Karamürsel ALP Sempozyumu Başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II, açılış oturumuyla başladı. Welborn Luxury Hotel’de yapılan sempozyumda 4 Nisan Cumartesi günü Kocaeli’nin tarihine ışık tutacak tebliğler yayınlanacak. Sempozyumun ikinci gününde 6 ayrı salonda düzenlenecek 24 oturumda yerli ve yabancı akademisyenler Kara Mürsel Alp’in yanı sıra Kocaeli’nin tarihini anlatan sunumlar yapacaklar.

Karamürsel ALP Sempozyumu Başladı Karamürsel Haber

Karamürsel ALP Sempozyumu Başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II, açılış oturumuyla başladı. Welborn Luxury Hotel’de yapılan sempozyumda 4 Nisan Cumartesi günü Kocaeli’nin tarihine ışık tutacak tebliğler yayınlanacak. Sempozyumun ikinci gününde 6 ayrı salonda düzenlenecek 24 oturumda yerli ve yabancı akademisyenler Kara Mürsel Alp’in yanı sıra Kocaeli’nin tarihini anlatan sunumlar yapacaklar.

YİYEN BİR YEMEYEN BİN PİŞMAN ?

Karamürsel Alp Salonu’nda ikinci gün düzenlenecek oturumlarda ‘’Türk Denizciliği ve Amiral Kara Mürsel Alp’’, ‘’İzmit’te bir Osmanlı Şehzadesi; Süleyman Paşa’’, ‘’Batılı Seyyahların Gözüyle Kocaeli’’ gibi konuların da aralarında yer aldığı sunumlar yapılacak. Piri Reis Salonu’nda ise ‘’Karamürsel Gemisi’’, ‘’Kocaeli Bankası’’ konuları ele alınacak. Oruç Reis Salonu’nda ‘’Kocaeli ve Deprem’’, ‘’İzmit Demiryolu’’, ‘’Yiyen bir, yemeyen bin pişman Pişmaniye’’ konularının aralarında bulunduğu çok sayıda tebliğ sunulacak.

ÇEKİRGE AFETİ NEREDE YAŞANDI ?

4 Nisan Cumartesi günü Barbaros Hayrettin Paşa Salonu’nda masaya yatırılacak konular arasında ‘’1908 İzmit Mebusları’’, ‘’16. Yüzyılda Akçaşehir(Akçakoca)’’, ‘’Milli Mücadelede İzmit’’ gibi tebliğler yer alıyor. Turgut Reis Salonu’nda ise ‘’Bizans Döneminde Kocaeli’’, ‘’Nikomedia ve Depremler’’, Kocaeli Suyolları’’, ‘’Kefken Tersanesi’’ tebliğlerinin de yer aldığı çok sayıda konu yer alacak. Hersekzade Ahmet Salonu’nda ikinci gün tebliğleri arasında ‘’Osmanlı Donanmasına Kalyoncu Temini’’, ‘’Karamürsel’de Çekirge Afetleri’’, ‘’İzmitli Alimler’’gibi konular bulunuyor.

WWW.KARAMURSELALPSEMPOZYUMU.COM

Sempozyumda yer alacak tebliğler, sempzoyumun düzenlenmesinin başlıca amacı ve sempozyum programına ise www.karamurselalpsempozyumu.com adresinden ulaşılabilir.

KARAMÜRSEL MODELİ GEMİ

Kocaeli, her devirde denizcilik tarihi içerisinde önemli bir yere sahip. Osmanlı’nın ilk tersanesi Karamürsel’de kurulmuş, yine bölgede bulunan İzmit, Kefken, Kerpe ve Karamürsel tersanelerinde pek çok gemi inşa edilmişti. Hatta Kara Mürsel Alp’in adını alan Marmara’ya özel bir gemi modeli de üretilmişti. Bu yönüyle sempozyum Osmanlı denizciliği ile geçmişten günümüze İzmit’te denizcilik faaliyetlerine ışık tutacak.

