SİZİN ÇOCUĞUNUZ CİGARA İÇİYOR MU ?

SİZİN ÇOCUĞUNUZ CİGARA İÇİYOR MU ? Köşe Yazısı

Bir anda irkildiniz değil mi ?..

Tabi ki “ Hayır benim çocuğum asla sigara içmez “ demek istiyorsunuz.

Ancak içinize de kurt düşmedi değil. Ender  neden böyle bir şey soruyor şimdi diye düşünenler olduğuna eminim.

Evet.  Ne yazık ki sizin çocuğunuz sigara içiyor olabilir. Astım ve  KOAH gibi ağır hastalıkların başlangıcı için en masum pisliği kullanıyor olabilir. İşim gereği sürekli dışardayım. Benim için saat mevhumu olmadığı için okulların giriş, teneffüs ve çıkış saatlerine denk geliyorum çoğunlukla.

Bizim zamanımızda okulun kapısında sigara içmek cesaret isterdi. Bırakın öğretmenleri, mutlaka bir tanıdık geçme ihtimali , birisi görüp babamıza , annemize söyler korkusu kesinlikle bu kadar rahat sigara içilmesine mani olurdu.

Ne yazık ki bu gün inanılmaz bir rahatlık var çocuklarda. Okulun kapısında sigarayı yakıyorlar ve hiçbir çekinceleri yok yani. Burada İmam-Cemaat ilişkisi de çok büyük önem taşıyor. Bazen bir bakıyorsunuz okulun kapısının yanında bir sürü öğretmen ellerinde sigaralarla, ya da özellikle babalar çocuklarını okula getirirlerken bir ellerinde çocukları diğer ellerinde sigara. Hatta bu lanet olası “ Özgürlükler “ özürünü çıkaran azınlığın örf, adet, anane bilmez , bilir de aykırı olmak, marjinal olmak için uygulamaz insanlarının “ Sigarayla saygı olmaz “ saçmalıkları çocuklarımızı bu pisliğe itiyor.

Şimdi bir takım işgüzarlar çıkıp “ Kardeş iki sene öncesine kadar sende içiyordun bu mereti “ diyebilir. Evet ben artık kullanmıyorum. Bıraktığım için de kendimi çok iyi hissediyorum. Ben bu pislikten kurtulduğum için sizi uyarmak için bu yazıyı yazıyorum. Sizi derken çocuklarınız için sizi uyarıyorum.

Çok uzun yazmak istemiyorum bu yazıyı. Amacımın ne olduğunu hepiniz anladınız. Kafanızı sakın devekuşu gibi kuma gömeyim demeyin sonra çok üzülürsünüz.

Siz bence yarın ya da hafta içerisinde her hangi bir gün okulun oralarda bir dolanın. Özellikle pasaj içleri, apartman girişlerine geçerken bir bakın. Eğer sizin çocuğunuz oradaysa, sigara içmiyor bile olsa o ortamdan çekip alın çocuğunuzu. Çocuklarınızı korumayı size öğretecek değilim. Ancak son zamanlarda bir çocuğumuzu kaybettiğimiz diğerinin de şans eseri kurtulduğu olayları gördükçe arkadaşça, dostça, kardeşçe gözümle gördüğüm ve tedirgin olduğum bir durumdan dolayı sizi uyarmak istedim.

Ez cümle ;

Siyasetten daha pislik, daha zararlı, ailelere siyasetten daha çok zarar veren sigara pisliğini yazmak istedim bu gün..

Lütfen SİGARA İÇMEYİN . İnanın bana siyaseti bile mumla ararsınız..

Ender Gökçe’den Sevgiler..

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom