SON DAKİKA "AHMET TAŞÇIYA " İNANILMAZ AYIP

Güreş Federasyonu, Aliço’nun rekorunu kırmak için Kırkpınar’da güreşmesine izin vermediği Ahmet Taşçı’ya, Brezilya’dan gelen televizyon ekibi Rio Olimpiyatları’nda gösterilmek üzere belgesel çekiyor.

SON DAKİKA  Karamürsel Haber


Güreş Federasyonu, Aliço’nun rekorunu kırmak için Kırkpınar’da güreşmesine izin vermediği Ahmet Taşçı’ya, Brezilya’dan gelen televizyon ekibi Rio Olimpiyatları’nda gösterilmek üzere belgesel çekiyor.

Tarihi 654.Kırkpınar Yağlı güreşleri bugün Selimiye Camiinde kılınan Cuma Namazından sonra başlamış olacak. Kırkpınar’a 25 yıl damga vuran ve 12 kez Başpehlivanlıkla 2 kez ebedi Altın Kemer  alan Türkiye’nin tek ilçesi pehlivanlar diyarı Karamürsel’e Güreş Federasyonu’ndan  deprem gibi darbe geldi. Karamürselli efsane pehlivan Ahmet Taşçı’nın,  26 yıl aralıksız Kırkpınar’da güreşen 56 yaşındaki Aliço’nun rekorunu kırmaya hazırlandığı 654. Tarihi Kırkpınar’da güreşemeyeceğinin,  Federasyondan gelen resmi açıklaması, güreş camiasında ŞOK etkisi yarattı.

 

FEDERASYON NE DEMİŞTİ?

Bundan önceki Güreş Federasyonu aldığı kararla; Kırkpınar’da Başpehlivanlık güreşlerine sınır getirmiş, 40 yaşını dolduran Başpehlivanların  güreşemeyeceklerini, ancak Altınkemer sahibi (ebedi) olanları istisna tutmuştu. Federasyon şimdi ne yaptı? Bu yılki tarihi Krkpınar yağlı güreşleri için Güreş Federasyonu evlere şenlik bir karar alarak bir önceki kararını adeta yok saydı. Güreş Federasyonu’nun Ramazan ayı içinde yaptığı toplantıda, Altın Kemerli  güreşçilerin güreşmesi önlenirken, 40 yaşın üstündeki  Başpehlivanlar Kadir - Vedat Ergin, Hasan Tuna’yı bu karardan istisna tutup, güreşebileceklerini  açıklaması yağlı güreş camiasına bomba gibi düştü.

 

HEDEF AHMET TAŞÇI MI?

Dünyaca ünlü 9 kez Başpehlivan olmuş, 2 ebedi Altın Kemer sahibi Ahmet Taşçı’nın,  Kırkpınar er meydanından men edilmesi, hem de hakkında alınan kararın Kırkpınar’dan 15 gün önce açıklanması, güreş camiasında akılları karıştırırken, Taşçı tarafından da manidar karşılandı. Taşçı yaptığı açıklamada “Hedefim sadece Aliço’nun 56 yaşında Kırkpınar’da güreşerek, bu spora ne kadar hizmet ettiğini, benim de 57 yaşında Aliço usta gibi Kırkpınar’da çıkıp güreşeceğimi ispat etmek ve tarihi Kırkpınar’a renk katmaktı. Bu yaştan sonra Kırkpınar da Altınkemer peşinde koşacak biri değilim. Amacım  Kırkpınar’a, yağlı güreşe renk katmak ve katkı da bulunmaktı.

 

‘HALLEDERİZ’ DEMİŞLER...

Federasyon toplantısında, hakkında alınan kararı öğrendikten sonra konuyu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Metin Başdemir’le görüştüğünü, Başdemirin kendisine “Başkanla görüşeceğim, bu kararı düzeltiriz, üzülme!” dediğini belirten Taşçı, ‘Ne yaptılar, ne görüştüler bilmiyorum ama bildiğim, aldıkları kararı düzeltemedikleri. Mahkemeye gideceğim. Güreş Federasyonu’nun aldığı kararı Bölge İdare Mahkemesine gidip durdurma kararı alabilirim. Ama bu işin içinde anlamadığımız işler (!) var… Kararı alsam bile bu seneki Kırkpınar’a yetiştirmezler. Önümüzdeki günlerde mahkemede hakkımı arayacak ve gerekli kararı alacağım. Zaten bu Federasyon geçici, önümüzdeki yıl seçim var. Onlar gidici, ama ben kalıcıyım’ dedikten sonra, “2019 yılında Kırkpınar’da güreşeceğim !” diyerek sözlerini noktaladı. Abdullah KARAGÖZ / Edirne-Kırkpınar

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom