Atatürk'ün Karamürsel'e gelişinin 82. yıldönümü kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Karamürsel'e gelişinin 82. yıl dönümü ilçede düzenlenen törenle kutlandı. Tören programı kapsamında Atatürk anıtına Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunuldu. Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşıyla Bayrağımız göndere çekildi. Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 82. yıldönümü kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım yaptı.

Atatürk'ün Karamürsel'e gelişinin 82. yıldönümü kutlandı Karamürsel Haber

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 82. Yıldönümü ilçede düzenlenen törenle kutlandı.

           

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Garnizon Komutanı Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Recep Al,  Cumhuriyet Savcısı Serkan Başaran, Ak Parti İlçe Başkanı Recep Demirel, belediye meclis üyeleri,  siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı kutlama töreni Atatürk anıtı önünde gerçekleştirildi.

 

Tören programı kapsamında Atatürk Anıtına Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunuldu. Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşıyla Bayrağımız göndere çekildi.

           

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 82. Yıldönümü kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım yaptı.

 

BÜYÜK GURUR YAŞIYORUZ

Başkan Yıldırım yapmış olduğu konuşmada 82 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamanın gururunu yaşayan Karamürselliler ile bugün aynı mutluluk ve gururu yaşadıklarını belirterek “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran dolu kalplerimiz ile  heyecan, mutluluk ve gururla atamızın huzurunda yer almaktayız.

Dünya tarihine geçen bir istiklal mücadelesi vererek, Türk milletinin boynuna esaret zincirinin vurulamayacağı cihana gösteren ve bağımsızlığımızı bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 24 Temmuz 1933 tarihinde Acar isimli Motoruyla Deniz yolu ile ilçemize teşrif etmişlerdir.

 

KARAMÜRSEL HALKI BÜYÜK MÜCADELE ETTİ

İlçemiz tarihinde önemli bir yer tutan bu ziyaretin gerçekleştiği ve Karamürsel Belediyesi olarak o günü yansıtacak şekilde yeniden düzenlediğimiz bu alanda yer alan iskeleden, kendisini coşku ve heyecanla karşılayan ilçemiz halkını selamlayarak belediye binamızı şereflendirmişlerdir.

Egemenliği sınıflardan, zümrelerden alarak, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız Milletindir” diyerek Türk Milletine geçmesini sağlayan Ulu Önder, halk ile irtibatını hiç koparmadığını Karamürsel’imize gerçekleştirdiği ziyaretinde de göstermiştir.

Atatürk, Pirali namıyla bilinen Kıraathanede kendisine sunulan kahveyi içerken, aynı zamanda da Karamürsel halkı ile sohbet ederek onların istek ve şikâyetlerini bizzat kendilerinden dinlemiştir.

Gazi Mustafa Kemal; İlçe Askerlik şubesindeki incelemeleri sırasında,

4 Kez işgale uğradığı halde bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmeyen, Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi Ya İstiklal Ya Ölümparolası ile kenetlenerek, Kuvayı millîye ruhuyla direnişe geçen Karamürsel Halkı için şu onur verici sözleri söylemiştir.

“Karamürsel Halkı, İstiklal savaşında çok çalışmış, kadını ve erkeği ile cepheye silah ve cephane taşımış, işgal hareketlerine karşı üstün bir kahramanlıkla mübadelede bulunmuştur. Bu sebeple burayı ziyaret etmekten son derece memnunum”

Ulu Önder Atatürk iki buçuk saat süren incelemelerini tamamlayıp çarşıdaki caddelerinin genişletilmesine ilişkin gerekli görüş ve fikirlerini de belirterek aynı gün ilçemizden ayrılmıştır.

Tarihte 16 büyük devlet kurmuş, Adaletsizliğe, haksızlığa karşı durmuş bir milletin evlatları olarak bizlerin çevremizde ve dünyada yaşanan zulümlere karşı sessiz kalma şansımız yoktur.

Devletlerin sesinin gür ve etkili çıkmasını sağlayacak gücünde milli birlikten, güçlü ekonomiden ve istikrarlı siyasetten geçtiği de muhakkaktır.

İçerisinde yaşayan tüm kimlikleriyle, Büyük Türk Milletini ve Büyük Türkiye Cumhuriyetini oluşturan bizlerin, Dünyada zülüm gören mazlumların tek umut kaynağı olduğumuzu asla unutulmamalıyız.

Tarihin bize yüklediği misyonun bilinciyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef çizdiği, Muasır Medeniyet seviyesine ulaşmak için var gücümüzle çalışmalıyız.

 

ÜLKEMİZ İÇİN BİRLİK OLMALIYIZ

Ülke itibarının her türlü hesabın üzerinde olduğunu, kişilerin geçici, makamların baki olduğunu unutmadan, hareket etmeliyiz.

Zor zamanlarda bir ve beraber hareket etme kültürümüzü geliştirmeli, konu ülke menfaati olduğunda asgari müşterekte de olsa bir noktada buluşabilmeliyiz.

Egemen Devletlerinin çıkarlarına dokunacak diye yapmayı düşündüğümüz atılımlardan vazgeçmemeliyiz.

Büyük devlet olmanın, kucak açmayı, korumayı ve kollamayı gerektirdiğini, iki milyona yakın mazluma ev sahipliği yapmanın Türkiye Cumhuriyetinin büyüklüğünün gereği olduğunu bilmeliyiz.

Dünyanın beş Büyük devletten ibaret olmadığını, Zalime zalim demek için konjektürel uygunluğun beklenmemesi gerektiğini, Dünya üzerinde gerçekleşen zulümlere uygulanacak yaptırımların yapan devlete, zulmü gerçekleştiren devletin egemen devletlerden birine yakınlığına göre değişmemesi gerektiğini var gücüyle haykıran bir Türkiye için bir ve beraber olmalıyız.

Kendine çizilen sınırlar içerisinde hareket eden bir devlet değil, kendi kurallarına göre hareket eden bir devlet olduğumuzu Dünyaya göstermeliyiz.

Aramıza sokulmak istenen fitneleri, üzerimize oynanan oyunları bozmalı ve dün Çanakkale’ de, Sakarya’da, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi yine Tek Millet Tek Yürek haline gelmeliyiz.

Ve son olarak,

Bugün huzurunda bulunduğumuz, Kurtuluş savaşımızın mimarı olan, bir milletin birlik olduğunda cihana meydan okuyabileceğini kanıtlayan, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Büyük Komutan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

Bizlere koyduğun hedeflere ulaşmamızı istemeyenler, Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devletinin misyonundan rahatsız olanlar, Gücünü sınamaya çalışanlar, Türk milletinin kudretini unutanlar Önderliğinde yapılan milli mücadelede yazılan destanları hafife alanlar çıkabilir,

Sana söz veriyor ve Yemin ediyoruz ki;

İşte O zaman

Kurtuluş savaşında olduğu gibi göğüslerimiz yine düşmana siper olacaktır.

Ve Karamürsel’imize ilk ayak bastığın bu yer

O densizlerin Son ayak bastığı yer olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canları pahasına bu vatanın kurtuluşu için mücadele veren şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor,

Törenimize katılan tüm Karamürsellileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum”           dedi.

Başkan Yıldırım’ın konuşmasının ardından tören sona erdi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom