İNSANLAR,HAKLAR,HUKUKLAR - Ender Gökçe

İNSANLAR,HAKLAR,HUKUKLARYaptıkları hatalardan dolayı ülkeden bir şekilde ayrılanlara yenileri eklendi. Üstelik bu sefer gidenler Savcı...
Bazen insan evladına bu kadar yetki vermek doğrumu? diye düşünüyorum. Öyle değil mi ? sonuçta insan evladı. Hepimizin yumuşak karınları,hırsları,egoları, küçükken yapamadığımız ama şimdi yapmak istediğimiz şeyler yada komplekslerimiz var. İnsanın insan hakkında karar verebilme yetkisine haiz olması için karar veren pozisyonundaki insanın üstün özelliklere sahip olması gerekir. Eskiden kadılar varmış mesela... Belli yaş ve tecrübede olan insanlardan seçilirmiş. Günümüzde bile her hangi bir işe gireceğin zaman iş tecrübesi aranıyor. Ama savcılıkta bu yok. Okuldan mezun olduysan savcısın... Hadi bakalım hayırlı görevler... Bu kadar genç insanların bu kadar geniş yetkilerle bu kadar önemli bir makama getirilmesi kesinlikle hata... Yurt dışına kaçanlar gibi paranın yada belli bir ideolojinin adamı da olabilirsiniz, önünüze gelen bir dosyada küçükken yapmak isteyip te yapamadığınız şeyler aklınıza gelip sizin küçükken yapamadığınız şeyleri artık unutan insanlara karşı olayı kişiselleştirip onların itibarlarıyla, aile şerefleriyle ve ticari gelecekleriyle de oynayabilirsiniz. Buna karşılık insanların size karşı yapabileceği hiç bir şey yok. 
Ve ne yazık ki bunun adı Demokrasi....
Yok böyle bir yönetim şekli...
Siyasi karakterler arasında da benzer durumlar var... Yaklaşık 15 senedir hiç bir başarısı olmayan ve önümüzdeki 15 senede de hiç bir başarısı olmayacak insanların mensubu oldukları küçük tarikatları kendilerinin dışında birinin yönetmeye aday olması halinde yaptıklarına bir bakın... Muharrem İnce ve Meral Akşener örnekleri çok yakın geçmişte yaşadığımız olayı kişiselleştirme olgusuna en iyi örnekler değil mi ?
Hayatın içerisindeki var oluşlarımız hepimiz için dengeli ayarlanmamış olabilir. Ancak bunun hasabını yine var edilirken kenara köşeye not edilmiş hayatın içerisinde bize uygun görülmüş görevlerimizi yada mesleklerimizi kullanarak insanların canını acıtarak sormamalıyız. Unutmayalım ki her şeyin karşılığı bu dünyadadır.
Sevgiyle...

 

e.gokce@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

CANLI YAYININ ARDINDAN

03Ara
25Kas

SEÇİME DOĞRU

23Ağs

ŞİMDİ TÜRKİYE ZAMANI…

13Ağs