Kocasakal, Rejim değişikliği yapılmak isteniyor

İstanbul Barosu Eski Başkanı Ümit Kocasakal, Karamürsel'e gelerek “Başkanlık ve Referandum tuzağındaki Türkiye” konulu konferansa katıldı.

Kocasakal, Rejim değişikliği yapılmak isteniyor Siyaset

İstanbul Barosu Eski Başkanı Ümit Kocasakal, Karamürsel’e gelerek “Başkanlık ve Referandum tuzağındaki Türkiye” konulu konferansa katıldı.

 Konferansta ilk olarak söz alan, Karamürsel Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Şinasi Yazar, öncelikle yoğun temposuna rağmen davetimizi kırmayarak, Karamürsel’e gelen Doç.Dr. Ümit  Kocasakal’a Partimiz ve bu salonu dolduran yüzlerce kişi adına teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Yazar, önümüzde şüphesiz bir referandum var, bizler Karamürsel Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugün itibarı ile ilçemizden bu referanduma karşı olan tepkimizi göstermek adına yapacağımız faaliyetlere start veriyoruz dedi. Bu günden itibaren referanduma “HAYIR” dediğimizi bütün ilçe halkımıza duyurmak adına başlattığımız “HAYIR” kampanyamıza bütün halkımızın desteğini bekliyoruz diyerek sözü Ümit Kocasakal’a verdi.

İstanbul Barosu Eski Başkanı Ümit Kocasakal  “Başkanlık ve Referandum tuzağındaki Türkiye” konulu konferansına gösterilen ilgiden dolayı bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum diyerek, salondaki katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı.  
Ülke gündemini değerlendiren Kocasakal, AK Parti hükümetini ve politikalarını eleştirdi. “Şu an yapılmak istenen sistem değişikliği değil rejim değişikliğidir” diyen Kocasakal, şöyle konuştu: “Türkiye terör saldırılarının ve büyük bir kaos ’un altındayken Cumhuriyetle kavga ederek, Atatürk'le İnönü’yle Lozan’la kavga ederek, birlik beraberliği sağlayamazsınız. Ülkemiz ’de böyle büyük Terör saldırıları varken, Türkiye üretmeyip açlığa gidiyorken, Başkanlığı niçin, kimin için konuşuyoruz?

Bunun kime faydası var? Başkanlık sistemi ne, parlamenter sistem ne, getirmek istedikleri ne” diye sordu.

Aslına bakarsanız başkanlık sisteminin Türk milletine aykırı bir sistem olduğunu dile getiren Kocasakal, “Başkanlık sistemi Türkiye’ye uymaz, biz milli mücadeleyi birinci meclis ruhuyla kazandık. Parlamenter sistem bizim genlerimizde var. Getirilmek istenen başkanlık sistemi değil!

Meclis yok, milletvekili yok, meclisin kanun çıkarma gibi bir durumu yok. Meclis denetimi yok, müzakere yok. O zaman neye yarayacak o meclis?

En iyisi kapatsınlar, milletin parasını boşuna maaş olarak vermesinler. Bu tasarıya göre hukuki denetim de yok. Her şey kararname, ben ona artık kararname değil kral name diyorum. Kanun hükmünde çıkartılan bir kral name diyorum. Padişah demek bile yanlış. Yemin ediyorum size 1876 Kanun-i Esasi'nden daha geride. Vallahi Abdülhamit'in bu kadar yetkisi yoktu. Ve biz şu anda Atatürk'e dahi verilmeyen yetkileri konuşuyoruz.” Atatürk’e dahi meclisi fesih yetkisi verilmedi. Bunun nedeni Atatürk’ün bir fani oluşu ve yarın ölecek bir kişiye nasıl olurda böyle büyük yetkiler verilebilirdi. Bu kadar büyük bir gücü nasıl yönetecektir? Diyerek sözlerini bitiren Kocasakal, unutmayın ki, Adalet hepimize bir gün lazım olacak, tek başına her şeyi yönetmek imkânsız bir şeydir dedi.

Doç. Dr. Ümit Kocasakal’a program sonrasında meşhur Karamürsel sepeti içerisinde yöresel hediyeler taktim edildi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom