UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE/ MÜDAHALE


Mücadele sahanız ne olursa olsun. Durum tespiti, alacağınız tedbir ve atacağınız adımlar önemlidir.  Karamürsel'de artan uyuşturucu vakalarında önlem almada işte bu noktada sıkıntı yaşıyoruz. Öncelikle nerede duracağımızı bilmiyoruz. Yürütülen çalışmaların samimiyetine elbette inanıyorum ama başta da söylediğim üzere tespit doğru yapılmıyor. Defaatle dile getirdim: bu sadece bürokratik makamlara ve emniyete bırakılmayacak kadar mühim bir mesele. Aşamalı bir yol haritası kapsamında uyuşturucu bağımlılığının öncesi, kullanım dönemi ve bıraktıktan sonraki dönemi kapsayacak detaylı bir çalışmayı mutlaka ama mutlaka işin içine toplum desteğini katarak yapmak zorundasınız. 
Kapalı kapılar ardında, protokol havasına büründürülen çalışmaların tek izahı şu olabilir: körler sağırlar, birbirini ağırlar...

Düşününüz emniyet birimleri aynı dakika tüm satıcıları yakaladı. Ne değişir. Yerlerine yeni satıcılar ertesi gün gelecektir.  Siz BATAKLIĞI KURUTAMAZSANIZ SIVRISINEK ÇOK BULUNUR.

Yesevi Düşünce Derneğini temsilen katıldığımız bir toplantıda da dile getirdik. Sivil Kanaat önderlerini, STK ları, eğitimcileri dahil etmezseniz ; başarı hayal olur. Pasif durumda olan Kent Konseyini acilen STK ları harekete geçirecek tarzda yapılandırmak zorundasınız. 

1. Bağımlı olan gencin psikolojik durumunun farkında olmayan, durum tespiti yapamayan ANNE-BABAYI nereye koyacaksınız?

2. Gençleri, buraya iten sosyolojik yitikliklerini hesaba katmayacak mısınız?

3. Gençlerin kendini ifade edecekleri sorumluluk sahalarını kendilerine oluşturmayan Yönetim erkini, Milli Eğitimi, siyasileri, sağlık ekiplerini, STKları ne zaman sorgulayacaksınız?

4. Gençler spor yapsın diye binbir güçlükle ayakta durmaya çalışan Karamürsel'de faaliyet gösteren Spor derneklerinin ve kulüplerinin dertleri ile ne zaman ilgileneceksiniz?

5.Spor kulüplerinin tek ihtiyacını malzeme,  top, krampon olarak görmekten ne zaman kurtulacaksınız?

6. İlçemizde faaliyet gösteren Üniversite ile toplumun entegrasyonunu ne zaman sağlayacaksınız?

7. Millet alışverişte görsün mantığı ile hareket edip dosya faaliyetlerinden ne zaman kurtulacaksınız?

8. Siyasilerin kuru eleştirilerden, temennilerden kurtulmasına engel olup mevcut yasaların ıslahını sağlamaları noktasında ne zaman etkin rol oynacaksınız.

9. Bu sorular uzayıp gider. Bu soruları idrak edip çözüm yollarını ne zaman üreteceksiniz.

Biz bu konuda proje üretip yetkili makamlara çözümleri ile beraber sunarken kahraman olma çabasında hareket olarak değerlendirirken bizler vicdani muhakeme ile vebal hissediyorduk. Kimseye yine küsmüyoruz. Mücadele yapılacaksa değil taşın altına elimizi bedenimizi koymaya hazırız. 

Emniyette personel mi yok?  Emniyet görmüyor mu? ile bu işin yürümeyeceği gün gibi açık.  Toplum destekli mücadele yürüteceğiz. Nedenlerini ortaya koyacağız. Çözüm yollarını üreteceğiz. Ve kararlılıkla bu işin üzerine gideceğiz. Suçlamaya önce kendimizden başlamak zorundayız. Hepimiz iyi bir hekim, iyi bir anne-baba-abi, iyi bir siyasi,  iyi bir eğitimci-öğretmen olacağız. İnanın bunları olursak iyi bir polis olmamıza gerek kalmayacak...

Saygılarımla...

Emre Ateş

e.ates@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Mar

TARİHİN TETİKÇİLERİ

29Kas

AB/SANGHAY/TURAN

01Ekm
24Eyl

ABDÜLHAMID

11Eyl

UYUŞTURUCUDAN UYANIŞA