Aile olmak - Şahin Acar

Aile olmak


Her aile ocağında anne ve babanın çok değerli bir yeri ve önemi vardır, olmalıdır. Aile ocağında ana ve babanın saygısız fedakarlıkları vardır. Onlar aile, toplum ve millet hayatındaki değerini ve önemini kelimelerle anlatmak zordur. onlar toplumun temelini oluşturan, aile çatısını, tutan kabenin ağırlığını taşıyan f il ayağı sütun büyüklüğünde iki direğidir. Her insan için ana kucağı, baba ocağı, sevginin huzurun sağlık ve mutluluğun kaynağıdır.

Bir düşünür bu gerçeği şu sözleriyle ifade ediyor. “Hiç bir süs ve zinet, bir kadını annelik segi ve şefkati kadar güzelleştiremez. Anne kolları, şefkatten yoğrulmuştur. Çocuklar orada derin derin uyurlar.” Bu sebeple ödenmesi en güç olan hak, bizi yaratan, yaşatan ve sayısızca nimetler veren Allah’u Tealanın hakkında sonra ana baba hakkıdır. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayetlerde ana-baba sevgisinin önemini, onlara karşı sevgi, saygı ve iteatın ne derece ne derece gerekli olduğunu gayet açık bir şekilde belirtilmiştir.

Bu konuda yüce mevlamız şöyle buyurmaktadır: “Rabbin kesin olarak şunları emretti. Ancak kendisine ibadet edin, ana-babaya güzellikle muamele edin, eğer onlardan biri veya ikisi senin yanında ihtiyarlık haline ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme ve onları azarlama, ikisine de iyi ve yumuşak söz söyle.” İkisinide acıyarak tevazu kanadını indir ve şöyle de: “Ey rab’bimi onlar beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi sende kendilerine merhamet et.” (İsra suresi 23-24) Bu gerçekleri sevgili peygamberimiz (S.A.V) de şöyle dile getirmektedir. “Anaya ve babaya iteat Allah’a iteattır. Onlara karşı gelmek, Allah’a karşı gelmektir.” “Allah’ın rızası ana ve babaya kendisinden memnun ve hoşnut etmekle kazanılır.” “Allah-u Teala her günahtan istediğini kıyamet gününe bırakır.

Ancak anaya ve babaya asi olmanın cezasını dünyada iken vermekle acele eder, bunun cezasını dünyada iken de gösterir.” “Allah’ın sevdiği amel, vaktinde kılınan namaz ile ana ve babaya yapılan iyiliktir.” “ana ve babasına iyilik yaparak onların gönlünü alanlara müjdeli olsun ki Allah onların ömürlerini bereketlendirir.” Bütün bu ayeti kerimeler ve Hadis-i şerifler gösteriyor ki: Allah katında en kıymetli davranış Allah’a iteatten sonra ana-babaya hürmet ve iyilik etmektir.

Özellikle ihtiyarlık zamanlarında onları incitebilecek en küçük davranışlardan bile kaçınılmalıdır. Çünkü, ana -baba kalbi çok duygulu olur. Şunu hiç bir zaman unutmayalım ki, onların kalplerini ve umutlarını kıranlar, hatta kapı dışarı atanlar dünya ve ahirette asla mutluluk yüzü göremezler. Ana ve babalarına seygi ve saygısı olmayanların çevrelerinede saygıları ve hayırları olmaz.

Onun içinde, iyi bir insan, iyi bir müslüman, her zaman ana ve babasına karşı görevlerini Yüce Allah’ın ve O’nun sevgili peygamberinin emrettiği ölçüler içerisine yerine getirmelidir. Onları her zaman hoşnut etmeye ve onların hayır dualarını almaya çalışmalıyız. Onlara karşı sevgi ve saygıyı “Anneler Günü”, “Babalar Günü” gibi senenin sadece bir günü değil, bütün hayatı boyunca, eksiltmeden devam etmelidir.

Dünya ve ahiret mutluluğu ancak böyle güzel davranışlarla kazanılır. Ana ve babamız hayatta değillerse bile onları unutmamalı hayır ile anmalıyız. Onlara dua etmeli onlar adına hayır işleri yapmalıyız. Vasiyetleri varsa onları yerine getirmeli, dostlarıyla ilişkilerimizi devam ettirmeliyiz. Unutmayalım ki “Cennet Annelerin Ayakları Altındadır.” Saygı ve sevgiyle

acar@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Haz

ADALET VE İYİLİK

01May

Silaha karşı Kalem

03Nis

Asımın Nesli

31Mar

Aile olmak

15Mar