KARAMÜRSEL'DE YAPI DENETİM YAPAN 2 KİŞİ 1 YIL CEZA ALDI

Gerek ilimizde gerekse ilçemizde 1999’da yerle bir olan binlerce insanın öldüğünü nekadar çabuk unutulmuş. Karamürsel’de, yapı denetim firmalarının bu unutulan ve binlerce cana sebep olan depremi unutmaları ve ders almadığı ortaya çıktı. Karamürsel’de faaliyet gösteren bazı yapı denetim firmalarının; 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 300 bini aşkın binanın hasar görmesine ve resmi kayıtlara göre 18 bin vatandaşımız hayatını kaybetmesine rağmen, bu durumdan ders almadığı ortaya çıktı. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü kararına göre, ilçemizde faaliyet gösteren yapı denetim firması ve çalışanları eksik inceleme yaptıkları gerekçesiyle ceza aldı.

KARAMÜRSEL'DE YAPI  DENETİM YAPAN   2 KİŞİ   1 YIL CEZA ALDI Karamürsel Haber

Gerek  ilimizde gerekse ilçemiz’de 1999’da yerle bir olan binlerce insanın öldüğünü ne kadar çabuk unutulmuş. Karamürsel’de, yapı denetim firmalarının bu unutulan ve binlerce cana sebep olan depremi unutmaları ve ders almadığı ortaya çıktı.

Karamürsel’de faaliyet gösteren bazı yapı denetim firmalarının; 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 300 bini aşkın binanın hasar görmesine ve resmi kayıtlara göre 18 bin  vatandaşımız hayatını kaybetmesine rağmen, bu durumdan ders almadığı ortaya çıktı. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü kararına göre, ilçemizde faaliyet gösteren  yapı denetim firması ve çalışanları eksik inceleme yaptıkları gerekçesiyle ceza aldı.

İlçemizde faaliyet gösteren Ölçü Yapı Denetim firmasının 2 çalışanı da Karamürsel 344 ada, 72 parsel üzerindeki 883787 YİBF nolu yapıyı 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2. maddesinin (c) ve (g) fıkralarında öngörülen esaslara göre denetlemediği için ceza aldı. İnşaat Mühendisi İbrahim Kaba ve İnşaat Mühendisi Şahin Canel, yapı denetim faaliyetlerinde bulunmaktan 1’er yıl süreyle yasaklandı. Cezalar, resmi gazetede yayımından itibaren 1 yıl süreyle geçerli olacagı bildirildi.

Peki bu yapı denetim şirketi kime ait ?

Kaçak yapılan işler ne olacak ?

Bu bina yapılırken başka neler oldu ?

Bu sorularınızın cevabı Pazartesi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom