Tarihçi Yazar Sinan Meydan, Karamürsel'de Atatürk'ü anlattı

Tarihçi Yazar Sinan Meydan, Karamürsel’de Atatürk’ü anlattı Tarihçi Yazar Sinan Meydan Karamürsel Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) konuğu olarak geldiği Karamürsel’de Atatürk’ü anlattı. Konferansa Karamürsel CHP ilçe Başkanı Şinasi Yazar, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Zuhal Öztorun, Karamürsel Atatürkçü Düşünce derneği Başkanı Münteha Purut yönetimi ve vatandaşlar katıldı.

Tarihçi Yazar Sinan Meydan, Karamürsel'de Atatürk'ü anlattı Karamürsel Haber

Tarihçi Yazar Sinan Meydan, Karamürsel’de Atatürk’ü anlattı

Tarihçi Yazar Sinan Meydan Karamürsel Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) konuğu olarak geldiği Karamürsel’de Atatürk’ü anlattı. Konferansa Karamürsel CHP ilçe Başkanı Şinasi Yazar, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Zuhal Öztorun, Karamürsel Atatürkçü Düşünce derneği Başkanı Münteha Purut yönetimi ve vatandaşlar katıldı.

Karamürsel ADD’nin konuğu olarak Karamürsel CHP İlçe Teşkilatının konferans salonunda dinleyicileriyle bir araya gelen Tarihçi Yazar Sinan Meydan konuşmasında ‘Türkiye’nin her yerine doğuya batıya ayrım yapmadan çağırıldığım her yere gitmeye çalışıyorum insanlarımızda farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Siyasi parti yada sivil toplum kuruluşları adı altında yapmak yerine bireysel olarak çocuklarımıza çağdaş, demokratik çevre bilincine sahip çevrenin korunduğu bir Türkiye bırakabilmek bireysel olarak üzerime düşen görevi yerine getirmeye çalışıyorum.

Son zamanlarda gördüğüm hem insanıyla hem doğasıyla çevresiyle kendime çok yakın hissettiğim acaba Karamürsel’e yerleşsem mi iki yerden biri Karamürsel diğer yer olarak Anamur orası da çok şirin bir ilçe. Aslında Anadolu’muzun her yeri güzel. Doğamız güzel Türkiye’miz güzel ama Türkiye’nin temel sorunu cehalet. 2015 yılındayız Mustafa kemal Atatürk 1923’te cumhuriyeti kurarken sloganı şuydu ‘cehaleti yenmek’ Atatürk nedir diye uzun, uzun soruyorlar bana, bende bunun için 1200 sayfalık kitaplar yazıyorum. Atatürk kısa süre yaşamasına rağmen çok şey yaptı. Mustafa Kemal Atatürk bu topraklarda cehalete karşı savaş açtı. İslam coğrafyasında cehalete karşı açılmış iki büyük savaş var.

Hazreti Muhammed’in Peygamberimizin başlattığı cehaleti yenme savaşı vardır. Küçük İslam coğrafyası için söz konusudur bu savaş. Gelin görün ki bu savaş Hazreti Peygamberimizin arkasındayım onun sünnetindeyim bugün cehalet çukurunda bana üzüntü veriyor biraz İslam tarihi okuyan araştıran ikinci büyük cehaleti yenme mücadelesi Atatürk’ümüzün verdiği mücadele. Yaşar Nuri Öztürk’ün değdi bir laf vardır İki Mustafa’ya çok şey borçluyuz Muhammed Mustafa’ya ve Mustafa Kemal Atatürk’e bu iki Mustafa’nın bir araya gelmesi bir sinerji yaratır bu toplum için bu toplumu ileriye taşır bunun altını çizerek bizi bir araya getirir der. Hem Müslüman kimliğimizle, hem Türk kimliğimizle.

Bugün kendilerini İslamcı olarak tanımlayanlar yada Müslüman geçinenler elhamdülillah hepimiz müslümanız bizim bunlarla sorunumuz yok bizim sorunumuz dincilikle, yobazlıkla bunun mücadelesini veriyoruz vermeye de devam edeceğim. Dolayısıyla bu gibi cehaleti yenmek zorundayız. Bunlarla ilgili bir mücadele vermek zorundayız. Kendi tarihimizi doğru bilmiyoruz. Gelişen ve değişen çağa ayak uydurmak çok önemli. Bunun için Televizyon ekranlarına yada gazete köşelerini okumanız sokağa bakmanız yeterli insanların konuşmalarına kulak kabartmanız yeterli. İnsanların nasıl yaşadıklarına günlerini nasıl tükettiklerine bakmanız yeterli. Maalesef uğraştığımız meseleler ceviz kabuğunu doldurmayacak meseleler. Cehalet bataklılığında kurtulamadığımızın resmi olan çok olay resim gelişme var çevremizde.

Şimdi dolayısıyla Atatürk’ü inceleyen biri olarak şunu İslam coğrafyasının kurtuluşu, Müslümanların kurtuluşu, bizlerin kurtuluşu, bütün farklı milletlerin kurtuluşu. Hala tek bir adreste oda Mustafa Kemal Atatürk’ün yüz sene önce verdiği mücadeleyi doğru anlamak o mücadeleyi bugüne taşımak kurtuluşun yolu. Neydi Mustafa Kemal’in mücadelesi emperyalizm karşı bağımsızlık savaşı bu topraklar işgal edildi 11 yıl savaş verdik 1911’den 1922 yılına kadar süren büyük bir mücadele var.

Mustafa Kemal Atatürk her şeyin,i kaybetmiş yoksul bir milletle şunu başardı emperyalizm yenmeyi başardı Mustafa Kemal Atatürk dedi. Konuşmanın Ardından Karamürsel Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri Tarihçi-Yazar Sinan Yazar’a Karamürsel Sepeti ve Çiçek vererek verdiği konferans için teşekkür ettiler.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom