İYİ İNSAN = OLGUN MÜSLÜMAN


           Bir Müslüman önce iyi yetişmiş olmalı. Kendi en iyi, doğru, güzel, yararlı yetişmiş olmalı, yetişmeli. İlmi derinlemesine, sanatı- mesleki en güzel biçimde bilmeli. Dinin itikadını, ibadetini, ahlakını, siyerini, kelamını en doğru biçimde öğrenip, yaşamalı. Allah’a, Peygamberimize, Kur’ân’a, kendine, başkalarına karşı görevlerini öğrenmeli. Güzel ahlakı, edep, hayâ, görgü kurallarını bilip, uygulamalı. Kendini en güzel biçimde terbiye etmeli.

            Birey; ailesine, çocuklarına, eşine, anne ve babasına, akraba ve komşularına karşı görevlerini bilip, hassas davranmalı. Tüm insanların ve varlıkların hak- hukuklarına özenle uymalı. Hısım, akraba, arkadaş, dostların haklarına özenle dikkat etmeli.         Vatana, millete, ümmete, insanlığa karşı görevlerini bilip, hizmeti Allah cc. için dosdoğru yapmalı. Ümmetin birlik ve beraberliği, huzur, refah ve mutluluğu için çok çalışmalı. “Dinimizde insanların yaratılışta eş, Müslümanların kardeş bilincini yaşama geçirmeli.”                                                                 

            Milli birlik ve beraberliğimiz için; herkese iyi, güzel, doğru, adil, eşit davranmalı. Irk, dil, din, bölge, cins ayrımı yapmamalı. Herkesin dini ve inancı kendinedir, bilmeli. Herkese yardım etmeli. Selamlaşmalı. Dargın durmamalı. Kin, nefret, düşmanlık beslememeli. Hoş karşılamalı, ağırlamalı. Ziyaret etmeli. İkramda bulunmalı. Sevgi, saygı, hoşgörülü davranmalı.

            Bir Müslüman bilerek bir karıncaya, bitkiye, canlıya asla zarar veremez. Verirse ondan olgun, ihlâslı, takva, samimi Müslüman olmaz. Verirse; basit, alalede bir varlık haline gelir! Müslüman; imanı, dini, yaşayışı ile Allah cc. ve peygamberimizin isteklerine uygun yaşar. İbadetleri istendiği gibi tam, varlıklara hizmeti güzel yapar. Alkol almaz, kumar oynamaz, hırsızlık, dolandırıcılık, yalancılık, serserilik, barbarlık yapmaz. Hiçbir varlığa asla zarar vermez. Emaneti korur. Görev ve sorumluluğunu eksiksiz yapar. Boş, batıl, zararlı, kötü, çirkin işlerle uğraşmaz. Fitne, fesat, bozgunculuk, ayrımcılık, ilkellik, yıkıcılık, Vandallık yapmaz. Kendine kötülük yapana bile iyilik yapar. Öç, intikam peşine koşmaz. Çalışkandır. Helal kazanır. Hukuki, meşru, yasal işler yapar. Fakir, düşkün, kimsesiz, çaresiz kimselere yardım yapar. Kimse ile alay etmez. Hor- hakir asla görmez. Bütün Müslümanları kardeş bilir. Asla ayrımcılık yapmaz.

            Zararlı, kötü, çirkin, hoş olmayan işlerde asla bulunmaz. Sömürü, soygun, tefecilik yapmaz. Hile, sahtekârlık, kandırma, dolandırma, aldatma, aldanma içinde olmaz. Yalan, iftira, dedikodu ve bozgunculuk kesinlikle yapmaz. İhanet, kahpelik, kalleşlik, katillik, alçaklık yapmaz. Dinsiz- imansız- ateist- Allahsız- kâfir, müşrik, münafık, sapık olmaktan sakınıp kaçınır.  Çünkü bu tiplerden kimse hayır, yarar ve güzellik görmez. Haksızlığa, kötülüğe, zalime, zararlı olana asla, hiçbir şekilde destek vermez. “Olgun insan, hak mümin ve Müslüman; niyet, duygu, düşünce ve eylemlerde Kur’ân, sünnet merkezli, ilim- bilim, akıl, sağduyu eksenli yaşar.” Bunun dışındaki boş ve batılın, küfür ve sapıklıkların hiçbir yararı, iyiliği, değeri olmadığını asla unutmaz. Hak birdir, diğerleri batıldır ve zararlıdır. Bu böyle biline!         

m.kasap@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Haz
20Ağs

İSLÂM VE MÜSLÜMANLIK NİMETTİR

13Ağs
02Ağs

AKLINI YANLIŞ KULLANANLAR!

23Tem