Tunceli'de Emniyet'e ait helikopter düştü!

Tunceli'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Sikorsky S-70 tipi helikopter düştü.

Tunceli'de Emniyet'e ait helikopter düştü! Bölgesel

Tunceli’den kalktıktan sonra Pülümür ve Ovacık’ta 16 Nisan’da görev yapan hakim ve özel harekat timini taşıyan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait helikopterle telsiz teması Ovacık İlçesi’ne bağlı Çambulak kırsalı yakınlarında saat 11.50’da kesildi. Bölgeye hem karadan hem de havadan arama kurtarma ekipleri gönderildi.
 

HELİKOPTER PERSONELİ 112'Yİ ARADI


NTV'nin geçtiği bilgiye göre, helikopter personeli acil kodla 112'yi aradı 'yaralı var' dedi. DHA'nın haberine göre helikopter personeli 7 yaralı bilgisini verdi. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Tunceli İl Sağlık Müdürü Sercan Özaydın ise, Tunceli’de  irtibat kesilen helikoptere ilişkin "Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair hiçbir çağrı almadık" dedi.

 


Erzurum AFAD Müdürü Selahattin Karslı,"Erzurum'dan AFAD'a bağlı 6 profesyonel dağcı, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye gönderildi. Ekibimiz bölgeye ulaşmak üzere" dedi 

 

HELİKOPTER REFERANDUMDA GÖREVLİ HAKİM VE POLİSLERİ TAŞIYORDU 


Helikopterin Diyarbakır merkezli Havacılık Şube Müdürlüğü’ne bağlı olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde Diyarbakır’dan kalkan helikopterin önce Tunceli’ye gittiği bildirildi. Tunceli’den kalkan helikopterde 1 hakim, 7 polis özel harekat timi, 1 astsubay ve 3 pilot bulunuyordu. Helikopter, referandumda görev yapan hakim ve polisleri görev noktalarına bırakmak üzere havalanmıştı.


 

YOĞUN SİS VAR, YOLLAR KAPALI


Bölgede yoğun sisle birlikte görüşün kısıtlı olduğu öğrenildi. Uzmanlar, muhtemel düşük görüş şartları nedeniyle kazanın gerçekleşmiş olabileceğine dikkat çekti.

Pülümür Belediye Başkanı, bölgede yoğun kar yağışı olduğunu ve kazanın yaşandığı yere giden yolların kar nedeniyle kapalı olduğunu söyledi.


ARAMA KURTARMA UÇAKLARI SEVK EDİLDİ
Hava Kuvvetleri, bölgede arama kurtarma çalışmaları için Diyarbakır’dan CN235 tipi uçağı yönlendirdi. Havadan İhbar Kontrol (HİK) olarak adlandırılan E-7T Barış Kartalı uçağı da Tunceli’de helikopterden gelecek sinyali tespit etmek için uçuyor. Özel donanıma sahip bu uçaklar, çarpma ile devreye giren özel sinyali tespit edebiliyor. Bölgede ayrıca Malatya’dan kalkan iki Sikorsky S-70 arama kurtarma helikopteri de arama-kurtarma çalışmalarına destek veriyor.
 

KOORDİNATLARI BELİRLENDİ, 43 PERSONEL GÖNDERİLDİ


Polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum'dan 43 AFAD personeli sevk edildi.

AFAD'dan edinilen bilgiye göre, ilçenin Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü öngörülen helikopterin koordinatları belirlendi.

Koordinatları tespit edilen alana, Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hareket etti.

Arama kurtarmaya destek için Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum'daki AFAD ekibi de dahil olmak üzere, tırmanma ve dağcılık alanında uzman toplam 43 personel olay yerine gönderildi.

Sağlık Bakanlığı'nca, Tunceli’de polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye 6 ambulans ve 5 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin sevk edildiği  bildirildi.
 

TUNCELİ VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA


Tunceli Valiliği helikopter kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi polis helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir.  Söz konusu helikopterde 7 polis memuru 1 hakim, 1 Astsubay ve 3 mürettebat olduğu değerlendirilmektedir" denildi.
 

VALİLİK: HELİKOPTERİN DÜŞME SEBEBİ OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI


Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada helikopterin düşme sebebinin olumsuz hava koşullarından kaynaklanmış olabileceği belirtilirken çok sayıda yardım ekibinin de gönderildiği belirtildi.

 

"DÜŞME SEBEBİ YILDIRIM VEYA ŞİMŞEKTEN DOLAYI OLABİLİR"


Canlı yayına bağlanan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, "Düşme sebebi sis ve yağışlı havadan kaynaklı olabilir. Bunun dışında bahar ayları olduğu için yıldırım ve ya şimşek yüzünden de bir kırım oluşmuş olabilir" dedi.


S-70’LERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ


Amerikan Sikorsky şirketinin imalatı S-70 Black Hawk tipi helikopterler, genel maksat amaçlı kullanılıyor. Uçuş ekibi 2 pilot ve bir teknisyenden oluşan helikopter 18 tam teçhizatlı asker taşıyabiliyor. Tam yüklü 7 bin 375 kilogram ağırlıkla havalanabilen helikopter, 592 kilometre menzilli. Saatte 296 kilometre hıza çıkabilen S-70’ler 5 bin 790 metre yüksekliğe kadar yükselebiliyor.

Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom