CHP de sorun var mı? - Ruhan Odabaş

CHP de sorun var mı?


Sorunsuz parti olmaz. Sorun yoksa anlayın ki o partide, o siyasi yapıda bir büyük sorun vardır.

Özellikle sosyal demokrat partilerde en doğal şeydir sorun olması. Faşist bir partide, sorun olsa bile söylemek, dile getirmek kolay bile değildir, olanaksızdır.

Söylenmesi gereken bir başka şey şudur; sağ görüşün temsilcisi olan partilerde, geleneksel olarak itaatkâr bir yapı vardır. O yapıdaki insanların toplandığı yapılardır sağ partiler. Bu nedenle sorun yok gibi görünür.

Sol yapının temsilcileri böyle bir yapıya izin vermezler, vermemelidirler de zaten. Tersi olursa adı “sol” ya da “sosyal demokrat” olmaz…

Bunları, tüm bu bilinenleri söyledikten sonra gelelim CHP’ye, CHP’nin Kocaeli’deki son durumuna…

Yalçın Kuşkan istifa etti. Yıllardır içinde var olan özlemini bir kez daha giderebilmek için, milletvekili adayı olabilmek için ayrıldı il başkanlığından.

Doğaldır, en doğal hakkıdır. Bunca yıl partinin değişik kademelerinde görev aldıktan sonra, milletvekili adayı olmak gibi bir hakkı elbette doğmuştur ya da kendinde o hakkı bulmuştur Kuşkan.

Sorun gibi görünen bir il başkanlığı konusu vardır orta yerde şimdi. Ne ki, yıllarca bu yapının içinde olmuş, farklı yerlerinde görev almış biri olarak şunu söyleyebilirim; CHP’de böyle bir sorun yoktur, CHP kendi içinde, sorun gibi gösterilmeye çalışılan bu aşamayı geçebilecek güce sahiptir.

Kimdir şu anda İl Başkan Vekili!

Emekli bir eğitimci, parti içinde ve kamuoyunda sevilen bir insan olan Cihat Altınyuva’dır. Geçmiş dönemlerde de bu görevi başarıyla yürüten bir insandır.

Entelektüel bir insandır. Sosyal yapısı oldukça güçlü, insanlarla iyi iletişim kurabilen, bugüne dek hiçbir olumsuz yanı duyulmamış, TOKİ’den ev, belediyeden ihale, otopark, büfe falan da almamış bir isimdir.

Politika insanla yapılıyorsa ve bunun için doğru, dürüst, namuslu insan aramak en doğrusu ise, Cihat Altınyuva için söylenecek ne vardır ki?

CHP Tüzüğü, böyle bir durumda kendi içinden yapılacak bir seçimle il başkanını seçebilme olanağı tanımıştır zaten. Ben, şu anda İl Başkan Vekili olduğu için Cihat Altınyuva’nın adını verdim buradan. İl yönetiminde görev yapan başka arkadaşlar da vardır ve her biri bu işi kotaracak niteliktedir.

“Dere geçerken at değiştirilmez” sözünü boşuna söylememiştir atalarımız. Seçimlere şunun şurasında beş ay gibi kısa bir zaman kalmıştır ve yaklaşan seçimlerin, hele de bugünün koşullarında, en favori partilerinin başında CHP gelmektedir…

Öyleyse, özellikle CHP üyelerinin ve elbette CHP Genel Merkezi’nin dikkat etmesi gereken konu budur ve CHP Kocaeli örgütü, var gibi gösterilmeye çalışılan sorunu kendi içinde çözmelidir. Dışarıdan yapılacak bir atamanın, yaklaşan seçim sürecinde CHP’nin elini zayıflatacağı kanısındayım…

ruhan.odabas@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01May

ÖYLESİNE BİR HABER

26Kas
13Haz

ÖYKÜ MÜDÜR BİLEMEM!..

22Şub

VATAN HAİNİ

17Şub

BUGÜN GÜNLERDEN ARTVİN…