Lafa, vitrine, boyamaya,ranta, kata gerek yok - Ercan Buber

Lafa, vitrine, boyamaya,ranta, kata gerek yok


Bir grup dostla sohbetteyiz. Konu ya futbol ya da siyaset. Her ikisi de  plan ve program işi. Yani saldım çayıra mevlam kayıra kafası değil.  

Yaptın,  kurdun, hazırladın, hadi yazdın ve hazır oldu diyelim. Programdan yani etkili bir icraat programından söz  ediyoruz.  Nasıl olmalı? Ve Nasıl  uygulanmalı  ki  vatana, millete  ve  alem-i  dünyaya  faideli olsun. 

Her şeyden önce etkili bir program işlevsel olmalıdır.  İşlevsellik özelliği programın hayata dönük olmasıdır. Hayata dönük olması ise bireysel ve toplumsal ihtiyaçları karşılama  derecesiyle  ilgilidir. Eş deyişle  yapılacak program hem bireysel hem toplumsal ölçeklerde bir sorunu çözmelidir. Etkili bir program bireyin ve toplumun işine yaramayacak laflardan ve rakamlardan kendini kurtarmış olmalıdır.

Etkili bir program çerçeve projeli olmalıdır. İyi bir program, beylik ve siyasi laflara  girmeden teoriye yer vermeli ana bir yapıya sahip olmalıdır.

Etkili bir program toplumun inandığı değerlere dayalı olmalıdır. Toplumun iş,aş, ekmek ve bütünlük değerlerini dikkate almalıdır. İyi bir program toplum tarafından benimsenmiş olan değerler  ile uygunluk içinde olmalıdır.  Program, toplumun ideallerini   ve felsefesini  gerçekleştirmeye katkılar  sağlamalıdır. 

Etkili bir program  uygulanabilir  olmalıdır. Program çeşitli  durumlara  kolayca uyarlanabilecek şekilde hazırlanmalıdır. Gelişen ve dinamik   bir icra  kılavuzu  olarak kabul edilmelidir.

Etkili bir program ekonomik olmalıdır. Program içinde yer alan amaçlar, uygulama yöntemleri, uygulama  araçları-  gereçleri ve  teknikleri yönlerinden zaman, emek ve para   yönlerinden ekonomik olmalıdır. Geleneksel deyimle  dendiği   gibi “astarı yüzünden pahalıya gelmemelidir.  

Etkili bir program siyasal hesaplı değil,  iki yıllı değil, bilimsel ve istatistiki doğrularla  yapılmalı. Her  şeyden önce birlik ve beraberlik  amaçlarına yönelik olmadır.

Sonuç olarak etkili bir program, kimin, kime ne vaatleriyle değil!  memleket e  hizmet  ve katkı  odaklı olmalıdır.  Lafa, vitrine, boyamaya,ranta, kata, makama ve bakana dayalı   bakmalar  ve programlar millete sağır  ve kör bakmalardan  öteye  gitmeyecektir.

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Eyl

Bu ilçenin kaymakamı yok mu?

07Mar
12Şub
07Şub
24Oca