Vıp mi ? Liyakat mi ? - Ercan Buber

Vıp mi ? Liyakat mi ?


Liyakat ehil olmadır. Liyakat, işin taşıdığı koşulları yerine getirme özelliğidir. Liyakat işi başarma bilgisine, becerisine ve tutumuna  sahiplik durumudur. Kavram yönü bunlar liyakatın.

* * *

Teknik olarak işin erbabı omadır liyakat. İşin istediklerini bir hakkın yerine getirmedir. İşin liyakat erbabına verilmesi o işin istenen standartlarda doğrulukta ve tamlıkta yapılacak ve yapılır olmasıdır.   

* * *

İnsani olarak liyakat insanlara  iyi, kaliteli iş, ürün  ve hizmet üretmeyi sağlamadır. Liyakatın bu yönü  “insanlar iyi şeylere layıktır” lafını hayata geçirmeyi odaklar. Bu yönüyle liyakat çağdaş insan hakları  için olmazsa olmaz özelliklerdendir. 

* * *

Manevi yönden liyakat ise kul hakkına riayet etmedir. Kul hakkı ve yetim hakkı geleneksel kültürümüzde çok yer bulan temel manevi haklar arasındadır. Allah CC “huzuruma kul hakkıyla gelmeyin!” derken liyakatın ne kadar duyarlı bir konu olarak    düşünülüp, algılanması, aranması ve uygulanması gereken bir konu olduğuna işaret ediyor.

* * *

Liyakat, evde, okulda, camide, pazarda, bakkalda, markette, işyerinde, ayda, güneşte, uzayda, sinemada, tiyatroda, sporda, siyasette, teknolojide, toprakta, kıtalarda, dağlarda, ovalarda, denizlerde, okyanuslarda, hastalıkta ve sağlıkta hep olması  gerekendir.

* * *

Eğer liyakatsızlık baş gösterir, göstermiş ve göstermeye devam ediyor ise, adam kayırmacalar öne çıkar.

Sade, basit torpiller kesmez, hamutlu develer yutulur. Hırs ve hers baş gösterir. En küçük bir işte ve hizmette her yerde adamın adamı aranır. Liyakatsızlık bir baş gösterdi mi? giderek kanser gibi yayılır. Fark edilmez. Hızla ürer. Sinsidir. Her bir şeyin başını tutar. Küçük işler yerini büyüğüne bırakır. Kolonyalı mendil suratlı küçük liyakatsızlar yerlerini   pişkin kızarmaz büyük liyakatsız yüzlere dönüşür.

 * * *

Sonuç olarak işin ehli ve erbabı liyakatı gösterirken; VIP’lı, kollamalı ve akrabalı anlayışlar liyakatsızlığı tetikler ve hortlatır. 

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar
12Şub
07Şub
24Oca
03Oca

PİS FAKİR ZİHNİYETLİLER!