HERKES HADDİNİ BİLECEK... - Ender Gökçe

HERKES HADDİNİ BİLECEK...


Nedendir bilinmez bir çok Karamürsellinin aksine çok milliyetçi bir insanım ben. Yani memleketimin insanı para kazansın, eşim dostum refah içerisinde yaşasın isterim. Bir kaç ay Karamürsel’de yaşarsanız bunun garip bir şey olduğunu hemen anlarsınız. Çünkü benim memleketimin yerlisi birbirini çekemez. Parasını, işini, damadını, arabasını,gelinini, yazlığını, tatilini yani anlayacağınız bir fesatlık bir çekememezliktir ki ne anlam verebilirsin ne de içerisinde olmak istersin. Ama dedim ya bende yok bu. Hep istiyorum ben kazanıyorsam memleketimin insanını da kazandırayım.

Araplara daireler satıyorum buradan. Yazlık, kışlık ya da yatırımlık. Bunlara klima alıyorum, mobilya alıyorum,tül perde alıyorum, beyaz eşyalarını alıyorum, bu Araplara araba kiralıyorum, onlara yemek yiyecekleri yerler gösteriyorum, kıyafet alacakları mağazalara götürüyorum. Hep Karamürsel’in içerisinde yapıyorum bunu herkes para kazansın diye. Öğrencinin, Askerin, Tersanecinin kıymetini bilmeyen Karamürsel, yeni gelen Arapların kıymetini bilsin diye de dua ediyorum.

Sadece kişisel değil benim işimle ilgili yatırım yapmak isteyenler kurumsal olanlar da var. Mesela Ankara’dan dostlarımı getirdim memleketime. Tersaneler bölgesinde işçi Yerleşkesi yapalım dedik. Tabi hazır bunu yapmışken bir tane de Öğrenci Yerleşkesi yapmayalım mı ?... Düşündük taşındık, araştırdık. Arkadaşlarım bir İstanbul firması bulmuşlar. Ben memleketimde APEC diye bir firma var hemde burnumuzun dibinde oradan teklif alalım, hatta İstanbul'dan aldığınız teklifi buraya verelim hani nasılsa yapacağımız tesis te hemen İMSA’ nın yanında hepimizin avantajına olur dedim.

Hiçte ticari ahlak açısından etik olmamakla birlikte gerekli bütün profesyonel çizimleri ve alınan fiyatı APEC’ e verdik. Taşköprü tesisinde Songül hanım var sağ olsun ilgilendi bizimle. Fakat kendisiyle konuşmaya başladıktan kısa bir süre sonra bu hanımın daha çok münferit projelerle ilgilendiğini anladık. Öyle ya bizimki 600 kişilik tesis.Üstelik iki tane. 400 m2 ‘ lik sosyal tesisleri falan var içerisinde. Neyse dedim ya bu hanımefendi gayet iyi niyetli bir şekilde bizimle ilgilendi. Teklifimizi kısa sürede istedik.Çünkü zaten onların zamanını alacak otocad çizimleri ve alınan fiyat teklifini vermiştik. 22 Nisan Cuma günü oluyor bunlar sabah saatlerinde. Songül hanım 23 Nisanda tatil olduklarını söyleyince zaten şaşırmıştık ama pazartesi günü saat 12 olup aramayınca biz aradık. Telefondaki kişi öğle yemeğinde olduklarını söyledi. Saat 14:30-15:00 sıralarında Songül hanım aradı utana sıkıla. Satış Müdürüne konuyu sabah ilettiğini ancak kendisi dönüş yapmadığı için henüz teklifin hazır olmadığını söyledi. Neyse bir sürü saçma sapan konuşmadan sonra  aynı gün akşam üstü yada ertesi gün mü hatırlamıyorum bir teklif geldi bu APEC firmasından. Çok komikti. Astronomik bir fiyat, piyasayla alakası olmayan bir ödeme şekli ve bu gönderilen şaka gibi teklif için perakende satışla ilgilenen Songül hanım aradı bizi. Söylediklerine inanamazsınız. Nasıl buldunuz teklifimizi sizinle çalışmak isteriz dedi .. Bu arada Bu APEC firmasının satış Müdürü olan hazret tenezzül edip aramıyor hala !...

Karamürselliyiz sonuçta geniş aileyiz. Firmanın sahibinin oğluyla bizim yeğenler kuzenler arkadaş. Aralarında konuşmuşlar, genç adam ben konuşurum demiş nasıl böyle bir şey olabilir ki ? diye. Sonradan geri dönüş yapmış, gerekçe şuymuş; Efendim APEC 5-10 milyon doladan aşağıya işlerle uğraşmıyormuş onun için bizimle fazla ilgilenememişler.

Hata bizde hatta HADSİZ olan biziz. Nereden bilelim kardeşim memleketimizde bir dünya devi olduğunu ?.. Bizde 500 bin dolarlık iş yaptıracaz diye havaya girmiştik aldılar havamızı...

Ez cümle şudur ki ;

Leylek bile yiyeceği şeyi önce poposuna sokarmış... yedikten sonra çıkarabilirmiyim diye... Biz hata ettik üç kuruşluk işimizle dünya devinin Taşköprü’de yolun kenarına koyduğu iki tane konteynerin içindeki kızcağızdan teklif isteyerek..

Amma biline ki bu firmanın internetteki tanıtımında da şu yazıyor ;

APEC, kurulduğu günden bu yana etik, bilimsel, çevreye duyarlı, yenilikçi ve güvenilir olmayı ilke edinmiştir. Bu ilkelere sadık kalarak herkes için ister bir konut ister bir endüstriyel yapı olsun daha iyi yarınları inşa etmeyi hedeflemektedir.

Ne bilelim ?... Bilseydik HADSİZLİK yapmazdık. Memleketimizin insanı para kazansın istedik ama atı alan Üsküdar’ı geçmiş...

 

Sevgiyle, Milli İrade ve Milli Birlikle kalın.. Hoşçakalın..

e.gokce@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

CANLI YAYININ ARDINDAN

03Ara
25Kas

SEÇİME DOĞRU

23Ağs

ŞİMDİ TÜRKİYE ZAMANI…

13Ağs