173 AKADEMİSYEN, 153 TEBLİĞ

3-5 Nisan tarihleri arasında Wellborn Luxury Hotel’de düzenlenecek “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” ye katılmak için çok sayıda akademisyen başvurdu. Bilim Kurulu tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde 173 katılımcının sempozyuma katılması uygun görüldü. İçlerinde yabancı akademisyenlerin de olduğu katılımcılar sempozyum boyunca 153 tebliğ sunacak. Bu yıl konuğumuz olacak 173 akademisyenin sunacağı 153 tebliğ de yine Sempozyum Tebliğleri Kitabı haline getirilecek.

6 SALONDA 36 OTURUM

Bu yıl ikincisini düzenlenen sempozyum 6 ayrı salonda tebliğlerin sunulmasıyla gerçekleştirilecek. Sempozyum Kocaeli’nin tarihi ile ilgili yeni birçok bilgiyi gün yüzüne çıkaracak.

TEBLİĞLER KİTABI HAZIRLANDI

Öte yandan 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi bu Sempozyumu-I’na yerli ve yabancı birçok üniversiteden 115 katılımcı gelerek, 102 tebliğ sunmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu makaleleri bir kitapta topladı. 1810 sayfa olan bu çalışma 3 cilt halinde basıldı. Kocaeli tarihinin pek çok bilinmeyeni, sempozyum ve hazırlanan bu kitapla gün yüzüne çıktı. Bu sempozyum, son yıllarda ülkemizde tarih konusunda gerçekleştirilen en önemli sempozyumlardan birisi olarak bilim dünyasındaki yerini aldı. Geçen yıl düzenlenen sempozyum kapsamında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Kıl Çadırların Düşü tiyatro oyunu sahneye konulmuş ve SEKA Kültür Alanı’nda Gazi Akça Koca Anı Evi açılmıştı.

BAHADIROĞLU’NDAN HİKAYE KİTABI

Bu yıl yine sempozyumla birlikte farklı etkinlikler de programda yer alacak. Tarihi milyonlara sevdiren ünlü edebiyatçı ve çocuk romanları yazarı Yavuz Bahadıroğlu tarafından Kara Mürsel Alp’i konu alan bir hikâye kitabı yazılacak.

E-KİTAP HALİNE GELECEK

Ayrıca bu kitap, e-Kitap haline de getirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin geçen yıl 6. sınıflara yani ortaokul birinci sınıf öğrencilerine verdiği 27 bin tablet bilgisayara internete bağlandıkları anda e-Kitap yüklenecek.

3 FARKLI SERGİ AÇILACAK

Bu yıl fuaye alanında 3 farklı sergi olacak. Bu sergilerin ilkinden tarihin en önemli denizci devletlerinden birisi olan Venedik’in, Devlet Arşivleri’nden 30 belge sergilenecek. Ayrıca Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden de dönem ile alâkalı 50 belge yine fuaye alanımızda sergilenecek. Bir de Gölcük KO-MEK Gemi modelleri sergisi var. Çanakkale zaferinin kahramanlarından Nusret Mayın Gemisi, iade-i ziyaret için Japonya’ya giden ve dönüşte fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni, İzmit-Gölcük seferini yaparken yolcularıyla birlikte sulara gömülerek büyük bir faciaya neden olan Üsküdar Vapuru, Osmanlı’nın kadırgaları ve saltanat kayıkları da sergide yer alacak tarihe mal olmuş önemli gemi modellerinden olacak.

DONANMA FIRKATEYNİ EŞLİK EDİYOR

Ayrıca Donanma Komutanlığı’na bağlı bir fırkateyn de sempozyum süresi boyunca Wellborn Otel’in önüne demirledi. 5 Nisan Pazar günü kapanış oturumunun ardından konuğumuz olan 173 akademisyene, Kocaelimizi tanıtmak gayesiyle Gölcük Deniz Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi gezileri düzenlenecek.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom