Karamürsel Belediyesinden Kamuoyuna Açıklama

Son günlerde Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajımız ile ilgili basında yer alan haberleri ibretle izlemekteyiz. 06.07.2015 tarihinde Mavi bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajımızda görülen renk değişimi yaşanmıştır. Bu renk değişimi Yerel Basına ve yerel basın aracılığı ile ulusal basına deniz kirliliği olarak yansıtılmıştır.

Karamürsel Belediyesinden Kamuoyuna Açıklama Karamürsel Haber

Son günlerde Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajımız ile ilgili basında yer alan haberleri ibretle izlemekteyiz. 06.07.2015 tarihinde Mavi bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajımızda görülen renk değişimi yaşanmıştır. Bu renk değişimi Yerel Basına ve yerel basın aracılığı ile ulusal basına deniz kirliliği olarak yansıtılmıştır.

• Konu ile ilgili olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü şu açıklamayı yapmıştır. Karamürsel kıyıları ile İzmit Körfezi’nin farklı noktalarında 06.07.2015 tarihinde görülen kızıl renkli görüntü; ani sıcaklı değişimi ile yaşanan doğal bir oluşumdur. Yaşanan kızıl renkli görüntünün plajı da kullanan vatandaşlar tarafından kirlilik olarak algılanması üzerine, 06.07.2015 tarihinde numune alınarak TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde analiz edilmesi sağlanmıştır.

Yapılan incelemeler sonucu tabakanın kirlilikten değil, biyolojik bir durumdan kaynaklandığı belirlenmiştir.

Ayrıca; bu olayın en önemli sebebi, aşırı yağışlar sonucu karadan azot ve fosfor gibi besin elementlerinin deniz ortamına girerek, fitoplankton türlerinin aşırı üremesine neden olmasından kaynaklanmaktadır. Bu doğal olay, suyun renginin kırmızı, kahverengi, mavi veya yeşile dönmesine neden olmaktadır. Sonuç itibari ile; geçici olan bu doğal oluşum ve bu durumun tekrarlanması durumunda vatandaşlarımızı endişeye düşürecek herhangi bir durum söz konusu değildir.”

• 29.06.2015 tarihinde Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan Deniz suyu analizi gerçekleştirilmiştir. 0-500 Aralığı Çok Temiz kabul edilen Toplam Koliform testinde Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Paljından alınan Deniz suyu numunesinde Toplam Koliform 30 çıkmıştır. Bu sonuçla Mavi Bayraklı Altınkemer Paljından alınan Deniz Suyu numunesi Çok Temiz / High Quality olarak değerlendirilmiştir.

• T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İnternet Sitesinde Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajının su kalitesi Mükemmel olarak gösterilmektedir. Konu Basına yansıdığı günden itibaren kişi ve toplum sağlığı ile ilgili bir durum olduğu için resmi kurumların çalışmalarını yapmalarını bekledik. Çıkan sonuçlara göre hareket etmenin en doğru karar olacağını düşündük. Geldiğimiz noktada ne yazık ki olayın kişi ve toplum sağlığı konusundan uzaklaştığını, bazı kişi ve kurumların bu konu üzerinden reklam peşine düştüklerini görmekteyiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi Denizimiz ile ilgili tüm raporlar ve sonuçlar elimizde. Gerekli araştırma ve analizler ilgili kurumlarca gerçekleştirildi. Bu süreçte sanırım tek eksiğimiz Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Kocaeli Şubesi Başkanı Sn. Mehtap Öztürk hanımefendiye deniz suyu numunesi gönderip, suyun kirli olup olmadığını hiçbir laboratuvarda bulunmayan analiz teknikleri ve süper güçleri ile bir bakışta tespit etmesini istememek olmuştur. Sayın Oda Başkanı gazetelere verdiği hiçbir bilimsel veriye, rapora dayanmayan açıklamaları ile ilçemizden bulunan mavi bayraklı plajımızı töhmet altında bırakmış, ilçemiz turizminde ve ekonomisinde önemli bir yer tutan Mavi Bayraklı Plajımız ile ilgili vatandaşlarımız kafasında soru işaretleri oluşturmuştur.

Sayın oda Başkanının bu talihsiz açıklamasına maalesef yerel basınımızda sayfalarında yer vererek, ülkemizde başarılı işlere çamur atmanın ne kadar basit olduğunu bir kez daha kanıtlamışlardır. Sayın Oda Başkanından ve bu günden itibaren Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajı ile ilgili asılsız açıklama ve haber yapacak tüm kişi ve kurumlardan Yüce Türk Adaleti huzurunda hesap soracağımızın da bilinmesini isteriz.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom