Hükümetten memura yeni zam teklifi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin memur ve memur emeklilerine yapılacak zamla ilgili son teklifi açıkladı

Hükümetten memura yeni zam teklifi Bölgesel

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu memur zammı için yaptığı açıklamada 2018 ve 2019 memur zammı oranlarını revize ettiklerini belirtti. Bakan Sarıeroğlu; 2018 için hem ilk 6 ay hem de ikinci 6 ay için yüzde 3.5 zam, 2019 yılı için yaptığı açıklamada ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 için yüzde 5 olarak belirlediklerini ifade etti. Hemen sonrasında konuya ilişkin açıklama yapan Memur-SEN Başkanı Ali Yalçın; 'Bugün ifade edilen teklif elimize kalemi veriyor ama mürekkebi koymuyor.' dedi.
 

HÜKÜMETTEN YENİ TEKLİF


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin son teklifin açıkladı. 2018 için 3.5 + 3.5 2019 yılı için ilk 6 ay için yüzde 4 ikinci 6 ay için de yüzde 5 teklif edildiğini açıkladı.
 

MEMUR-SEN: ELİMİZE KALEMİ VERİYOR, MÜREKKEBİ VERMİYOR


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin teklifinin ardından yaptığı açıklamada, "Toplu sözleşme sürecimizin son gününde saatler kaldı bu sürecin sonuçlanmasına önemli bir aşamaya geldiğini görüyorum. İlk teklife bütün hizmet kollarımızla birlikte bu teklife kapalıyız diyerek tepkimizi koymuştuk.

Kamuda çok fazla sorun var. 3 milyon 200 bin memur ve 1 milyon 900 bin de memur emeklisi bu süreci dikkatle takip ediyor. Bu toplu sözleşmede de bir kez daha ifade etme fırsatı bulduğumuz şey kamu, sorun çözmek yerine sorun üretiyor.

Bütün sorunların toplu sözleşme masasına yüklenmesi yorucu oluyor. Bize 3.5+3.5 mesajlar yoluyla verildi. Bugün ifade edilen 3.5+3.5 ve 2019 için 4+5 için elimize kalemi veriyor ama içine mürekkebi koymuyor. Bu teklifin kalemi verdiği gibi mürekkebi de içine koyması gerekiyor. Teklif adaletin kapısını aralıyor ama kalkınmanın kapısını aralamıyor.

Biz de bir adım atacağız. Bu süreci adım adım istişare ettik. Müzakere edilebilir bulduğumuz bu teklif sonrası müzakere edip kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız. 2 yıl önce imzaladığımız toplu sözleşmenin altında olmayı bu anlamda çok doğru bulmuyoruz. 1-2 puan altına imza atacağımızı bu anlamda kamu işveren heyeti de düşünmesin. 2 yıldan bugüne Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılar ve sorunlar var.

Türkiye çeşitli risklerle uğraşıyor. 15 Temmuz gibi mahiyetini ve maliyetini çok iyi bildiğimiz tüm kamuoyunun takdiridir. Değerlendirmemizi yapıp açıklamamızı kısa bir süre içerisinde yapacağız." dedi.
 

İLK TEKLİF NEYDİ?


Hükümetin ilk teklifi 2018 ilk ve ikinci altı ay için yüzde 3, 2019 ilk ve ikinci altı ay için de yüzde 3 şeklindeydi. 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom