Ali Gaffar Okkan, Şehit oldu

Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’a düzenlenen suikastın üzerinden tam 16 yıl geçti. Okkan, şahadetinin 16. Yılında Türkiye’nin birçok yerinde unutulmadı.

Ali Gaffar Okkan, Şehit oldu Kaybettiklerimiz

Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’a düzenlenen suikastın üzerinden tam 16 yıl geçti. Okkan, şahadetinin 16. Yılında Türkiye’nin birçok yerinde unutulmadı.

Kars Emniyet Müdürü iken yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan Diyarbakır gibi bir ile emniyet müdürü olarak atanan, vazifesini hakkıyla yapan ve insanlığıyla tüm Türkiye’ye nâm salan Ali Gaffar Okkan, şehadetinin 16. yılında yine unutulmadı.

ALİ GAFFAR OKKAN KİMDİR?

1952 senesinde Sakarya’nın Hendek İlçesinde dünyaya geldi. 30 Eylül 1970'te Polis Koleji’ni bitirerek Polis Akademisi’ne başladı. Polis Akademisi’nden 29 Eylül 1973'de mezun olarak İzmir Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı.

İzmir'de Emniyet Amirliği’ne kadar birçok görevde bulunan Okkan’ın, 1983 yılında Şanlıurfa’ya ataması yapıldı. 1985 yılında ise Şube Amirliği’ne terfi etti. 1986 yılında Eskişehir’e gelerek burada Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda görev yaptı. 1992 yılına gelindiğinde Emniyet Müdür Yardımcısı olan Okkan, 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi ederek Kars İl Emniyet Müdürü oldu. Ali Gaffar Okkan, Kars Emniyet Müdürü iken yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan Diyarbakır gibi bir ile emniyet müdürü olarak atandı.

Hüseyin Velioğlu’nun, İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler, Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar ve trafiği yönettiler.

24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sıralarında makamından valilik binasına makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu, 5 koruması ile birlikte olay yerinde şehit edildi. Ali Gaffar Okkan’ı şehit edenler, emin olmak için aracın kapısını açıp birkaç el de yakından ateş etti. Olayı duyan sevenleri, hastaneye akın etti. Teröristler, ona ve silah arkadaşlarına yaşam şansı vermeyecek şekilde saldırmıştı. “3310 Merkez!” anonsuyla başlayan Ali Gaffan Okkan efsanesi, yardımcısı Serdar Irmak’ın “3325 Merkez! Sayın 3310 şehit oldu! Teşkilatımızın başı sağ olsun…” anonsuyla son buldu.

Cenaze töreninde on binlerce Diyarbakırlı, teröre lanet okuyarak yürüdü. Gözyaşları sel oldu. “Gaffar'a uzanan eller kırılsın, katiller bulunsun, hesap sorulsun!” sesleriyle Diyarbakır inliyordu. Polisle arası iyi olmayan Hadep İnsan Hakları Derneği bile kınama mesajları yollamış, kentte esnaf kepenklerini indirmiş, minibüsler müzikleri susturmuştu. Diyarbakır’da 7'den 70’e herkes yas tutuyordu. Sakarya, Hendek sokakları gerek Sakarya’dan, gerekse Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok yerinden gelen “GAFFAR” Abileri için son görevlerini yerine getirdiler. Diyarbakır ve Hendek adeta kardeş gibi bir oldu ve kenetlendi. Günlerce Kuranı Kerim okutulan Hendek’te, Diyarbakır ve Güneydoğudan gelen misafirler Hendek halkı evlerinde misafir ederek adeta kenetlendi. Bugün ölümünün 16. Yılında Sakarya, Hendek ve Diyarbakır’da Ali Gaffar Okkan rahmet ve minnet ile anılıyor.

TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞ OLSUN…

MEKANIN CENNET OLSUN AĞABEY…

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom