Vali Güzeloğlu'undan son dakika açıklaması

Referandum öncesi Kocaeli’de alınacak güvenlik önlemlerine dair açıklama yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Sandık bölgelerinde 2 bin 848 güvenlik personelimiz görev alacaktır” dedi

Vali Güzeloğlu'undan son dakika açıklaması Bölgesel

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu önümüzdeki pazar günü yapılacak referandum öncesi alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz katılım gösterdi. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Vali Güzeloğlu, “Olgun, demokratik bir süreç geçirdik bu güne kadar. Siyasi parti il başkanlarımızın tavırları takdire şayandır. Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylamasında huzur sağlanması için bütün tedbirler alınmıştır. Önceliğimiz bütün vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde hiçbir engelle karşılaşmadan sandığa giderek oyunu kullanmasıdır” dedi.

2 BİN 848 GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Halk oylamasında görev yapacak güvenlik güçlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu, “16 Nisan Pazar günü 08-00 17.00 arası ilimizde 1 milyon 297 bin 315 seçmenimiz, 3 bin 494 sandıkta oy kullanacak. Sandık bölgelerinde 2 bin 848 güvenlik personelimiz görev alacaktır. BU güvenlik personelimizin 2 bin 231’i müdür, amir ve polis memuru 617’si ise jandarma olmak üzere görev yapacaktır. Onun dışında il emniyet müdürlüğümüz ve il jandarma komutanlığımız yüksek sorumluluk bilinciyle alanda olacaklardır” diye konuştu.

İKİNCİ EMRE KADAR GÖREV

Referandum sürecini idari anlamda yürütmek üzere il seçim harekat merkezi oluşturulduğunu belirten Vali Güzeloğlu, “Koordinasyon, yürütüm ve denetim görevi vardır bu seçim harekat merkezimizin. 24 saat esasına kadar çalışılacak ve ikinci emre kadar görev sürecek. İlçe kaymakamlarımızda ilçe seçim merkezlerimizde görev yapacaklardır. Bütün ekiplerimiz alanda olmak üzere  trafik, erişim ve güvenlik perspektifinde gerekli önlemler sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

ALKOL SATILAMAYACAK

16 Nisan Pazar günü gerekli hizmet birimleri sağlık, AFAD, İSU, itfaiye gibi kurum ve kuruluşlarımız ek tedbirler almışlardır” diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “En üst düzeyde ani müdahale yeteneğine dair altyapılarını planlamışlardır. Oy kullanma sürecinde Kocaeli’de umumi eğlence yerleri kapalı olacaktır. Alkollü içki satılması 298 sayılı yasaya göre yasaktır. O güne dönük olarak asayişi korumakla görevli güvenlik görevlileri dışında kimse ruhsatlı dahi olsa silah taşıyamayacaktır. Oy kullanmadan sonra sayım işlemlerinin uzun sürmesi durumunda bu binaların elektrik arızasına karşı jeneratörler sağlanmıştır. SEDAŞ bu konuda uyarıldı” diye konuştu.

OKULLAR 17 NİSAN’DA TATİL

17 Nisan Pazartesi günü okulların tatil olacağını ifade eden Vali Güzeloğlu, “Evde tedavi hizmetleri alan hastalardan yatağa bağlı olanlar oy kullanmak amacıyla il halk sağlığı bünyesindeki 444 38 33 numaralı hattı aradıklarında kendilerine gerekli destek verilecektir. Oy verme sırasında ve süresinde şüphesiz en üst düzeyde güvenlik tedbirlerimiz alındı. Oy verme sırasında seçim kanunu anlamında sandık başkanlarımızın yetkileri açıktır. Oy kullanılacak binaların bahçelerine seyyar satıcı kesinlikle giremeyecektir.Ulaşım yollarında da tam bir güvenlik sağlanacak. Kimsenin oy kullanmaya giden vatandaşa bir müdahale etme imkanı verilmeyecek. Önleme aramaları yapılacak. Propaganda, tehdit gibi eylemlere müsaade edilmeyecek. 17 Nisan Pazartesi günü okullar tatil olacak” şeklinde konuştu.

SORUNSUZ GEÇSİN

“Kocaeli’mizde valiliğimiz sorumluluğunda her düzeydeki kurum ve kuruluşlarımız gerekli önlemleri aldık” diyen Vali Güzeloğlu sözlerini, “Bundan sonra da geçtiğimiz süreçteki gibi huzurlu bir şekilde referandumu da sonlandıracağız . Halk oylamasının son derece demokratik, saygılı bir şekilde tamamlanacağını düşünüyorum. Halk oylamasının ilimizde sorunsuz geçmesini diliyoruz” dedi.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom