Karamürsel Yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine girecek

Türkiye gelecek haftadan itibaren yeni bir sıcak havanın etkisi altına girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta başlayan hava sıcaklığında ölçülen 37 derecelik sıcaklık, nemin de etkisi ile 40’lı derecelerde hissedilmişti. Özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde daha çok hissedilen sıcaklıkları aratacak ölçüde yeni bir sıcak hava dalgasının ülkemizi ve ilimizi etkisi altına alacağı belirtiliyor. Ülkenin en son 1997-1998 yıllarında bu kadar etkili bir kuraklık yaşadığı belirtiliyor

Karamürsel Yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine girecek Karamürsel Haber


Türkiye gelecek haftadan itibaren yeni bir sıcak havanın etkisi altına girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta başlayan hava sıcaklığında ölçülen 37 derecelik sıcaklık, nemin de etkisi ile 40’lı derecelerde hissedilmişti. Özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde daha çok hissedilen sıcaklıkları aratacak ölçüde yeni bir sıcak hava dalgasının ülkemizi ve ilimizi etkisi altına alacağı belirtiliyor. Ülkenin en son 1997-1998 yıllarında bu kadar etkili bir kuraklık yaşadığı belirtiliyor.

 

KURAKLIĞA HAZIR OLUN

Küresel ısınmanın en büyük sebep olarak gösterildiği mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları ilimizde özellikle Çarşamba gününden itibaren etkisini artıracak. Buna göre ‘El Nino’ (Yaramaz Çocuk) adı verilen atmosfer olayının da beklenmeyen kuraklıklara sebep olabileceği dile getiriliyor. Hatta El Nino’nun sebep olacağı kuraklığın 2016 yılının bahar dönemine kadar devam edebileceği belirtiliyor.

 

45 YILIN EN SICAK AĞUSTOS’U OLABİLİR

Karamürsel’de Çarşamba günü hava sıcaklığı 35 dereceyi aşacak. Fakat yüksek nem nedeniyle bu oran yine 40 derecenin çok üzerinde hissedilecek. Hatta ağustos ayı içerisinde bir sıcaklık rekoru da kırılabilir. Karamürsel’deki 5 Ağustos Çarşamba günü beklenen nem oranı yüzde 96 seviyesinde. Buna göre; hissedilen sıcaklığın 6 ile 8 derece daha fazla olabileceği ve bu sıcaklığın da son 45 yılın en sıcak günü olabileceği belirtiliyor.

 

REKOR KIRILABİLİR

İlçemizde tarihin en sıcak ağustos gününü 1970 yılında yaşanmıştı. 11 Ağustos 1970 tarihinde Kocaeli’deki sıcaklık en yüksek olarak 41,6 °C olarak ölçülmüştü. Yeni sıcak hava dalgasının Arap yarımadasından geleceği ve sıcaklığın bugünkü değerleri de çok aşacağı belirtiliyor. Öte yandan İzmit Körfez’indeki su sıcaklığının da 0,5 ila 1 derece arasında yükselebileceği edinilen bilgiler arasında.

 

TRENLER YAVAŞLADI!

Öte yandan mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıktan ülke genelindeki ulaşım da olumsuz etkilendi. Özellikle demiryolu taşımacılığı, artan sıcaklar nedeniyle raylarda yaşanan genleşme nedeniyle yüksek hızlı trenlerin istenilen sürate ulaşamadıkları belirtildi. Olası bir kaza yaşanmaması için YHT’lerin kapasitelerinin altında hız yaptıkları, bu da seyahat süresinin artmasına neden olduğu ifade edildi.

 

BARAJLARDAKİ SON DURUM

Bu arada artan sıcaklıklar ve yaşanması muhtemel kuraklık nedeniyle gözler yeniden ilimizdeki barajlara döndü. Olası bir kuraklıkla ilgili İSU’nun tüm önlemleri aldığı ve Yuvacık Barajı ile Kandıra Namazgah Barajı’nda doluluk oranının yüksek olduğu belirtildi. Konu hakkında İSU Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada dün itibariyle Yuvacık Barajı’nda yüzde 92, Namazgah Barajı’nda ise yüzde 76 oranında su bulunduğu kaydedildi.

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom