İLÇEMİZE 637 bin 500 TL

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Katkı Payından Yapılacak Olan Proje İmza Töreni Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Valilik 100. Yıl Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK, Vali Yardımcısı Osman SARI, İzmit Belediye Başkanı Nevzat DOĞAN, Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail YILDIRIM, Darıca Belediye Başkanı Şükrü KARABACAK, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin ÜZÜLMEZ, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ katıld

İLÇEMİZE 637 bin 500 TL Karamürsel Haber

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Katkı Payından Yapılacak Olan Proje İmza Töreni Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun  katılımıyla gerçekleştirildi.

Valilik 100. Yıl Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya,  Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK, Vali Yardımcısı Osman SARI, İzmit Belediye Başkanı Nevzat DOĞAN, Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail YILDIRIM, Darıca Belediye Başkanı Şükrü KARABACAK, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin ÜZÜLMEZ, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ katıldı.

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından Taşınmaz Kültür Varlıklarının Katkı Payından Yapılacak Olan Projeleri ile ilgili slayt sunumunun ardından Vali Yardımcısı Osman SARI proje ile ilgili bilgi sunumunda bulundu.

Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU ise yaptığı konuşmasında;  “Bugün 2014 yılının son günündeyiz. Öncelikle ve özellikle karşılayacağımız 2015 yılının tüm dünya, ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum. 2015 yılının acılardan, savaşlardan ve buna bağlı olumsuzluklardan inşallah arınmış bir yıl olarak bütün insanlığa barış ve sevgiyi getiren bir yıl olmasını diliyorum ve 2023 hedeflerine bizi biraz daha yaklaştıran, bu yürüyüşü zenginleştiren Kocaelimizi her alanda geliştiren bir yıl olmasını diliyorum.

2014 yılının son gününde böylesi güzel bir etkinlikte değerli başkanlarımız ile birlikte sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Geçmişine sahip çıkan ve geleceğine güvenle bakan bir düşünce ve yönetim anlayışı içerisinde Kocaelimizin tüm ilçelerinde her köşesinde bulunan geçmişten bugüne bize geçmişimizi anlatan, geçmiş değerleri yaşatan ve onların şahitleri olarak bugüne kalan ama bugünden itibaren geleceğe taşınması gerekli olan kültürel varlıklarımıza sahip çıkma noktasında bugün çok anlamlı bir buluşmanın tanığıyız.

İnsanlığın ve kentlerin ortak belleği gerçekleştirilen, yapılan ve bugüne kalan kültür varlıklarıdır. Bunlar zamanın tanığı olmanın ötesinde, zamanın değerlerini taşıyan kültürel varlıklardır. Kocaelimiz de gerçekten her yanı ve yönüyle gerek kültürel gerekse  doğal güzellikleri olan ve bu varlıklarıyla, insan yaşamının tüm yanlarını taşıyan gerek eğitim binaları, gerek kültürel değerleri taşıyan mirasları, gerekse sosyal hayatın vakıf emaneti olan  yapıları ve ortaya konulan eserleriyle çok özellikle değerlendirilmesi gereken değerlere sahiptir. Biz inanıyoruz ki Kocaeli çok yakın zamanda kültür turizminin çok önemli bir merkezi ve markası olacaktır.

İsteğim doğrultusunda tüm belediye başkanları kültürel varlıkların kazanılması yönünde çok önemli çalışmalar yürüttüler. Biz bu kültürel değerlere fonksiyon kazandırılması, restore edilmesi ve geleceğe taşınmasını istiyoruz. Bu konuda ilimiz sınırlarındaki net kararlılığımız artarak devam edecektir. 2014 yılına baktığımızda bir önceki yıl kullanılan yatırım ödeneği toplam 804 bin TL iken, bugün imzalayacağımız protokolle bunu 8 milyon TL çıkarıyoruz. Belediyelerimizin bütçe imkanı katkılarıyla bugün tarihin bir anlamda kazanılması adına 10 milyon TL lik kaynağı bu eserlerin kullanılmasına aktarmış bulunacağız. Bu konuda çok mutluyuz.

Değerli belediye başkanlarımızın her biri bu projeler içerisinde her bir eserin fonksiyonel olarak kullanılmasını da içeren bir çalışma gerçekleştirdiler. Teknik ekipleri bunların kentle buluşması için çok yoğun bir gayret sarf ettiler. Kendilerine ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamında valilik olarak desteğimizin artarak devam edeceğini vurgulamak istiyorum.

Bugün imzalanan protokolle Gebze Belediyemizde Osman Hamdi Bey’de ki Türk ve dünya resim sanatının çok önemli bir zenginliği olan Osman Hamdi Bey müzesini tematik ve onu 3 boyutlu müzecilikle buluşturan çalışmayı gerçekleştireceğiz. Bugün onun adını taşıyan koruluğun düzenlenmesi, kent merkezindeki tarihi çarşı hamamının tasarım projesini  gerçekleştirmiş olacağız. Eskihisar mahallesi, meydan çeşmesi, istasyon mahallesi ve nazır Hüseyin Ağa çeşmesi restorasyon işlemi de böylelikle bugün tamamlamış olacağız.

Kartepe ilçemizde sapanca gölünün çevresinde bulunan eski Seka Lojmanlarını restorasyon ve restitüsyon işlem projesi bugün gerçekleşmiş olacaktır. Gölcük ilçemizin Değirmendere mahallesinde iki adet tescilli evin restorasyonu ve projesi gerçekleştirilecektir. İzmit ilçemizin Hacı Hasan mahallesindeki Tarihi Hamam röle ve restitüsyon projesiyle bugün onaylanatak hayata kazandırılacaktır. Karamürsel Belediyesinin tarihi karabayır hamamı restorasyon projesi bugün itibaren hayata geçirilecektir. Darıca Belediyemizin Tekel Binası restorasyon uygulama projesi  bugün imza ile tamamlanmış olacaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kent belleğinde önemli yer tutan Portakal Hafız Konağımızda bugün ki protokolle ilimize kazandırılacaktır.

Biz bu heyecan ve kararlılıkla 2014 yılının son gününü böyle güzel bir buluşmayla tamamlamış olacağız. Biz daha fazlasını hedefliyoruz. Bir kalemde 10 milyon TL lik çok önemli bir rakamı kentin ortak belleğine kazandırılmasında çok büyük emeği olan Bilim, Sanayi Bakanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve değerli belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmamızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Diyen Sayın Valimizin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeri ÖZAK ise yaptığı konuşmasında;“ İnşallah bu 9 projemiz kentimizi inci gibi süsleyecektir. Sayın valimizin Büyükşehir Belediyemize vermiş olduğu katkı çok ciddi bir katkıdır. İnşallah Sayın Valimizin desteğiyle projemizi hayata geçireceğiz. Bu vesileyle kentimizin kültürel değerlerinin geliştirilmesine verdiği katkılardan ve kentimizin daha yaşanılabilir bir kent olması için çalışmalarından dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum” diyerek çalışmaların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Taşınmaz Kültür Varlıklarının Katkı Payından Yapılacak Olan Projelerin protokolleri imzalandı.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom