SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ - Ercan Buber

SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ


Bugün benim için çok anlamlı ve önemli, bu gün gazetecilikle tanışmamın 3. Yılı. Evet, belki çok şaşalı kutlamalar veya ödüller alamadım, çok parada kazanamadım belki, fakat öyle mükemmel insanlar tanıdım ve öyle çok dualar aldım ki, inanın bunun karşılığı hiçbir plaket ve para ile karşılaştırmam mümkün değil.

Ekip arkadaşlarım bana bir sürpriz yapmışlar, Yalova ve Kocaeli bölgesinde bizim gibi internetten habercilik yapan kişilerin istatistiklerini çıkarmışlar.

O kadar mutlu oldum ki, kelimeler ile anlatmam mümkün değil. Bunu da yine sizle paylaşmak istedim. Sadece küçücük bir İlçeden, küçücük bir gazete ile verdiğimiz mücadele o kadar büyümüş, o kadar büyümüş ki, inanın hayallerimin bile çok çok üzerine çıkmış. Yıllardır sektörde olan birçok yerden ve kişiden destek alan onlarca kişinin çalıştığı ve kocaman binaları olan birçok gazeteyi geride bırakarak Kocaeli'de bir yere gelip adımızı ve en önemlisi Karamürsel’imizin ismini dünyaya duyurmak bana öyle bir mutluluk veriyor ki, bunu yazarak anlatmam mümkün değil...

Öyle bir şeyi başardık ve küçücük bir çığlığı öyle çok yerlere duyurduk ki bundan çok mutluyum. Bu başarının en büyük mutluluğu ise birilerinin maşası olmadan, birilerinin eteğini öpmeden ve başımı yere eğmeden yapmış olmaktır ki bu beni çok onurlandırıyor.

Bir Karadenizlilerin bütün özelliklerini taşıdığım için kimi zaman, hatta itiraf ediyorum çoğu zaman çok dik kafalı davrandım. Ama bunda hiç bir art niyet aramayın. Olduğum kişi bu çünkü! Ben buyum! Bu yaşıma kadar hiç değişmeyi istemedim. Doğru bildiğim her işin peşinden gittim, yaptığım hiç bir şeyden utanmadım, utanacağım hiçbir şeyi de yapmamak için çok mücadele ettim. Çok doğru bir insan elbette değilim! Hatalarım, yanlışlarım, yanlış anlaşılmalarım elbette oldu ve olacak. Ama dimdik ayakta durabilmemin en büyük nedeni: isteyerek, bile bile hiç bir kötünün altında imzamın olmamasıdır.

Ben kendimden çok eminim, yaptığım hataları fark ettiğimde özür dilemeyi hep bildim çünkü. Hiç dört dörtlük bir kişi olmaya çalışmadım. Çünkü yaradılışım hata yapmaya müsait. Ve en önemlisi ben bir "LAZ"’ım. Çabuk sinirlenip, kolay unutan bir anatomim var çünkü.

Ama şundan emin olun hep iyi düşündüm!

Düşünmeye çalıştım!

Ama kullanıldığımı anladığım an, ilişkilerimi kopardım. Bizim bu sektör kullanılmaya çok müsait çünkü!

Ciğeri beş para etmeyen birçok kişi beni de, gazetemi de kullanmaya çalıştı. Çakma isimlerle ”onların tabiri takma isimlerle”, hikâyelerle, yazılarıyla verdikleri ya da beni yanılttıkları yanlış haberlerle bunu yapmaya çok defa uğraştılar. Çünkü onlar yılların kendilerine göre gazetecileri, bana göre ise kaşarları idi çünkü.

Ama biliyor musunuz, ben hiç birinin ne ismini bir kişiye söyledim, nede o haberi ben yapmamıştım dedim! Benim ismim ile yapılan her şeyi kendim yapmış gibi kabullendim ve bilmeye bilmeye kırdığım, üzdüğüm birçok kişiden beni kullananların yaptırdığı yanlışlardan ötürü gittim ve özür diledim.

Bu kişilerin birçoğu kendilerine yapılanın nereden geldiğini bildiklerini söyleyerek hem özrümü kabul ettiler, hem de beni kendilerine kardeş bildiler.

Evet, kullanıldım ama ne oldu?

Bugün bu İlçe’de ve İl’de yaptığı her haber koşulsuz, şartsız doğrudur addedilecek yerel ve ulusal birçok yayın organında yayınlanan bir gazeteci olma şerefine eriştim.

Her gün bu İlçenin nüfusunun iki katı tıklanma alarak bırakın İlçeyi, İlde büyük bir başarıya imza attım. Kendime bir bina kiralayarak ulusal yayın yapan bir haber sitesi satın aldım. Her gün abonesi olduğum haber ajanslarından gelen ve kendi yaptığım haberleri yayınlaya bildiğim ulusal bir platforma yükseldim.

İlçede haberciliği bambaşka mecralara taşıyarak, küçücük bir İlçeden yayın yaparken, şimdi ise günlük 600 bin kişiyi gören, ilerleyen aylarda 1 milyon günlük tıklanmaya yükselmeyi hedeflediğim bir platformun sahibi ve yöneticisi oldum.

Birilerinin ipi ile değil kendi alın terim ile her şeye sahip olan bir kişi oldum. Bu başarıda beni onca olumsuzluğa rağmen hiç bırakmayan aslanlar gibi her daim yanımda duran ekip arkadaşından öte kendimi onlarla bir aile olarak gördüğüm pırıl, pırıl insanlarla benim hala daha inanmakta zorluk çektiğim yerlere geldim.

Her şeyden öte bunların hepsini çok sevdiğim canım İlçem Karamürsel'den yaptım ve yapmaya devam ediyorum.

Bunları sizlerle paylaşmaktan hep onur duydum ve duymaya da devam ediyorum.

İçimde uhdelerim var elbet.

İçimde uhde olarak kalacak ve zoruma giden şeyler, ne bana destek olacağım deyip desteklerini kesenler, nede bu kadar büyük çaba gösterdiğim halde beni ötekileştirmek için canla başla çalışan kurumlar değil! İçimdeki uhde, bulundukları makam ve mevkileri sırf hırs ve arzuları uğruna babalarının çiftlikleri gibi kullanıp, bizim haberlerimiz ile kendilerini düzeltmek yerine, onca, hatta yüzlerce insana zarar vermeyi göze alıp inat eden kişi ve kurumlardır. Oysaki, bütün derdim ve tasamın bu İlçe için iyi bir şeyler yapmak olduğunu hep görmezden gelmeleri içimde büyük bir uhde olmuştur.

Bu İlçede gazete çıkarmak çok maliyetli ve maliyetinden öte meşakkatli bir iş olmasına rağmen, ben yılmadan, usanmadan büyük mücadeleler ve paralar harcayarak bunu devam ettirmek istedim. O kadar ağır ithamlar ve yakıştırmalar yaptılar ki, hem de bunları yapan kişiler bu işin zorluğunu bilen kişiler olmasına rağmen.

Ama yılmadım!

Hala özel gün ve zamanlarda çıkardığım aslanlar gibi bir gazetem var!

İnanınki bir gazeteyi çıkartmak için kaç kişi ne kadar zaman harcıyor anlatamam, o elinizde tuttuğunuz 4 yapraklı gazete için yeri geldi 2 gün uyumadık, haftalık çıkartmaya çalıştık ama olmadı.

Şimdi sadece özel gün ve zamanlarda çıkartmaya devam ediyoruz!

Biz ümidimizi hiç yitirmedik!

Karşılığını da hem maddi, hem manevi olarak aldık çok şükür.

Fakat bizim gösterdiğimiz iyi niyeti ne Karamürsel Belediyesi, nede iktidar partisi bize karşı göstermedi.

Daha doğrusu iyi olanı yazdığımız gibi, kötü olanı da yazmamız hiçbir zaman hoşlarına gitmedi!

Ama ben hiç bir zaman Karamürsel Belediyesi'nin ve iktidar partisinin bu tutumuna karşı kin gütmedim. Çıkardığım bütün gazetelerde bu İlçede yaşayan binlerce kişinin seçmiş olduğu bir belediye başkanının ve iktidar partisinin her zaman bayram tebriklerini, özel gün ve zamanlarda yayınlanmasının gerektiğini düşünerek tebriklerini 1 kuruş almadan yayınladım.

Çünkü benim kişilere değil, bu İlçede yaşayan bütün görüşlere ve seçilmiş kişilere saygım oldu! Saygımı hiç yitirmedim!

Evet yarın onlar o makamlardan gittikleri zaman, pişman olmamak için neden nefsime yenildim, onca insanı neden hiçe saydım dememek için üzerime düşen her şeyi yaptığımdan emin olarak yoluma devam edeceğim için her zaman vicdanım rahat olacak. Kimseden bir beklentim ve ayrıcalık istediğim olmadı! Olmayacak da! Ben doğru bildiğim her şeyi yapmaya devam edeceğim! Yanımda binlerce kişinin desteği olduktan sonra beni hiç bir makam ve mevkiinin yıkamadığını gördüm ve yaşadım!

Ben olduğum yere tırnaklarımla kazıyarak geldim! Onca iftira, gıybet, yalan, dolan hiç bir güç beni yıldıramadı! Aksine daha da güçlendirdi! Bir kişi hakkında onca şey söylenebilir! Onca iftira atıla bilir! Yıldırmak için güç kullanıla bilir! Sonuç eğer başarı ise buna saygı duymak gerektiğini düşündüm her zaman!

Bir kişinin ayinesi’nin iş olduğunu, lafa bakılmayacak olduğunu düstur edindim!

Aslında o kadar yaşadığım şey var ki, belki zamanı geldiğinde bir kitap ile bunları sizlerle paylaşırım. Kısmet artık!

Hiç kimseye bir kinim veya nefretim yok! Bana yaptıkları bunca şey için hepsinden Allah ( cc ) razı olsun. Onlar bu denli saldırmasaydı, bu denli benimle uğraşmayıp kendi halime bıraksalardı, şu an olduğum yere herhalde 10 yılda ya gelirdim, ya gelmezdim. O yüzden hepsine hakkımı helal ediyorum ve gülümsüyorum.

Ben çok zengin bir adamım, müthiş bir ailem ve çok mutlu bir evliliğim var. Kimi zaman eşim çocuklarıma kızıp hırsını benden çıkarsa da çok sevdiğim ve bağlı olduğum bir ailem var. Sabahları sağlıklı ve mutlu uyandığım bir evim ve hepsi bir birinden güzel 3 evladım var!

Ben onlara ilerleyen yaşlarında laf getirmemek için canla başla çalışıyor ve her şeyden öte bir lokma bile haram yedirmemek için mücadele veriyorum!

Allah ( cc )’dan tek isteğim kul hakkı ile karşısına çıkmamak!

Benim içimden geçende, yaşadığımda bu. Çok karmaşık değil yani. Ben buyum. Böylede devam edeceğim...

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar
12Şub
07Şub
24Oca
03Oca

PİS FAKİR ZİHNİYETLİLER!