Fikri Işık Karamürsel'den EVET dedi

Karamürsel Kültür Merkezin'de düzenlenen referanduma EVET Kampanyası vatandaşın yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Fikri Işık Karamürsel'den EVET dedi Siyaset

Karamürsel Kültür Merkezin'de düzenlenen referanduma EVET Kampanyası vatandaşın yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Programa Milli Savunma Bakanı Fikri Işık,Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Kocaeli AK Parti Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Karamürsel AK Parti İlçe Başkanı Recep Demrel, Karamürsel AK Parti Yönetimi ve bir çok partili ve vatandaş katıldı.

Ev sahibi İsmail Yıldırım'ın yaptığı açılış konuşması ardından söz alan, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, milletin hakemliğini esas alan yeni sistemin Türkiye için çok önemli bir değişim olacağını belirterek, "Bu sistem şu andaki mevcut sisteme göre çok daha iyi bir sistem. Biz onun için 'Evet' diyoruz." dedi.


Türkiye'nin bu güne kadar pek çok sıkıntıyı atlattığını ifade eden Işık, çok da bedel ödediğini vurguladı.

Bakan Işık, 16 Nisan'da sandıkta Türkiye'nin geleceği için önemli bir anayasa değişikliği paketini oylamaya sunacaklarını anımsatarak, "Kim hangi düşüncede olursa olsun, kararı ister 'Evet' olsun, ister 'Hayır' olsun, tercihiniz başımızın üzerindedir. Hiç kimseyi 'Sen 'Hayır' verdin.' diye ötekileştirme hakkına sahip değiliz. Bizim görevimiz, değişiklik teklifi metnini anlatmak." diye konuştu.

1982 Anayasasının Cumhurbaşkanına geniş yetkiler verip sorumluluk yüklemediğini anlatan Işık, 2007'de cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan "367" tartışmalarına değindi.

"Evet' verirsek hem ülkenin hem de CHP'nin önü açılacak"

Fikri Işık, şu anda halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı ile bir Başbakan bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

"Evet' verirsek sadece ülkenin mi önünü açmış olacağız? Evet ülkenin önünü açacağız ama inanın Cumhuriyet Halk Partisi'nin de önünü açacağız. Niye biliyor musunuz? Evet çıkarsa sandıkta Sayın Kılıçdaroğlu'nun bileti kesilmiş olacak. Özellikle CHP seçmeni, onlara saygımız var, şunu söylecekler; 'Kılıçdaroğlu, seninle 7 defa yenildik, şimdi 8. defa yeniliyoruz. Seninle bu iş olmuyor, hadi güle güle.' Kılıçdaroğlu gidince kim gelecek? Kılıçdaroğlu'nun yerine Karamürselli'nin dilinden anlayan, Karamürsel Alp'i bilen, Karamürsel Alp'in değerlerine sahip, Karamürsel'in değerlerini bünyesinde taşıyan birisi gelecek ki Karamürsel'den yüzde 50 oy alsın. Bu CHP'ye iyilik olmaz mı? Bütün rejimlerde iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Demokrasiyi güçlü yapan da etkin ve güçlü muhalefettir. Şu CHP'nin bugünkü hali Türkiye'ye iyilik değil. Türk halkı 'Hayır'a prim vermiyor, Türk halkı geleceğine prim veriyor. Siz halka ne vaat ediyorsunuz, çocuklarımız için hangi vizyonu ortaya koyuyorsunuz, çocuklarımız nasıl bir Türkiye'de yaşayacak? Bunu ortaya koymazsanız, kuru kuruya 'Hayır' demenin hiçbir faydası olmaz."

"İnanıyorum ki 16 Nisan'da milletimiz de 'Evet' diyecek"

17 Nisan sabahının CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için zor bir gün olacağını vurgulayan Işık, "CHP'ye bir iyilik yapalım mı? CHP'nin Kılıçdaroğlu'ndan kurtulup gerçekten bu milletin değerlerine sahip bir başkana kavuşması için de biz 16 Nisan'da 'Evet' diyelim." ifadesini kullandı.

Işık, yeni sistemle halkın hükümeti sandıkta belirleyeceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: 

"Öyle bir coğrafyadayız ki bu coğrafyada Türkiye'nin istikrarı ekmek kadar, su kadar önemli. Türkiye mutlaka hızlı karar alabilmeli ve hemen hayata geçirebilme imkanına sahip olabilmeli. Yeni sistemde cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ayrımı yok, ikisini birleştiriyoruz. Halk sandıkta seçiyor. Bu sistemin esası, milletin hakemliğidir.

Milletin hakemliğini kabul etmeyenin, demokrasiden bahsetmeye hakkı var mı? Milletin hakemliğini esas alan bu yeni sistem, Türkiye için çok önemli bir değişim olacak. Bu sistem şu andaki mevcut sisteme göre çok daha iyi bir sistem. Biz onun için 'Evet' diyoruz. Biz çok daha güçlü bir Türkiye için 'Evet' diyoruz. Biz çocuklarımızın geleceği için 'Evet' diyoruz. Biz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine Türkiye bir an önce çıksın diye 'Evet' diyoruz. İnanıyorum ki 16 Nisan'da milletimiz de 'Evet' diyecek.

Bu değişiklik, Türkiye'nin o tarihten miras aldığı sorumluluğu yerine getirebilmesi içindir. Bunu bir siyasi parti meselesi olarak görmeden çocuklarımızın geleceği meselesi olarak görürsek, inanıyorum ki 16 Nisan halk oylaması sonucunu en güçlü ve güzel şekilde almış oluruz." dedi. 

Program sonrası Karamürsel Kültür Merkezi Yanında bulunan SAKLI Kafe'de yapılan ikram sonrasın'da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ilçeden ayrıldı. 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom