Benim gözüm'den, Karamürsel


Marmara bölgesinin güzide kenti Kocaeli’nin incisi olan mavi ve yeşilin her tonunu içinde barındıran bir yerdir, Karamürsel. Son yıllarda turizme yönelik yapılan yatırımlarla ülke genelinde aranan yaşam merkezi haline gelerek göç almaya başlamış ve nüfusunda hızlı bir artış yaşanmıştır.

Karamürsel tarihi bir ilçe olması sebebiyle 93 harbi ile ilçeye göç eden Karadenizliler, Saraybosna muhacir ve Boşnakları ile Anadolu’nun farklı illerinden gelen (Yozgatlılar,Sivaslılar,Elazığlılar,Erzurumlular ) Karamürselli kültürüne uyum sağlayarak uyum içerisinde yasamaktadır.

Farklı kültürlerin bir arada kardeşçe yaşadığı yerin adıdır. Karamürsel’in sokaklarında yürürken bir tarafta Sivaslılar Derneği bir tarafta Bosna Hersekliler diğer sokakta Yozgatlılar derneğine rastlayabilirsiniz.

Fakat bu dernekler gün gelir konu Karamürsel ya da vatan olursa birlik olur Tek çatı altında tıpkı kurtuluş savaşında Karamürsel halkının verdiği milli mücadele ruhuna yakışır bir şekilde hareket eder Tek çatı altında atalarının yapmış olduğu gibi, kurtuluş savaşında Karamürsel halkının verdiği milli mücadele ruhuna yakışır bir şekilde hareket eder.

Karamürsel’de yaşamak büyümek genç olmak yaşlanmak ve en önemlisi de sevdalısı olmak zor bir şeydir. Herkes bu imkâna sahip olmayabilir. Karamürsel’de yaşayan insanların ortak özelliği "Karamürselliyim " demesiyle ilçeye olan sevgisini anlarsınız.

Gençlerin özellikle sosyal olarak spor, müzik ,sanat ,dernek ve diğer sivil toplum kuruluşları ile siyasetle de ilgilenmeleri de Karamürsel in gelişmesi açısından önemli rol oynuyor. Her şeyi güzel bir Karamürsel için olmalı farklı kültürler fikirler daha güçlü bir Karamürsel için mücadele etmelidir

acar@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Haz

ADALET VE İYİLİK

01May

Silaha karşı Kalem

03Nis

Asımın Nesli

31Mar

Aile olmak

15Mar