Karamürsel'de esnafı canından bezdirdiler

Karamürsel Ereğli mahallesi hürriyet caddesi üzerinde açılan 120 m2 market için tam 10 bin lira ( 10.000.00 ) iş yeri açma ücreti vermek zorunda kalan Halil Yağcı yardım istedi.

Karamürsel'de esnafı canından bezdirdiler Karamürsel Haber

Karamürsel Ereğli mahallesi hürriyet caddesi üzerinde açılan 120 m2 market için tam 10 bin lira ( 10.000.00 ) iş yeri açma ücreti vermek zorunda kalan Halil Yağcı yardım istedi.

Olay Karamürsel Ereğli mahallesi, Hürriyet caddesi üzerinde yeni evlenen ve ailesini geçindirmek için en iyi bildiği mesleği olan marketçiliği yapmak isteyen Halil Yağcı'nın başına gelenler inanılır gibi değil.

BEN SADECE İYİ BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİM

Gazetemize açıklamada bulunan Halil Yağcı ben Karamürsel ve Ereğliyi çok seviyorum. Evlendikten sonra ailemi geçindirmek için küçük bir iş yeri açmak istedim. Çevremden'de yardım alarak az bir bütçe ile ancak Ereğli'de bir iş yeri aça bilirim diye kolları sıvadım.

ÖNCE ARAŞTIRDIM

Halil Yağcı, Karamürsel, Değirmendere, Gölcükte aynı işi yapan arkadaşlarına danışarak birazda eş dost akrabadan bir şeyler toplayarak zor zahmet ile Ereğli'de bir Market açtığını ve başına gelenlerin'de bundan sonra başladığını söyledi.

BEN BELEDİYEYE GİTTİĞİMDE KİMSE SÖYLEMEDİ

Halil Yağcı iş yerini açmadan önce Karamürsel Belediyesi'ne giderek gerekli evrakları istediğini marketi açar açmazda ruhsat için gerekli evrakları hazırlayarak Karamürsel Belediyesi'ne gittiğini iddia etti.

ÖNCE ŞAKA YAPIYORLAR SANDIM

Halil Yağcı elinde ruhsat için gerekli evraklarla Karamürsel Belediyesine gittiğinde kulaklarına inanamadığını iş yeri açma harcı için 83.30 lira ve İş yeri dosya ücreti için ise 9.916.70 lira yani toplamda 10.000.00 lira ücret istenince ne yapacağını bilemediğini eğer ki, bu ücreti vermezse zabıta ekiplerinin iş yerini mühürleyeceğini duyması üzerine yine akraba ve tanıdıklarından borç toplayarak gidip bu parayı ödediğini söyleyen Halil Yağcı daha sonra hakkını aramak için kapı kapı gezmeye başladığını bildirdi.

SEN MİSİN YARDIM İSTEYEN

Halil Yağcı önce Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım ardından Kocaeli AK Parti il başkanı ve Bakkallar odası başkanı dahil olmak üzere bir çok kişinin kapısını çalınca kendisinin verdiği paranın bir miktarının geri verileceği fakat başına gelecekleri göreceği söylenmesi üzerine "Ben rızkımın Allah(cc) dan geldiğini hiç bir zaman unutmadım" ama isterseniz iş yerime her gün zabıta ekipleri gelse de ben hakkımı arayacağım dediğini söyledi

3 BİN LİRA GERİ VERECEĞİZ

Halil Yağcı hakkını aramaya devam ettiği sırada Karamürsel Belediyesi Tarafından arandığını ve ruhsat işlemleri sırasında bir yanlışlık olduğu gerekçesi ile verdiği 10 Bin Liranın 3 Bin Lirasının kendisine geri verileceği söylenmesi üzerine Karamürsel Belediyesine giderek 3 Bin Lirayı geri aldığını bildirdi.

BEN ADALET İSTİYORUM BU İLÇEDE ADALET ADAMINA GÖRE Mİ?

Harun Yağcı ben dişimle, tırnağımla inanın on kuruş toplaya, toplaya para kazanmaya çalışırken benim bir yılda kazanamayacağım parayı benden aldılar! Benimle birlikte başka ruhsat alan kişilerden inanılmaz komik paralar alınırken, benden bu kadar büyük bir paranın alınmasını hazmedemiyorum dedi.

PARAYI GERİ ALAMAZSAM HER AN BATABİLİRİM

Harun Yağcı kendisinden alınan bu paranın kendisi için çok büyük bir para olduğunu, elinde avucunda ne var, ne yoksa harcadığını, üzerine bir çok borç aldığını ve kendisinin vergi ve ssk borçlarını bu yüzden yatıramadığını söylerken. Ben ayakta durmaya çalışan daha yeni bir iş yeri açmış  bir vatandaşım. Belki onlar için bu para çok küçük olabilir ama benim için çok büyük bir miktar. Ben sadece adalet istiyorum. Herkesten ne kadar alıyorlarsa benden de o kadar alsınlar inanın gıkımı çıkarmam ama ellerini vicdanlarına koysunlar istiyorum dedi.

Aşaığıda Harun Yağcı ile aynı zamanda ve çok daha büyük metrekarelerde aynı sektörde iş yeri açmış kişilerin ruhsat paraları mekbuzları yer alıyor. Koskocaman ana cadde üzerinde 300 m2 bir süper market açan bir kişi bile 2000 Lira ruhsat ücreti verilirken benden haksız yere alınan bu para inanılır gibi değil dedi.

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom