğu gibi her şeyden haberim oldu, emin olamadığım konuları ise teyit etmek için İsmail Yıldırımı aradım; zaten onu da aradığımda bilgi alamasam, vahi ile teyit edeceğim Karamürsel Belediyesi ihalelerini.

Allah razı olsun başkandan gene, arayıp sorduğumuz zaman cevap veriyor da,  yalan yanlış haber yapmıyoruz. Yâda vahi gelmesini beklemiyoruz. Ama keşke her yapılan iş yâda, ihale açık açık sonuçları ile yazılsa, çizilse herkesin her şeyden haberi olsa!

Dün yapılan ihalelerin sonrasında özet olarak ihaleye çıkan iş yerlerinin "BİRİ" hariç geri kalanların hepsi eski sahiplerine verilmiş, verilmiş verilmesine ama kira artışları yüzünden bu işletmelerin sahipleri biraz muzdarip olmuşlar.

Tabi elden bir şey gelir mi?

Zannetmem!

Belki topluca bir araya gelip, kira artışına bir tepki gösterseler bir şeyler olur diyeceğim ama “KARAMÜRSEL ‘de zor.

Bu ilçede “ADALET” kelimesinin hiçbir karşılığı olmadığını en iyi ben bilirim aslında. Düşünsenize her gün binlerce insanın haber kaynağı olan, ulusal ajansların temsilcisi olan, ben bile bilgi alamıyorsam, benle bilgi paylaşılmıyorsa, vatandaş ne bilgisi alacak yada alabilir?

Neyi öğrenecek?  

Ne kadar gösterilirse, ne kadar söylenirse, ne kadar keyif gelirse o kadar bilgi ve belge sahibi olabilir!

Yâda baktınız olmuyor benim gibi İsmail Yıldırımı arayıp ondan bilgi almayı deneyebilirsiniz!

Bizim belediyemiz vatandaşı aydınlatmayı, vatandaşa bilgi vermeyi, basına bilgi vermeyi, meclis üyelerine bilgi vermeyi, sevmiyor!

Bir meclis toplantısı sonrası Karamürsel Belediyesine bir partinin verdiği soru önergesine karşılık, yollanan cevabı bana da gösterdiler. Cevabını gördüğümde “ŞOK” olmuştum. Soru önergesinde satırlarca yazılan sorunun karşılığı yani cevabı, sadece “VAR” veya “YOK” yada “EVET” ve “HAYIR” olduğunu görünce, şaka zannetmiştim.

 Meğer her zaman böyleymiş!

O günden beri daha hiç Karamürsel Belediyesinden bir haber, bir etkinlik, bir bilgi veya belge talebim olmadı. Çünkü Karamürsel Belediyesinin herkesin belediyesi olduğuna (şahsım) olarak inanmıyorum.

Ama çok üzüldüğüm bir tek şey var, bu belediye muhalefet belediyesi iken yıllarca çektikleri, onca sıkıntıyı, onca zorluğu ne zaman unuttu. Özellikle İsmail Yıldırım bilerek ve isteyerek bu denli haksızlıklara nasıl göz yumuyor, nasıl yapıyor ve yapılmasına izin veriyor anlamış değilim?

İHALE  İPTAL

Evet, Âşıklar tepesi bu gün inanılamaz bir çekişme ile en son 1.500.000 (Bir milyon beş yüz TL ) gibi bir devir ücreti  (YAPILAN TADİLAT İÇİN) ve bu ücretin yanında aylık kira bedeli olarak iki bin  beş yüz TL (2.500) olan kira bedeli ile açılan ihale, inanmayacaksınız ama aylık (KIRK BİN TL) evet yanlış duymadınız hatta yüzü de var. Yani 40.100 TL gibi bir aylık ücretle, yeni sahibini buldu.

Önce yok dedim, şaka yapıyorlar herhalde, sonra aradım ihaleyi alan kişiyi, evet dedi, doğrudur biz aldık. Gene inanamadım ve İsmail Yıldırımı aradım evet ihale oldu bu rakamlar telaffuz edildi ama daha onaylanmadı deyince tamam şimdi oldu dedim. Anlayacağınız ihale büyük ihtimalle iptal. Çünkü bu ilçede dağın tepesinde bir işletme yılın yarısı aylık (40.000 TL) Para bile kazanabileceğini zannetmiyorum. Anladığım kadarı ile bu ihale ileride başka, başka  sorunlara gebe olacak gibime geliyor.

Peki, ama başka kimler girdi ihaleye?

Geçmişte ihaleyi kim, kimin adına aldı?

Aldığı kişi kim?

Bunları çok yakın zamanda önce “ARAŞTIRIP” sonra sizlerle de paylaşacağım…

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom