CHP'den Sine-i Millet açıklaması

Levent Gök: MYK konuyu değerlendirdiklerini söyledi.

CHP'den Sine-i Millet açıklaması Bölgesel

Referandum sonuçlarıyla ilgili CHP Merkez Yürütme Kurulu bugün toplandı. Ardından CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke kameraların karşısına geçti ve referandum sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı. Ardından da gerekirse sine-i millete gidileceğini kaydetti.

Bu sözler büyük yankı uyandırınca CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, açıklama yaptı ve "Toplumun değişik kesimlerinden CHP'ye böyle bir öneri gelmiştir ama yapılan MYK değerlendirmesinde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır."  dedi.


SİNE-İ MİLLET NEDİR?


Sine-i millet, meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidara karşı son ‘silahı' olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar Meclis’te tek bir milletvekili sine-i millete döndü.

O da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçiminde gerçekleşti. Sine-i millet diyen DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu milletvekilliğinden istifa etmişti.


(DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu)
 

SELİN SAYEK BÖKE’NİN AÇIKLAMALARI


CHP, referandumun yenilenmemesi durumunda Sine-i Millete dönmeyi tartışmaya açmayı kararlaştırdı. CHP Genel Başkan yardımcısı Selin Sayek Böke, MYK toplantısında sonra yaptığı açıklamada bu kritik konuyu dile getirdi ve milletvekillerinin istifa ederek TBMM’den çekilmesi anlamına gelen ‘’Sine-i Millet” kararını gündemlerine aldıklarını bildirdi.

Selin Sayek Böke şöyle demişti: ‘’CHP olarak bu referandumu tanımıyoruz. Sonuç hayır çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü derken buna Sine-i Millet de dahildir”

kaynak : POSTA

Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom