Kocaeli 5 Yıldızlı hastanesine kavuştu

38’i yoğun bakım olmak üzere, 318 yataklı(Onkoloji dahil) yaklaşık 2.5 yılda tamamlanan ve yaklaşık 65 milyon TL’ye mal olan yeni Kocaeli Devlet Hastanesi, bugünden itibaren sağlık hizmeti vermeye başlıyor.

Kocaeli 5 Yıldızlı hastanesine kavuştu Sağlık

38’i yoğun bakım olmak üzere, 318 yataklı(Onkoloji dahil) yaklaşık 2.5 yılda tamamlanan ve yaklaşık 65 milyon TL’ye mal olan yeni Kocaeli Devlet Hastanesi, bugünden itibaren sağlık hizmeti vermeye başlıyor. Polikliniklerde, “SAĞLIĞINIZ HEDEFİMİZ” sloganı ile hasta kabulüne başlanıyor. Özel Hastaneleri aratmayacak güzellikteki binanın yapısı, hijyeni ve teknoloji ile Kocaeli Devlet Hastanesi, Kocaeli’nin en çok bilinen, en önemli hastanesi oldu. Fiilen hizmete başlayan yeni Kocaeli Devlet Hastanesi’nin resmi açılışının Ocak ayının 3’ncü haftasında yapılması bekleniyor.

40’ı doktor 1200 personelle bugün hizmete başlayan 6 katlı yeni Kocaeli Devlet Hastanesi’nin -1 katında mutfak, mescit, eczane, morg, depo, teknik atölyeler ve mahkum muayene odaları bulunuyor. 1 katta Acil Servisi, Radyoloji, Laboratuvar, Kan Merkezi, Zemin ile 2.katta poliklinikler yer alıyor. 3.katta ameliyathane, 28 yataklı yoğun bakım, fizik tedavi üniteleri, 4 ve 5’nci katlarda da klinikler ve hasta odaları, 6’ncı katta personel yemekhanesi, patoloji ve eğitim salonları bulunuyor. 2 yataklı olan hasta odalarında televizyon, buzdolabı, tuvalet ve banyo da bulunuyor.

14 asansörlü olarak yapılan Kocaeli Devlet Hastanesi’nde yürüme de sıkıntı yaşayan hastalar servislere 8 adet akülü transfer araçları(elektrikli sedyeler) ile aracı kullanan görevli tarafından taşınacak. Diğer 8 akülü araç ile de atıkların ve malzemelerin taşınması sağlanacak. Yeni hizmet binasına taşınan Kocaeli Devlet Hastanesi’nin telefon numarası değişmedi. Arayanlar 0262 309 20 00 No’lu telefondan hastanenin santralına ulaşabilecek. Kocaeli Devlet Hastanesi’ne İnternet üzerinde de erişim sağlanarak randevu alınabiliyor. Yeni Nüfus Cüzdanları (kimlik kartları) ile bankoda sıraya girmeden, numaratörden geçirdikten sonra anında sisteme giriyor. Bu sistem ilk kez Kocaeli Devlet Hastanesi’nde kullanılabiliyor.

Yeni hastanenin yönlendirme levhaları Kocaelispor’un renkleri olan yeşil-siyah olarak yapıldı.  “SAĞLIĞINIZ HEDEFİMİZ” sloganı ile hizmete başlayan hastane de her servisin bir rengi var; Servisler, 7 ayrı renkte;  turuncu, lila, mavi, yeşil, kırmızı, sarı ve kahverengi ve sarı renklerle düzenlendi. Hastaların,  servisleri daha çok, renkleri ile tanımaları ve bulmaları hedeflendi. Yeni hastanede 25 diyaliz yatağı bulunuyor, diyaliz yataklarında kablolu-kulaklıklı TV ler yer alıyor.

 

Hastanenin ACİL SERVİS’e girişler Turan Güneş Güneş Caddesi Mimar Sinan Lisesi önünden yapılacak.(Eski Acil’in 100 metre doğusu) Acil Servise gelen hastalar ilk olarak triaj odasına girecek, durumu belirlenecek. 27 adet müşahede yatağının bulunduğu Acil Serviste; ‘SARI RENK’ verilen hastalar(kısa süreli) muayeneleri yapıldıktan sonra taburcu edilecek. “YEŞİL ALAN” bölümüne alınan hastalar, muayene için belirlenen alanda bekleyecek. Durumu çok acil olan “KIRMIZI RENK verilen hastalarda ilgili bölümlere sevk edilecek. Hastaneye Ambulansla gelen hastalar Acil Servisin yanındaki bölümden girecek. Acil hastaların yakınları için de ayrı bir bekleme bölümü yer alıyor. Acil Serviste pratisyen hekimlerin yanında Dahiliye, Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı doktorlarda 24 saat bulunacak.

Hastane Başhekimi Dr.Adem Çakır, Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Tıbbi Cihaz Başkanı Dr.Onursal Varlıklı ile hafta sonunda son hazırlıkları inceleyen İl Sağlık Müdürü Dr.Şenol Ergüney, hastaneye hizmete açmaktan büyük sevinç ve mutluluk duyduklarını söyledi. Tarihi bir süreç yaşandığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr.Ergüney, “Bu hastane 100 yıldır(Önceki yıllarda Cedit Mahallesi sırtlarında Gureba ve Memleket Hastanesi olarak hizmet verdi) ilimize ve bölge hastanesi niteliği taşıyor. Hastanemiz, hizmete başlıyor gerçekten çok heyecanlıyız. Eski binalar, 15-20 gün sonra tamamen boşaltılacak. Yıkımına başlanacak. Boşalan bu alan yaz aylarında otopark olarak hizmet vermeye başlayacak. Hastanenin ana giriş kapısının alt tarafından bulunan yıkılın Orman Lojmanlarının yerine otopark yapımı devam ediyor. Yeni otoparklar yapıldıktan sonra da bu alanın bir bölümüne kreş yapılacak.” dedi.

Başta Başbakan Yardımcısı Fikri Işık olmak üzere, hastanenin yapılmasında çok büyük katkıları olan Kocaeli Valilerine, milletvekillerine, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarına teşekkür eden İl Sağlık Müdürü Dr.Ergüney: “Başhekimimiz Dr.Adem Çakır ve personelimiz titizlik ve sabırla çalıştı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yeni hastanemizde, elbette aksaklıklar yaşanabilir. Ama aksaklık olmaması için titizlikle hareket ediyoruz.  Hasta ve yakınlarından bir süreliğine anlayış ve sabır bekliyoruz. Yaşadıkları, gördükleri aksaklıkları bize bildirsinler istiyoruz. Yeni taşınma nedeniyle Acil Servis’te de yoğunluk olacağından sıkıntılar olabilir.” dedi.

Şehrimizin güzel bir eser kazandığını söyleyen Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Ergüney, duygularını şöyle ifade etti: “2013 yılında bu hastanede göreve başladım. Geldiğimin 6’ncı ayında, yeni bir hastanenin yapılması gerektiğini düşünüyorduk. Aksi halde personeli motive edemezdim. Tüm enerjimizi buraya verdik. Bir yıl sadece zemin için güçlendirme çalışması yapıldı. Başbakan Yardımcımızın sözüne halel getirmeden, 2018 yılına girmeden, hastanemizde hizmet vermeye başlıyoruz. Tüm arkadaşlarımız, bu süreçte bir iç mimar, tasarımcı, bir sanat direktörü gibi, normal çalışma temposunun 2-3 katı gayret gösterdiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Hastanemizin yapılmasında en büyük emek sahibi olan Başbakan Yardımcımız Fikri Işık başta olmak üzere, Valilerimize, Milletvekillerimiz, Büyükşehir ve İzmit Belediye Başkanlarımıza, İl Sağlık Müdürümüze şükranlarını sunuyorum.”

Huzur içinde, özel hastanelerden daha konforlu sağlık hizmeti vermeye başlayacaklarını belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adem Çakır, “Sağlığınız Hedefimiz diyerek başlıyoruz. Bu süreçte, vatandaşlarımızdan bize karşı anlayış bekliyoruz. Oluşabilecek aksaklıkları gidermek için elimizden geleni yapacağız. 50 yıllık süreç düşünülerek bina yapıldı; bu hastaneden çocuklarımız ve torunlarımız da yararlanacak.” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom