ALIŞMADIK YERDE DURMAYA ÇALIŞANIN YAPTIĞI

ALIŞMADIK YERDE DURMAYA ÇALIŞANIN YAPTIĞI Köşe Yazısı

Eskiden bir haysiyeti vardı bizim buraların. Karamürsel’den Yalova’ya kadar sahil şeridinde uzanan yazlık sitelerden bahsediyorum. Belediye başkanları, milletvekilleri, bürokratlar, İzmit’in yerli aileleri hep buradaydı. Sen bilmezsin tabi daha deprem olmamış sende ölü toprağının üzerine yedi sekiz bin liraya çökmemiştin henüz..

Bizim yazlıklarımızın adı sanı vardı. Site takımlarımız deplasmanlı lig takımları gibi formalar yaptırıp diğer sitelere maçlara giderdi. Sitenin voleybol takımından biraz sıksak orta halli bir 1. Lig takımı çıkardı. Tabi sen bunları da bilmezsin.

Şort üzeri beyaz gömlek ve çoraplı kösele ayakkabıyla  ( Pardon kösele bile değil o dandik plastikten adı her neyse. ) gezmeyi spor yapmak sandığın için sana uzak konular bunlar.

Öyle dostluklar, evlilikler çıktı ki bu yazlıklardan sen hayal bile edemezsin. Bütünlemeye kalmamak , siteye erken gelmek için okulu bile çok severdik.  Çok fazla görüşemezdik çünkü senin gibi 3 milyarlık kontörlü telefonumuz yoktu. Hatta kullanmadığın zaman bitmesin diye kapattığın o bir iki cigabaytlık internetimizde. ( cigabayt ama ) .

Kısacası biz her zaman buranın çocuğuyduk Lümpen anladın mı ?.. İlk geldiğimiz günden bu güne kadar “ Alışmamış g..tte durmayan don “ olmadık senin gibi. Biz bu yazlıklara  çocukluk arkadaşlarımızla, beraber büyüdüğümüz insanlarla bir yaz daha birlikte top oynamaya, balık tutmaya, kışın yaptığımız şeyleri birbirimize anlatmaya ve ne kadar büyüdüğümüzü göstermeye gelirdik.

Belki sana garip gelecek ama yaş 47 olmasına rağmen hala onun için geliyoruz.

Bu sefer çocuklarımızı konuşmaya geliyoruz. Onların başarılarını, onlarla birlikte büyürken yaşadıklarımızı ve anne babalarımıza aslında ne kadar haksızlık ettiğimizi konuşmaya geliyoruz.

Artık her cümlemizde onları nasıl onore edebilirzin peşine düşüyor, Allah korusun ama çocuklarımızı çok iyi yetiştirip onlardan babaanne, anane, dede  olarak o büyülü gülümsemeyi görmeden bu yüce insanları kaybetmekten korkularımızı dile getirmeden her fırsatta onlara kendimizi siper ediyoruz.

Dedim ya sen bilmezsin ama hayatın içinde her türlü duruma hazır olmayı bu sitelerde hayatımızın yazlarında öğrendik biz. Belki bir iki bira içmeyi, birkaç sigara üflemeyi,  hatta kim bilir belkide bir kızı öpmenin heyecanını da büyük çoğunluğumuz burada öğrendi.. Sonra yaşımız geldiğinde kendi ayarımızı kendimiz yaptık.

Ha bu arada birkaç bira içmek derken bizim bu yazlığımızda küçük bir bakkal dükkanı vardı. Biz küçükken yirmi senelik voleybol hayatımda sporcu kişiliğini ve normal hayattaki beyefendiliği ve ağabeyliğini örnek aldığım nam-ı değer “ Bağlar Kadir “ Kadir Bağlar işletirdi.

Kulakları çınlasın hala çok büyük saygım daimdir kendisine.  Sonra rahmetli Kemal ağabeyimiz işletti ruhu şad olsun. Son dönemde “ Kaçamak Hasan “ ama esasında nam-ı değer “ Kız Hasan “ işletiyor bu dükkanı.  Hani hafsta sonu geldiğimizde bir iki bira içerken , muhabbetine doyum olmayan güzel adamdan bahsediyorum.

Sen bilmezsin tabi… Çünkü alışık değilsin buralara. Lümpen diyorum sana ben ama senin gibiler anlamaz diye söyleyeyim senin gibiler için medeniyeti bir kenara bırakmak lazım ya… Değmezsin.. Sonra seni adam yerine koyar bizi ayıplarlar. Neyse.

Diyeceğim o ki ; bu küçük dükkan için ruhsatlı olmasına rağmen içki satıyor diye şikayette bulunulmuş. Karamürsel Belediyesi Encümen kararı ile bu dükkanın içki ruhsatını iptal edip mekanı da kapatma kararı almış.

Biraz ileride içkili bir mekan hizmet vermeye devam ederken , son derece güzel olan bu yaklaşık 7 kilometrelik sahil yolunda bir tane emniyet tedbiri yokken ve en önemlisi motosikletler yarış yaparken bu küçük dükkan hakkında verilen karar düşündürücü.

Yaklaşık sekiz siteye hizmet veren bu bakkalın kapatılması ekmek ve gazete almak için en az üç yüz kişinin araçlarıyla her sabah yola çıkmasına sebep olacak ve ister istemez bir çok üzücü trafik kazaları meydana gelecektir.

Ez cümle ;

Lümpen İnsanı sen bilmezsin ama bu duble yol yapılana kadar biz trafik canavarına öyle kurbanlar verdik ki senin o içinde beyin olmayan kafan almaz.

İsteğimiz ve umudumuz Sevgili Karamürsel Belediye Başkanımızın bölgemize uygun olmayan bu insanların lafıyla hareket etmemesidir.

Elbette alınacak saygılı olduğumuzu parantez içerisinde belirtsek te, aynı sahil yolunda yarış yapan ve sürekli ikazlara rağmen bunu yapmaya devam eden motorsikletlilerden biri yaşlı, kadın, çocuk ezdiğinde nasıl polis gelene kadar misafir edilecekse, gazete ya da ekmek almaya gidenlerden birine bu yolda bir şey olması durumunda içki satıldığı gerekçesiyle bu bakkalı kapattıran kişi ya da kişilerde ailesi zarar gören kişiler tarafından misafir edilir sanıyorum…

Onuncu köyden sevgiler …

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom