YENİ ÖĞRENİM DÖNEMİ


Kimileri için ilk heyecan, bazıları için sıkıntılı sürecin devamı ve tabi yeni bir VERGİSİZ KAZANÇ DÖNEMİ…

500 kişilik devlet yurdu olan bir kasabaya 5.000 öğrenci gönderirseniz neler olabileceğini düşünebiliyormusunuz ?.. Tahmin bile edemezsiniz. Şenlikler düzenlenir, kayıtlardan bir gün önce traş olunur, ayakkabılar boyanır, pantolon ütülenir, bodrum katından,ahırdan,kömürlükten,garajdan bozma, rutubetli, komşuların size pislik gözüyle baktığı ama sizin internette “ Öğrenciye eşyalı kiralık ev “ diye gördüğünüz o köpek bağlasanız durmayacak alanlar yalap şap temizlenir. Gelenler sanki Yunan askeriymiş gibi önemsizdirler. Halbuki Karamürsel’i ayakta tutan birkaç gelir kaynağından biridir üniversite. Dövülen askerlerden sonra paşanın Karamürsel’i çarşı izninde sakıncalı alan olarak belirlemesinden sonra , küpeli çocukları döven Karamürsel, gerçek manada para kazandığı tersanecilerin gelmesiyle diğer gelir kaynaklarının değerini de anlamaya başladı. Fakat her zaman olduğu gibi kendimize yontmak konusundaki ustalığımız, yaratıcı zekamız ve kural tanımaz cehaletimiz bizi umulmadık noktalara getiriyor.

Kocaeli Emlakçılar Odası büyük kavgalarla kurulmasına rağmen henüz gerçek emlakçıların, yani çalışma izni, ruhsatı olan ofislerde, Emlak Danışmanlığı Sertifikaları ve Vergi Levhaları duvarda asılı olan emlakçılardan bahsediyorum, hiçbir hakkı henüz korunmuyor. İnanamazsınız ama aklınıza gelen herkes emlakçı. Cami imamından tutun da  muhtara kadar, kuyumcudan tutun da kasaba kadar aklınıza gelen herkes. Hadi büyük arsa arazi satışlarında insanların bu bedava kazançtan faydalanma isteklerini içgüdüsü olarak düşünebiliyorum. Fakat bu öğrenci evleri konusunda olanlar artık rayından çıkmış durumda. Yurt olmamasından dolayı arayışa giren öğrenci aileleri ne yazık ki EMLAK KOMİSYONU vermemek için bu mesleğin dışındaki insanların kazanç tuzağına düşüyorlar. Ben bunları daha önce de söyledim ama değişen bir şey yok…

Yine bir kayıt dönemi ve yine ahırdan, garajdan bozma yerler iki çek yat bir 37 ekran televizyon ve kira 1.000 TL- 1.500 TL… İnanılmaz diyorum ama gerçek bu. Ancak ne yazık ki bizim cahil vatandaşlarımız üç kuruş kar etmek için çocuklarını sağlıksız ortamların içine atıyorlar. Güvenlik garantisi olmadan, günde 1-2 saat sıcak su verilen, gece 22:00’de kaloriferin kapatıldığı batakhaneler…

Bu sözüm ona öğrenciler için yaratılan yaşam alanlarının sahipleri inanılmaz paralar almalarına rağmen bir kuruş vergi ödemiyorlar. Tabi kimsenin kazandığı parada gözümüz yok, ama ben vergi öderken, kalanları Emniyet genel Müdürlüğü’ne her akşam bildirirken, gece müdürü, gündüz müdürü, temizlikçi, tekniker gibi giderleri karşılarken, stopajı, muhasebesi,SSK’sı, Yangın Kontrolü gibi bir sürü prosedürü yerine getirirken ve paralarını ödeyip istihdam yaratırken, garajdan bozma yerleri  vergi vermeden kiralayan sokak emlakçılarının ve bu yaşam alanı sahiplerinin hiçbir kontrole tabi tutulmamaları ve sorumluluklarını yerine getirmemeleri benim kanıma dokunuyor.

Karamürsel VERGİ DAİRESİ’ni bu beyan edilmeyen KAÇAK ÖĞRENCİ EVLERİ konusunda göreve davet ediyorum. Ayrıca pansiyonlarda kalanların bilgilerini her akşam GBT ( Genel Bilgi Tarama ) için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilirken bu kayıtsız derme çatma evlerde kalan insanların hepsinin öğrenci olduğunu yada temiz olduklarını kim söyleyebilir ?..

Kısacası Karamürsel’de öğrenciye kiraya verilen evlerle ilgili hem vergi hem de güvenlik zaafiyeti var. Karşı komşunuzun bir FETÖ terör örgütü üyesi ya da PKK’lı olmadığını söyleyebilirmisiniz ?..

SİZ BİLİRSİNİZ…

Ez Cümle şudur ;

Üç kuruş para kazanacaksınız diye bu kasabayı tehlikeye atmayın. Çamaşır makineniz bozulduğunda tamirci çağırırken lanet olası evinizi kendiniz kiraya da verebilirsiniz.

“ BU ARADA EMLAK OFİSLERİ KİRALAMALARDA EV SAHİPLERİNDEN KOMİSYON ALMAZ “

Vergi verip vermemeniz de beni çok ilgilendirmiyor. Ancak evinizi gizli kapaklı kendi başınıza kiraya verip UTANMADAN emlakçıya gelip Kira Kontratı hakkında bilgi alıyor dahi olsanız hatta ve hatta dilenciye sadaka verir gibi “ 20 TL versem kontratı doldururmusun ? “ deseniz bile evinizi kiraya verdiğiniz insanların nüfus cüzdan fotokopilerini Karamürsel Emniyet Müdürlüğünde veya Hükümet binasının girişinde ki GBT merkezinde kontrol ettirin.

Bunların tamamı kendi iyiliğiniz içindir.

 

Sevgiyle kalın…

e.gokce@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

CANLI YAYININ ARDINDAN

03Ara
25Kas

SEÇİME DOĞRU

23Ağs

ŞİMDİ TÜRKİYE ZAMANI…

13Ağs