Denizler Haberleri

Denizler Haberleri

Deniz ile alakalı korkunç gerçekler gün yüzüne çıktı

Deniz salyası olarak bilinen müsilaj, Marmara Denizi'nde görülmeye devam ediyor. Deniz suyunu tamamen kaplayan ve deniz canlılarını öldüren katman neeniyle balıkçılar sezonu erken kapattı.  

'Sıfır Atık Mavi Projesi'ne Sabiha Gökçen Havalimanı da katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık hareketi kapsamında 10 Haziran'da TURMEPA'nın katkılarıyla yeni bir adım atıldı ve Türkiye'yi çevreleyen denizlerin korunmasını hedefleyen Sıfır Atık Mavi Projesi

Karamürselli balıkçılar sezonu kötü kapadılar

Geçen yıl 1 Eylül'de başlayan ve bugün itibarı ile sona eren denizlerde av sezonunda hamsi, palamut ve lüferde beklediğine ulaşamayan balıkçılar

Yasak resmen başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, denizlerde av yasağının bugün başladığını açıkladı.

Karamürsel Ereğli'deki Balık Festivali'nde 6 Bin Kişiye Balık- Ekmek Ziyafeti

Karamürsel Ereğli'deki Balık Festivali'nde 6 Bin Kişiye Balık- Ekmek Ziyafeti Karamürsel’in balıkçı kasabası Ereğli'de av yasağının yarın gece yarısı sona erecek olması nedeniyle düzenlenen geleneksel ‘Ereğli Balık Festivali’nde 6 bin kişiye balık ekmek ziyafeti verildi. Karamürsel’in balıkçı kasabası Ereğli’de av yasağının yarın gece yarısı sona erecek olması nedeniyle düzenlenen geleneksel ‘Ereğli Balık Festivali’nde 6 bin kişiye balık ekmek ziyafeti verildi. Karamürsel Belediyesi'nin bu yıl 8'ncisini düzenlediği Balık Festivaline Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Coşar Özler, Karamürsel Garnizon ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sadık Eroğlu, İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı A.Tuncay Sagun A.Tuncay Sagun ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. 15 Nisan'da başlayan ve yarın gece yarısı sona erecek olan av yasağı öncesi Ereğli sahilinde yakılan mangallarda 6 bin kişilik ithal uskumru kızartılıp ekmek arası yapılarak halka dağıtıldı. Bu yıl balığın bol olacağını söyleyen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ‘Ereğlililer balık avıyla ekonomik gelir sağlıyor. Ancak biz denizlerimizi şu anki teknolojiye göre yeterince kullanmıyoruz. Göstergeler bu sene balığın çok olacağını söylüyor. Umarım bu yıl sofralarımız balıkla dolu olur’ diye konuştu. Her yıl büyük keyifle festivalde balık yediklerini söyleyen vatandaşlardan Nazan Baş, ‘Karamürsel’de geleneksel hale gelen balık festivali çok keyifli geçiyor. Bu yıl balığın bol olacağını umut ediyoruz. İnşallah balıkçılarımız denizlerden bereketli dönerler’ derken, Burhan Yılmaz da, ‘Balık avı öncesinde bu etkinlik bizi çok mutlu ediyor. Yarın balıkçılar denize açılacak. Bu yıl ki balık sezonunun hayırlı olmasını ve bol balıklı geçmesini diliyorum’ dedi. Balık ekmek ikramının ardından, balık sezonunun bereketli geçmesi için Ereğli Çankaya Kıraathanesinde Karamürsel İlçe Müftülüğüne bağlı din görevlileri tarafından dualar okundu. Bu arada ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle yapılması planlanan ‘Yusuf Güney’ halk konseri iptal edildi.

Denizlerimizde av yasağı başladı.

Denizlerimizde av yasağı başladı Denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı bu gece itibarıyla başladı. Balık av sezonu 00.00'da denizlerde başlayan genel av yasağıyla sona erdi. Karamürsel Ereğli’deki Gırgır balıkçıları, bu gece tuttukları son balıkları Ereğli Balık Hali'ne bıraktıktan sonra Ereğli Limanına çekerek gemilerinin ve ağlarının bakımlarını yapacaklar.

Denizlerde Av Yasağı Başladı

Son dakika Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014-2015 balıkçılık av sezonu kapanışı hakkında bir açıklama yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada 15 Nisan Çarşamba günü itibariyle tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağının başlayacağını duyurdu.