Ölümlü iş kazalarında Kocaeli'nde 3. Olduk

Türkiye genelinde yapılan araştırmada, Kocaeli iş kazalarında çok ön sıralara yükselirken, az nüfusuna karşı bir çok ilçeyi geride bırakan, Karamürsel sıranın

Ölümlü iş kazalarında Kocaeli'nde 3. Olduk Polis

Kocaeli İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi Girişimi üyeleri, Elektrik Mühendisleri Odası Şube binasında düzenlenen açıklamayla 2016 yılı “Kocaeli İş Cinayetleri Raporu’nu” açıkladı. Açıklamada Kocaeli İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi Girişimi komisyon üyeleri Gizem Güzel, Aykut Günel, Selçuk Karstarlı konuşmacı olarak yer alırken, çok sayıda sendika üyesi ve vatandaşta hazır bulundu. Açıklamada 2016 yılında Kocaeli’de yaşanan iş cinayetleri verileri, ilçelere, iş kollarına ve yaşlara göre dağılımının bilgileri verildi.

KOCAELİ 2’NCİ SIRADA YER ALDI

Açıklamasının devamında Güzel, “İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2016 yılı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Bu rapora göre 2016 yılı içerisinde en az 1970 kişi işbaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıllarla karşılaştırdığımızda da iş cinayetlerinde önemli bir artış yaşanmıştır. Kocaeli’de 2013-2016 yılları arasında en az 241 işçi hayatını kaybetti. Üretimde daha fazla kar hırsı, güvencesiz çalışma, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin ekstra maliyet görülmesi sonucu, kaza, fıtrat, kader denilerek iş cinayetlerinde onlarca işçi yaşamını yitirdi. Üç yıl içerisinde yaşamını yitiren 241 iş cinayeti nedeniyle hiçbir işveren yargılanmadı, ceza almadı ve tutuklanmadı. 2016 Yılında en fazla iş cinayeti 262 kişinin ölümüyle İstanbul’da gerçekleşirken, Kocaeli 89 işçinin ölümüyle 2’nci sırayı aldı” dedi.

EN FAZLA ÖLÜM İZMİT’TE

Açıklamalarına devam eden Güzel, “Kocaeli’de 2016 yılında en fazla iş cinayeti 19 işçi ile İzmit’te gerçekleşirken, Kartepe 15 işçi, Gebze 11 işçi, Körfez 7 işçi, Dilovası 6 işçi, Karamürsel 5 işçi, Derince 5 işçi, Gölcük 5 işçi, Darıca 5 işçi, Çayırova 4 işçi, Kandıra 4 işçi ve Başiskele 3 işçi ile İzmit’i takip etti. Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da inşaat en fazla iş cinayetinin meydana geldiği iş kolu oldu. İlimizde 19 kişinin yaşamını yitirdiği taşımacılık iş kolu ilk sırada gelirken, ikinci sırada ise 15 kişinin yaşamını yitirdiği inşaat iş kolu yer aldı. Kocaeli'nde gerek lojistiğin gelişmesi gerek üretimin taşınması gerekse İstanbul-Trakya geçiş yolu olması nedeniyle özellikle tır-kamyon şoförlerinin ölümlerinde artış olmuştur. Bu yüzden işkolu olarak taşımacılık ve neden olarak da trafik kazasında oransal artış vardır” şeklinde konuştu.

KARAMÜRSEL'DE ÇOK ARTTI

Karamürsel'de iş kazalarının bu denli büyük bir artış göstermesi, ilçede yeterli önlem alınmıyormu sorusunu beraberinde getirdi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom