Karamürsel 324 şehidini andı

Karamürsel’de muhteşem konferans, Karamürsel Yesevi Düşünce Derneğince "324 Şehit 324 Kahraman" konulu şehitleri anma programı düzenlendi.

Karamürsel 324 şehidini andı Karamürsel Haber

Karamürsel’de muhteşem konferans, Karamürsel Yesevi Düşünce Derneğince "324 Şehit 324 Kahraman" konulu şehitleri anma programı düzenlendi.

Karamürsel Altınkemer Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Emre Ateş, 1. Dünya Savaşından buyana Karamürsel’de şehit olana 324 kişiyi anmak için düzenlenen programa katılan herkese teşekkür etti.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan, Doğu Cephesi Komutanı, General Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir kurtuluş savaşı ve babasının yaşadıklarını anlatırken salonu dolduran kalabalık gözyaşlarına hâkim olamadı.

"O yılmaz bir vatan sevdalısıydı" diye tanıttığı babası Kazım Karabekir'i şu sözlerle anlattı:

"Babam hep vatanını ve onun menfaatlerini düşünürdü. Bizleri de bu şuurla yetiştirdi. Atatürk'ü çok sever ve onunla yaşadıklarından övgüyle söz ederdi. Onlar bu vatanın kurtuluşu için hiçbir şeyden çekinmediler" dedi.

Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından Timsal KARABEKİR, Kazım KARABEKİR Paşa’nın arşivinden fotoğraflar ile gerçekleştirdiği sunumunda; Kurtuluş Savaşı yıllarında birçok zorluğun yaşandığını, Ermenilerin değil, Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını dile getirdi.

KARABEKİR; Çanakkale Savaşı ile ilgili anekdotlardan bahsederken, 57nci Alay’ın tamamen şehit edildiğini, o esnada Seyid Onbaşı’nın boyuna kilosuna bakmadan 276 kiloluk  top mermisini sırtlayarak, adeta bir dev kesildiğini, Koca Seyid’in gücüyle bir İngiliz  zırhlısının batırıldığını ve Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti.

Timsal KARABEKİR, Kazım Karabekir Paşa’nın  40 yıl süren Rus çizmesi altında inleyen Doğu Vilayetlerimizin Ruslardan nasıl kurtardığını, İran Tebriz’den dönerken hafif Japon toplarının gemiye yüklenerek Trabzon’a bıraktığını anlatarak, milli mücadele fikrinin doğup Anadolu’da bir silahlanma hareketinin nasıl başladığını ifade etti.

Milli mücadele döneminin zorluklarına da değinen KARABEKİR, Anadolu’ya çıkan beş inanmış yürek; Mustafa Kemal ATATÜRK, Ali Fuat CEBESOY, Kazım KARABEKİR Paşa, Refet BELE ve Rauf ORBAY’ın  Amasya Genelgesi’ni imzaladıklarını, bunu duyan İngilizlerin; Mustafa Kemal’in tutuklanmasını istediğini dile getirdi.

Kazım KARABEKİR’in geçmiş olayları değerlendirirken belirttiği, “Yanlış bilgi felaket kaynağıdır.’’sözüne vurgu yapan KARABEKİR; geçmişte, nice değerli insanların yitip gittiğini, geri dönüşü olmayan kararlar verilmeden önce araştırılıp soruşturulması gerektiğini ifade etti.

Programa Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, ilçe Cumhuriyet Başsavcısı Serkan Başara, ilçe Emniyet Müdürü Öner Bahçekapılı, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar, dernek yöneticileri, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı Program sonrası Karamürsel Yesevi Düşünce Derneği başkanı Emre Ateş, Karamürsel’de hizmet veren muhtarlara şehadetname verdi.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom