YARDIM ETSEN ÖLÜRDÜN DİMİ ? - Ercan Buber

YARDIM ETSEN ÖLÜRDÜN DİMİ ?


Yardım, destek ve katkı  sağlamaktır. İhtiyaç sahibinin yanında olmaktır.

Her yardım illa maddi olmaz. Manevi de olur. Yardım  çeşitleri  saymakla bitmez. Çünkü ihtiyaçlar da çeşit çeşittir de ondan.

Kimi paraya, kimi, eşyaya, kimi giyeceğe, kimi yiyeceğe, kimi hasta bakımına  kimi  akla, fikre ihtiyaç  duyabilir.

İhtiyaç duyan bir sorununu gidermede arayış içindedir.

Kısaca derdi olan ihtiyaç  duyar. İhtiyacını giderecek  yer, kişi, kurum ve durum arar.

Bu ihtiyaçları gideren, giderme çabasında olanlar paha biçilmez zenginlik, insanlık, vatandaşlık ve  duygusal tatminkarlık elde ederler. Tersini yapanlar  yani; bir yardımdan esirgeme pintiliğinde, cimriliğinde olanlar da donuk, asık bir yüz küfrü ve beden dili sergilerler. Gerçekten de yüz küfrüne ceza verilse ve olsa bu tipler bir hapis cezası bile alırlar. Ama maalesef ceza yasalarında yüz küfrüne ceza yer almıyor. Bu yüz küfrüyle her yerde dolaşan tiplere bir ceza da verilmiyor.

Her yerde dolaşıyorlar. Evde, apartmanda, sokakta, mahallede, marketlerde, camide bile bu tiplere rastlamak çok mümkün. 

Bir dostumun bir doktor ihtiyacı var. Yardım mesajı ve dileği iletildi. Hemen telefonlara sarılıp yakın gelen çevreye, eşe dostlara iletiler salındı. Bir de bir cenaze namazında karşılaşılan bir kişiye durum   arz edildi. Üstelik bu  kişinin baya nufuzlu bir yakını mı  neyi de varmış! ve de toktormuş! Ama ne söyleme! Hiç ilgi yok! Ağzından lütufla çıkan “o surda senin dediğin orda” diyerek, kestirip atmaz mı! Yüz küfrü  belirmez mi?

Be adam bir küçük yardım niyeti göstersen, bir katkı getirsen ve bir akıl buyursan ölür müsün?   Senden iş, aş, ekmek ve su isteyen yok ki; ama herkese iyilik yapmak nasip olmaz ki; iyilikte pinti ve cimri olanlara ise bırakın büyük iyilikler yapmayı  böyle küçük fırsatlarda bile iyilik yapma fırsatı nasip olmaz. 

Çünkü ve sonuç olarak, kalpleri  ve gönül gözleri  kapalı ve pintilik yüküyle doludur da ondan.

e.buber@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Eyl

Bu ilçenin kaymakamı yok mu?

07Mar
12Şub
07Şub
24Oca