Kadın sağlığı eğitimine Karamürsel'de büyük katılım

Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy’un eşi  Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde başlatılan ve  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"  

Kadın sağlığı eğitimine Karamürsel'de büyük katılım Yaşam

Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy’un eşi  Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde başlatılan ve  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"  Karamürsel toplantısı, Karamürsel Belediyesi Kültür Merkezinde Karamürsel Kaymakamlığı’nın katkıları ile gerçekleşti.

Programa; Hülya Aksoy’un yanı sıra,  Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve eşi Nesrin Narinoğlu, Karamürsel  Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın eşi Tuğba Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, Karamürsel Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yazıcı, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhan Uğur, Siyasi Parti İlçe Kadın Kolları Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ile eşi Nesrin Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın eşi Tuğba Yıldırım, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ferhan Uğur ve diğer ilçe yöneticileri tarafından karşılanan  Aksoy, programda yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli katılımcılar hepiniz hoş geldiniz. İlk öncelikle Kaymakam beye ve Belediye Başkanımıza bizi sizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Daha önce çalıştığımız illerde de bu projeyi yürüttük ve büyük başarılar elde ettik.  Kocaeli'de de bu projeyi hayata geçirmek ve Kocaelili kadınlarımızla paylaşmak istedik. Projemizin asıl hedefi; kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda  ve belirli konularda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktır. Bizler bazı şeyleri biliyoruz fakat bilmek yetmiyor, uygulamak da gerekiyor. Burada aldığınız bilgiler ile de her ay kendi kendinizi kontrol etmenizi istiyoruz. Doktorlarımız da bunu istiyorlar, çünkü erken teşhis çok önemli.  Kanser türleri arasında önemli sırada yer alan meme kanseri ve kadın sağlığını yakından ilgilendiren bazı konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Özellikle şunu belirtmek istiyorum; kadın, ailenin temel direğidir ve ailesine karşı çok  fedakardır. Kadınımız sağlıklı olacak ki bunu rahat  bir şekilde yapabilsin. Dolayısıyla burada dinlediklerinizi kendinize uygulayın, etrafınızda bilmeyen kadınlarımızla paylaşın.”dedi.

 

Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. İnci SOBİ tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi. Eğitimin  ardından kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapıldı.

Özellikle Karamürselli hanımlar tarafından yoğun ilgi gören program, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom