Karamürsel halkı şikayetçi

Karamürsel'de son zamanlarda fuhuş içerikli kartvizitlerin sokak ve muhtelif yerlerde küçücük çocukların bile çok çabuk ulaşacağı şekilde ortalarda olması bir çok vatandaşımızı rahatsız etti.

Karamürsel halkı şikayetçi Polis

Karamürsel'de son zamanlarda fuhuş içerikli kartvizitlerin sokak ve muhtelif yerlerde küçücük çocukların bile çok çabuk ulaşacağı şekilde ortalarda olması bir çok vatandaşımızı rahatsız etti. Üzerlerinde çıplak resimlerin olduğu "mutlu" son yazan kart vizitler, küçücük çocukların ellerinde gezmeye başlayınca bir çok vatandaşımız gazetemizi arayarak bu konunun gündeme getirilmesini ve "ACİL" bir şekilde bu kart vizitlerin yetkililer tarafından toplatılmasını ve dağıttırılmaması istendi.

YASAL DEĞİL

Fuhuş kartviziti dağıtanlara, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklik öncesi sadece idari para cezası uygulanıyordu.

HAPİS CEZASININ ÖNÜ AÇILDI

Cadde ve sokaklarda son yıllarda sıklıkla rastlanan fuhuş amaçlı kartvizitlerle ilgili çeşitli toplum kesimlerinin "etkili mücadele" talebi üzerine TBMM'de yasal düzenleme yapılmış, 24 Kasım 2016'da, Türk Ceza Kanunu'nun "fuhuş" başlıklı 227. maddesine "Fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" fıkrası eklenmişti.

Söz konusu kanunda değişiklik yapılmadan önce, kartvizit dağıtanlarla mücadele eden ekipler, kartvizitleri yerlere atan kişiler hakkında cumhuriyet savcısının talimatıyla, kartvizit üzerindeki numara sahibi ve kartı dağıtan kişiler hakkında "fuhşa aracılık ve müstehcenlik" suçundan işlem yapabiliyordu.

Bazı durumlarda ise kartvizit dağıtmanın suç olmadığını belirten adli makamlar, şüpheli ya da şüpheliler hakkında idari işleme hükmediyor, bunun neticesinde zabıta ekiplerince şüpheliler hakkında Kabahatler Kanununa göre işlem yapılıyor ve şüphelilere idari para cezası kesiliyordu.

Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom