Karamürsel Sepeti Şahlanıyor

Karamürsel'in simgesi olan Karamürsel sepetini üreten Ali Koygun, geçtiğimiz günler ’de Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından plaket ile ödüllendirildi.

Karamürsel Sepeti Şahlanıyor Karamürsel Haber

Karamürsel'in simgesi olan Karamürsel sepetini üreten Ali Koygun, geçtiğimiz günler ’de Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından plaket ile ödüllendirildi. Ali Koygun gazetemize yaptığı açıklamada bu başarı öncelikle biricik “BABAMA” aittir. Ben sadece önce ona hayırlı bir evlat, sonrasında ise bıraktığı en büyük miras olan “KARAMÜRSEL SEPETİNİ” onun adını yaşatarak devam ettirmiş olabilmem bana verilecek olan bütün mükafat ve hediyelerden çok daha önemlidir dedi. Baba’sından öğrendiği ve uzun yıllardır devam ettirdiği bu sanatı ileri nesillere taşımanın en büyük hedefi olduğunu söyleyen, Koygun bu sanat dünyada yok.Bugün bizim yaptığımız 50 cm bir örme sepet bile 200 kg bir ağarlığı taşıyor diyen Koygun, mağazada o esnada bulunan Cihan Emlak sahibi Hakan Cihan’ı sepetin üzerine çıkararak buyrun hodri meydan. Bırakın Türkiye’yi dünyada bunu yapabilecek kimse yok dedi.

BİZ KARAMÜRSEL’DEN DÜNYAYA SATIŞ YAPIYORUZ

Karamürsel’de internet üzerinden bunları Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Çin'de yaşayan Türk vatandaşlarına satıyor. Sultan Abdülaziz'e içinde kiraz götürülmesiyle üne kavuşan, sadece bıçak kullanılarak fındık ve kestane ağacından yapılan Karamürsel sepetini üreten Ali Koygun, internet sitesi üzerinden dünyanın dört bir yanına satış yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Çin'de yaşayan Türk vatandaşları evleri ve işyerlerinde kullanmak için internet sitesi üzerinden sipariş veriyor. 45 yıldır sepet üreten 55 yaşındaki Ali Koygun, "Babam Osman Koygun ustasından öğrendiği sepet ustalığını bana öğretti. Yaklaşık 45 yıldır sepetçilikle uğraşıyorum. Dünyada bir örneği daha bulunmayan Karamürsel sepeti fındık ve kestane ağacından yapılıyor. Sepetin özelliği dağdan keserken bir testere veya balta kullanılıyor. Sonra bir çakı ile el yordamıyla yapılır. Başka bir makinesi yok. Tamamen elle yapılır. Uzun yıllar kullanılmak istenirse zeytinyağı kullanılır. Böceklenmesini engeller. Çok sağlamdır, uzun yıllar hiçbirşey olmaz" dedi. İç piyasanın yanı sıra yurt dışına da sepet satışı yaptıklarını söyleyen Ali Koygun, "Biz internet üzerinden Türkiye'nin her yerine 2 günde, dünyanın her yerine ise 7 günde sepetlerimizi ulaştırıyoruz. Avrupa ülkeleri, Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türk vatandaşlarından talep alıyoruz. Türkiye'nin her yerinde sepet örgüsü vardır, fakat Karamürsel'in ki farklıdır. Sepetçilik ve el sanatları her yerde bitiyor, fakat biz yaşatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

PATENTİNİ ALDI

Karamürsel sepetinin patentini aldıklarını söyleyen Ali Koygun, şöyle konuştu: "İnternet sitesi üzerinden satış yapmaya başlayınca tanınmaya başladık. Karamürsel sepetinin patentini de aldık. Birçok dizilerde ve filmlerde ürünlerimiz dekor olarak kullanılıyor. Sepetin dışında başka mobilyalar da yapıyoruz. Bambular, plaj şemsiyeleri, şark köşeleri, ahşap masa sandalyeler ve talebe gören ürünler yapıyoruz"

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom