KAYIKÇI KAVGASI ÇIKMASIN KİMSE KİMSEYİ KIRMASIN - Ender Gökçe

KAYIKÇI KAVGASI ÇIKMASIN KİMSE KİMSEYİ KIRMASIN


Merhabalar..

Her zaman olduğu gibi Kavak’tan Karamürsel’e , hatta Ulaşlı’ya kadar olan sahil yolu için emeği geçen herkese binlerce teşekkürler.

Ancak bu yolun yapımı esnasında bir konuya fazla önem gösterilmediği özellikle yaz aylarında çok net ortaya çıktı. Kayık Çekek yerleri bu sahil yolunun en ciddi sorunu.  Eskiden, yani sahil yolu yapılmadan önce her sitenin önünde kendi kayık çekek yerleri vardı. Fakat yolun yapımı esnasında bu kullanım alanları yok edilerek dört beş siteye tek bir kayık çekme alanı bırakıldı. Eskiye göre çok küçük ve dar. Tabi denizi ve tekneciliği bilmeyen ve bilmek zorunda olmayan bu insanların yaptığı bu hataya diğer insanların haklarını hiçe sayan tekne sahipleri de eklenince bu konu bir keşmekeşe dönüştü.

Örneğin Zümrütkent 1 sitesinin önünde bir kayık çekek yeri var. Ha bu arada Zümrütkent 1 sitesi dedim de, küçük bir ayrıntıyı size açıklamadan geçmek istemedim.  Zümrütkent 1 Sitesi ve karşısındaki Shell Akaryakıt istasyonu  ( eski adıyla Zümrüt Petrol )Sevgili ve rahmetli dedem Sayın Mustafa GÖKÇE’nin meyve bahçelerinin üzerine kurulmuş ve ismi de kendisi tarafından verilmiştir.  Zümrütkent 1 Sitesi bu sahildeki ilk yazlık site olma özelliğine sahiptir. 1999 depreminde hasar gören devlet yoluna cepheli blok daha sonra yıktırılmış ve katılım sağlamak istemeyen hisse sahiplerinin payları satın alınarak tekrar yapılmıştır. Ancak deniz tarafındaki blok hala durmasına ve üzerinde Zümrütkent 1 Sitesi B Blok yazmasına rağmen bu tekrar yapılan A bloğun adı Hanımeli Sitesi olarak anlaşılmaz şekilde değiştirilmiştir. Ticari taksilerin bile bilmediği bu isim yazımda da anlaşılmayacağı için ve bu site hala bu sahilde büyüyen hepimiz için Zümrütkent 1 Sitesi olduğu için yazıma konu olan kayık Çekek Yeri konusunda aynı isimle anılacaktır. Küçükken yapmak isteyip te yapamadığı şeyler olanları Karamürsel’de açtığım KİD’S CORNER Çocuk Eğlence ve Aktivite Merkezinde ağırlamaktan mutluluk duyarım. Her yaş için istenilen eğlence mevcuttur.

Neyse… Kayık Çekek Yerinden konuşuyorduk. Zümrütkent 1 Sitesinin !... önünde bulunan bu alan ne yazık ki Kolaylı 3, Kolaylı 2 , Zümrüt Kent 1 ve Demtaş 1 sitelerinde bulunan kayıkların çekilmesi için ayrılmış. Ancak bazı kişiler bu çekek yerinin en önüne elle kullanılan makara sistemlerini betona sabitlemek suretiyle kendilerine özel bir alan oluşturmuşlar ve ne demek se bu alanları sahiplenmişler. Hatta Kolaylı 2 Sitesinin yöneticisi bu kayık çekme düzeneğine siteden elektrik çekmiş ve işi daha profesyonel hale getirmiş. Sitenin bu elektrik bağlantısından haberi var mı bilinmez ama bu çekek yerinin en önünü kendi alanları ilan eden bu üç dört kişiden Belediyenin haberi var mı ? henüz bilmiyorum. Yani Belediyenin sınırlarında olan bu alanda bu insanlar kendilerine özel alanlar yarattığına göre her halde bizim bilmediğimiz bir kira falan ödüyorlardır. Yoksa bu alanlar bu dört sitedeki yaklaşık yirmi kayık için ayrılmışsa bu kişisel düzeneklerin belediye tarafından çıkarılması gerekir diye düşünüyorum.

Buradan naçizane düşüncelerimi yazdıktan sonra sevgili Polis dostlarımızı neredeyse her akşam bu sahil yolunun çeşitli bölümlerinde gerek gezmeye çıkmış vatandaşlar, gerekse koşu yapan bir sporcu kimliğinde görmekten duyduğum mutluluğu bu Kayık Çekme Yeri meselesinde herkesin eşit olarak faydalandığı alanları gördüğümde de yaşamak istiyorum.

Ez cümle ;

Kendi memleketimizdeki bu suskunluğumuz adamlığımızdandır. Siz yokken 40 senedir bu sahilde gelmemizden, size yüzmeyi, balık tutmayı öğretmemizden ve en önemlisi bizim çok aşina olduğumuz güzellikleri sizin de yaşamanızı istememizdendir.

Siz başkalarının haklarına saygı göstermezseniz, başkaları da sizin haklarınıza saygı göstermez.

Hepimiz için eşit olan bu devletin toprağını da kimse kimseye yedirmez…


Onuncu köyden Sevgiler…

e.gokce@karamursel.tv

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

CANLI YAYININ ARDINDAN

03Ara
25Kas

SEÇİME DOĞRU

23Ağs

ŞİMDİ TÜRKİYE ZAMANI…

13Ağs